Netflix rozpoczął zdjęcia do serialu Ołowiane dzieci, inspirowanego prawdziwą historią epidemii ołowicy w latach 70. wśród dzieci z katowickich Szopienic. W roli doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która odkryła problem zatrucia ołowiem i uratowała zdrowie kilku tysięcy dzieci, zobaczymy Joannę Kulig. Na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski i Marian Dziędziel.
Netflix rozpoczął produkcję serialu Ołowiane dzieci, opartego na autentycznych wydarzeniach z lat 70., gdy w katowickich Szopienicach wybuchła epidemia ołowicy wśród dzieci. W postać doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która zidentyfikowała problem zatrucia ołowiem i ocaliła zdrowie tysięcy najmłodszych, wcieli się Joanna Kulig.
Serial opowiada historię młodej lekarki, Jolanty Wadowskiej-Król, która zauważa, że dzieci mieszkające w okolicy Huty Szopienice masowo zapadają na ołowicę, chorobę wywołaną zatruciem metalami ciężkimi. Po swoim odkryciu bohaterka podejmuje próby ratowania chorych dzieci i mierzy się z opresyjnym, komunistycznym aparatem państwowym.
Produkcja przeniesie widownię do industrialnego klimatu Górnego Śląska lat 70. To tu, w realiach robotniczego regionu, splotą się niebezpieczne polityczne wpływy i społeczna misja dr Wadowskiej-Król.
Serial reżyseruje Maciej Pieprzyca, który pochodzi z Górnego Śląska i jest znany ze swojego zainteresowania historią tego regionu
Ołowiane dzieci inspirowane są prawdziwą historią oraz książką Michała Jędryki o tym samym tytule.
Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak „Ołowiane dzieci” niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość – mówi reżyser Maciej Pieprzyca.
Gdy młoda lekarka odkrywa, że mieszkające w okolicy huty dzieci masowo chorują na ołowicę, aby uratować ich zdrowie i życie będzie musiała stoczyć walkę z komunistycznym systemem i położyć na szali swoją karierę, bezpieczeństwo własne, jak i swojej rodziny.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. Robert Pałka
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.