Nowa książka Tolkiena w księgarniach

Do księgarni trafiła dzisiaj nowa książka J.R.R. Tolkiena – wydawnictwo Zysk i S-ka wydało Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru.

To książka z długą historią obecności na polskim rynku. Po raz pierwszy ten zbiór opowiadań ukazał się w Wielkiej Brytanii w 1980 roku i w tym samym trafił do Polski. Od tamtej pory był wznawiany w różnych wydaniach 10 razy, w większości przez wydawnictwo Amber, w tym raz w wersji trzytomowej. Wydanie Zyska jest jedenaste, wraca też do pierwszego tłumaczenia polskiego (Pauliny Braiter i Agnieszki Sylwanowicz).

tolkien niedokońcozne

Nota wydawcy:

Fascynujący zbiór historii rozgrywających się od Dawnych Dni Śródziemia po zakończenie Wojny o Pierścień, stanowiących kontynuację Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu.

Książka skupia się na Śródziemiu, zawiera barwną opowieść Gandalfa o tym, jak doszło do tego, że wysłał krasnoludów na słynną kolację w Bag End, opis pojawienia się boga morza Ulma przed Tuorem u wybrzeży Beleriandu oraz dokładny opis wojskowej organizacji Jeźdźców Rohanu, a także relację z podróży Czarnych Jeźdźców w poszukiwaniu Pierścienia. Czytelnik znajdzie tu też jedyną ocalałą opowieść o wielowiekowej historii Númenoru sprzed jego zagłady oraz wszystko, co wiadomo o Pięciu Czarodziejach wysłanych przez Valarów do Śródziemia, a także o Widzących Kamieniach znanych jako palantíry oraz o legendzie o Amrothu.

Wszystkie te opowieści zostały zebrane przez syna i literackiego spadkobiercę J.R.R. Tolkiena, Christophera Tolkiena, który napisał przedmowę, a także zaopatrzył każdą historię w krótki komentarz, dzięki któremu czytelnik może wypełnić luki w narracji oraz umieścić daną opowieść w kontekście pozostałych dzieł mistrza.

Zobacz również: Popiel, syn popiołów – posłuchaj opowieści ze świata słowiańskich bogów

Źródło: Zysk i S-ka; ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?