Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Łowca androidów (1982) - Ciekawostki

Autor: Maksymilian Sikorski
5 listopada 2019
  • Akcja filmu toczy się w listopadzie 2019 roku.
  • Ridley Scott i Jordan Cronenweth osiągnęli słynny efekt lśniących oczu za pomocą techniki wynalezionej przez Fritza Langa - znanej jako Proces Schüfftana - światło odbija się w oczach aktorów od kawałka lustrzanego szkła zamontowanego pod kątem 45 stopni względem kamery.
  • Po tym jak Pris (Daryl Hannah) po raz pierwszy spotyka Sebastiana (William Sanderson), ucieka przed nim wślizgując się do jego samochodu, a wcześniej roztrzaskuje szybę łokciem. To nie był planowany zabieg tylko błąd spowodowany poślizgnięciem się Hannah na mokrej nawierzchni. Szkło było prawdziwe, a Hannah skaleczyła łokieć w ośmiu miejscach. Aktorka nadal nosi blizny po tym wypadku.
[caption id="attachment_95914" align="alignleft" width="1504"]łowca androidów Kadr z filmu Łowca androidów[/caption]
  • Ridley Scott uważa Łowcę androidów za swój najbardziej osobisty i kompletny film.
  • Rutger Hauer wymyślił wiele elementów składających się na odgrywaną przez niego postać, jak na przykład moment, w którym chwyta i pieści gołębicę. Zaimprowizował także kultową kwestię: Wszystkie te chwile zostaną zatracone w czasie ... jak łzy w deszczu.
  • Łuska węża widoczna pod mikroskopem elektronowym była w rzeczywistości pączkiem marihuany.
  • Joanna Cassidy (Zhora) czuła się swobodnie z wężem na szyi, ponieważ było to jej zwierzę domowe - birmański pyton o imieniu Darling.
[caption id="attachment_95915" align="alignleft" width="1495"]łowca androidów Kadr z filmu Łowca androidów[/caption]
  • Film ucierpiał w box office, ponieważ zadebiutował w tym samym czasie co E.T. (1982). Film Coś (1982) spotkał podobny los. Mimo pochwał za styl wizualny, powolne tempo filmu i mowa o ponurych tematach szybko spowodowała spadek liczby widzów. Oba filmy później osiągnęły status kultowych i znalazły uznanie w oczach krytyków.
  • Test Voight-Kampff pochodzi z artykułu matematyka Alana Turinga z 1951 r. Zaproponował w nim test zatytułowany The Imitation Game, który miał ostatecznie rozwiązać problem z ocenieniem inteligencji maszyny. Jego historię opowiedziano wiele lat później w filmie Gra tajemnic (2014).
  • Po tym, jak Philip K. Dick zobaczył Harrisona Forda jako Ricka Deckarda na planie filmowym, powiedział: Jest bardziej Deckardem niż myślałem. To niesamowite. Deckard istnieje!
[caption id="attachment_83802" align="alignnone" width="1540"]Rutger Hauer Kadr z filmu Łowca androidów[/caption]
  • Daty początkowe różnych replikantów to: Roy Batty (8 stycznia 2016 r.), Leon Kowalski (10 kwietnia 2017 r.), Zhora (12 czerwca 2016 r.), Pris (14 lutego 2016 r.).
  • Cityspeak (uliczny język, kombinacja języków wielu narodowości) to pomysł Edwarda Jamesa Olmosa. Olmos był zdumiony tym, jak bardzo przewidział rosnący wpływ wielokulturowości na Los Angeles w ciągu kolejnych lat.
  • Strajk aktorów dał działowi sztuki mnóstwo czasu na opracowanie projektu filmu. Przedprodukcja trwała dziewięć i pół miesiąca. Ponad 400 stolarzy, malarzy i tynkarzy pracowało na planie przez 18 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu przez pięć i pół miesiąca.
  • Chociaż Philip K. Dick zmarł przed premierą filmu, przeczytał przeróbkę scenariusza Davida Webba Peoplesa i całkowicie go zaakceptował.
Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Entuzjasta kina klasycznego, fan filmów SCI-FI ubiegłego wieku oraz nałogowy konsolowiec.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.