Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Wielka rozrywka w SkyShowtime!

Najlepszy festiwal skupiony na scenarzystach powraca! - Script Fiesta 2024

Autor: Tymoteusz Wójcik
11 kwietnia 2024
Najlepszy festiwal skupiony na scenarzystach powraca! - Script Fiesta 2024

Script Fiesta powraca do stołecznego Kina Elektronik. Już za mniej niż dwa tygodnie festiwal skupiający się w sposób szczególny na scenarzystach odbędzie się w Warszawie. Atmosfera tego wydarzenia co roku jest wyjątkowa, nie tylko dzięki prezentowanym scenariuszom, ale i punktom programu. Tematy poruszane podczas paneli dyskusyjnych i nie tylko, są bardzo aktualne i polaryzujące społeczeństwo. Festiwal nawiedzi również wielu ciekawych gości i to zarówno z Polski, jak i zza granicy. 

Kiedy i gdzie? 

W dniach 18-21 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej. Projekcje filmowe, warsztaty, panele dyskusyjne, a także spotkania z mistrzami kina. Wszystkie punkty programu są oczywiście bardzo wyjątkowe, ale też bezpłatne, wobec czego wejściówki znikają w ekspresowym tempie. Warto się szybko w nie zaopatrzyć, bo jak można zobaczyć poniżej program jest bardzo bogaty i warty poznania.  

 

Top 3. punkty programu na każdy dzień 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta zdaniem redakcji Movies Room:

 

18 kwietnia (czwartek) – 1 dzień festiwalu

Panel filmoterapii - Tekst, który leczy. Jak bezpiecznie przepracować własne doświadczenia w scenariuszu? Martyna Harland, psycholożka i dziennikarka Zwierciadła oraz TVP, będzie rozmawiać z Beatą Dzianowicz (Strzępy - reżyserka, scenarzystka), Robertem Milczarkiem (psychoterapeuta) i Sylwią Wojtysiak (psychoterapeutka) o tym, jak podzielić się własnymi doświadczeniem z widzami i przenieść na ekran cząstkę własnego życia w bezpieczny sposób. 


Pokaz filmu: Pocahontas scen. Philip LaZebnik, Susannah Grant, reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel 

+

Masterclass z Philipem LaZebnikiem: Jak powstały Pocahontas, Mulan i Shrek? Adriana Prodeus, krytyczka filmowa magazynu Kino, weźmie w ogień pytań Philipa LaZebnika, człowieka, który ukształtował wyobraźnię niejednej z osób za sprawą takich hitów, jak Pocahontas, Mulan, Książę Egiptu czy kultowego Shreka.


Panel - Kiedy aktor pisze, czyli co widzi aktor, czego nie widzi scenarzysta? Anna Serdiukow, krytyczka filmowa i dziennikarka magazynu Zwierciadło porozmawia z Leną Górą (Imago - aktorka, scenarzystka), Gabrielą Muskałą (Błazny - aktorka, scenarzystka, reżyserka) i  Marcinem Bortkiewiczem (Tonia - aktor, reżyser, scenarzysta) o tym, czy doświadczenie w pracy aktorskiej otwiera oczy na to, czego nie widzą scenarzyści i scenarzystki? 

Zobacz również: Znamy finalistów 12. edycji Script Fiesty!

 

19 kwietnia (piątek) – drugi dzień festiwalu 

Pokaz filmu Moje stare scen. Natasza Parzymies i Alicja Sokół, reż. Natasza Parzymies 

+

Panel Trudny temat: Kino wychodzi z szafy. Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? O osobach LGBT+ jeszcze nigdy nie było w Polsce tak głośno. Nareszcie stały się widzialne dla społeczeństwa - także w scenariuszach. Gośćmi Piotra Grabarczyka, dziennikarza Wirtualnej Polski i aktywisty, będą Natasza Parzymies (Moje stare - reżyserka, scenarzystka), Ilona Łepkowska (Na dobre i na zła - scenarzystka, producentka, pisarka), Dawid Nickel (Komers - reżyser, scenarzysta) oraz Małgorzata Szumowska (Kobieta z… - reżyserka, scenarzystka, producentka).

Panel - Scenariusz gry to nie tylko litery! O opowieściach emergentnych, environmental storytellingu proceduralnym generowaniu scenariuszy, a także roli, jaką w kreowaniu narracji odgrywają programiści, animatorzy i graficy porozmawiają dziennikarz Mateusz Witczak, Marta Fijak (game designer), Maria Borys-Piątkowska (narrative designer) i Jędrzej Napięcek (scenarzysta, pisarz). 


Panel - Zamach na świętości. Jak zmierzyć się z legendą Znachora, Pana Kleksa, Kargula i Pawlaka? Pokazanie na nowo starych bohaterów to nie lada wyczyn. O wyzwaniach z tym związanych Karolinie Korwin-Piotrowskiej, dziennikarce i pisarce, opowiedzą Krzysztof Gureczny (Akademia Pana Kleksa), Mariusz Kuczewski (Znachor) i Andrzej Gołda (Sami swoi. Początek). 

 

 

20 kwietnia (sobota) – trzeci dzień festiwalu

Panel Trudny temat: Zamach na historię. O Kościuszce, góralach i szlachcicach zdjętych z pomnika. Nowoczesne polskie kino historyczne w natarciu! Gośćmi Krzysztofa Kwiatkowskiego, dziennikarza Gazety Wyborczej i krytyka filmowego, będą Jakub Rużyłło (scenarzysta 1670), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta Biała odwaga), Michał A. Zieliński (scenarzysta Kos) i Marcin Koszałka (operator, reżyser, scenarzysta).  

Pokaz filmu Morderstwo w Catamount scen. Krzysztof Zanussi, Julian More, Sheila More reż. Krzysztof Zanussi 

+

Masterclass z Krzysztofem Zanussim: Zanussi w Hollywood. O swojej amerykańskiej przygodzie reżyser opowie Łukaszowi Maciejewskiemu, filmoznawcy, krytykowi filmowemu i teatralnemu.

Panel ZAPA - AI w kinie. Czy da się uczynić z niej pozytywnego bohatera? Sztuczna inteligencja – szansa dla branży czy jej koszmar? Marcin Radomski, krytyk filmowy i dziennikarz Onet, porozmawia z Michałem A. Zielińskim (Kos - scenarzysta), Maciejem Barczewskim (Supersiostry - reżyser, scenarzysta) i Moniką Chmielewską, ekspertką prawa autorskiego oraz radcą prawnym. 

 

 

21 kwietnia (niedziela) – czwarty dzień festiwalu

Panel - Villas, Jędrusik, Osiecka. Jak znaleźć klucz do biografii legendarnych artystek? Czy to w ogóle możliwe, żeby napisać scenariusz o osobie, którą znają wszyscy? O wielkiej gwieździe, o której każdy ma swoje wyobrażenie? Polscy scenarzyści i scenarzystki pokazują, że można! Na panelu prowadzonym przez Agatę Passent o swoich doświadczeniach w tej materii opowiedzą Piotr Domalewski, autorka scenariusza o Kalinie Jędrusik - Katarzyna Klimkiewicz (Bo we mnie jest seks), autora scenariusza o Agnieszce Osieckiej - Maciej Karpiński (Osiecka) i autorka scenariusza o Violetcie Villas - Karolina Bielawska (Dzięcioł i Violetta). 

 
Panel - Respect Energy: W trosce o gatunek... ludzki. Jak kino gatunkowe reaguje na katastrofę klimatyczną? Katastrofa klimatyczna to jeden z ulubionych motywów kina sci-fi i jednocześnie jeden z najbardziej palących problemów współczesności. Dawid Muszyński, redaktor naczelny naEkranie.pl, porozmawia z Piotrem Biedroniem (reżyser, scenarzysta), Michałem Krzywickim (reżyser, scenarzysta, aktor) oraz Tomaszem Kolankiewiczem (filmoznawca, historyk filmu). 

Pokaz filmu Chleb i sól scen. i reż. Damian Kocur

+

Q&A: Scenariusz czy reagowanie na to, co dzieje się na planie? Tymoteusz Wójcik, redaktor naszego portalu porozmawia z reżyserem Damianem Kocurem. 

Pełny program festiwalu dostępny na stronie Script Fiesty

 

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć dwuminutówki przygotowane przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest organizatorem Festiwalu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat Festiwalu Filmowego Script Fiesta na stronie internetowej wydarzenia.


Źródło i ilustracja wprowadzenia: Warszawska Szkoła Filmowa

 

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Korespondent z Festiwalu Filmowego w Cannes. Były zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.