Wes Anderson urodził się 1 maja 1969 roku w Houston w Teksasie. Jego filmy trudno pomylić z innymi, ponieważ cechują się unikatowym stylem. U Andersona możemy doświadczyć pastelowej kolorystyki, symetrycznych ujęć czy kadrów w stylu retro. Jego produkcje wypełnione są gwiazdami nawet w najmniejszych rolach. Wes Anderson na swoim koncie ma parędziesiąt nominacji do Oscara, z czego jedną udało się zamienić na Złotego Rycerza. Dokonał tego w zeszłym roku za film krótkometrażowy – Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara. Anderson odpowiada też za takie tytuły jak Grand Budapest Hotel, Fantastyczny Pan Lis, Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom, Wyspa psów czy Genialny klan. Zapraszamy do poznania 5 ciekawostek o reżyserze!
Wes Anderson w 2015 roku zaprojektował kawiarnię, która znajduje się w Mediolanie. Bar Luce inspirowany jest Włochami z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Reżyser miał niełatwe zadanie, aby odtworzyć atmosferę typowej mediolańskiej kawiarni. Wystrój nawiązuje także do jednego z jego filmów, a mianowicie Castello Cavalcanti z 2013 roku.
Podejście, którego użyłem do zaprojektowania tej kawiarni, jest dokładnie odwrotne do tego, którego zwykle używam do scenografii moich filmów. Starałem się, aby była to kawiarnia, do której chciałoby się chodzić pięć razy w tygodniu. Kiedy byłem naprawdę młody, chciałem zostać architektem, a ta szansa, którą otrzymałem, by udawać, że jestem prawdziwym architektem, to spełnienie dziecięcych fantazji.
Ci, którzy obejrzeli nie jedną produkcję Wesa Andersona, zdają sobie sprawę, że w znacznej części filmów reżysera można spotkać Owena Wilsona. Aktor wystąpił m.in. w Kurierze Francuskim z Liberty, Grand Budapest Hotel, Fantastycznym Panu Lisie czy Genialnym klanie. Przyjaźń panów zaczęła się znacznie wcześniej niż na planach filmowych. Wilson i Anderson poznali się na studiach w 1989 roku, kiedy obydwoje uczęszczali na zajęcia z pisania sztuk teatralnych na Uniwersytecie w Teksasie.
Krótko po tym między artystami nawiązała się przyjaźń i postanowili razem wynająć mieszkanie. Niestety nie było ono bez wad. Okna byłe zepsute, co doprowadzało współlokatorów do frustracji, więc postanowili poprosić właściciela o naprawę. Ten odmówił, więc Anderson i Wilson zdecydowali się zainscenizować włamanie do mieszkania, co miałoby skłonić właściciela do naprawy okien, ale nie udało im się osiągnąć zamierzonego celu. Ta przygoda zainspirowała ich w 1994 roku do stworzenia krótkometrażowego filmu, który w efekcie przekształcił się w debiut reżyserki Andersona z 1996 roku – Bottle Rocket.
Wes Anderson za dzieciaka uczęszczał m.in. do prywatnej szkoły St. John’s School w Houston. To właśnie tam postanowił powrócić, kiedy kręcił jeden ze swoich pierwszych filmów. Reżyser przez długi czas szukał lokacji do swojej produkcji, ale bezskutecznie. Ostatecznie zdecydował się nakręcić Rushmore w swojej starej szkole. Kilkoro bohaterów z filmu otrzymało nawet imiona po kolegach reżysera ze szkoły. Scenariusz został napisany wspólnie przez Wesa Andersona i Owena Wilsona i znajdują się w nim momenty inspirowane prawdziwym życiem. Jedna ze scen, w której bohater grany przez Jasona Schwartzmana zostaje wydalony ze szkoły, była wzorowana na momencie, kiedy to Owen Wilson został wyrzucony z placówki edukacyjnej.
Na jednym z planów filmowych słynnego Teksańczyka doszło do zuchwałej kradzieży. W 2001 m.in. w Nowym Jorku Anderson kręcił Genialny klan. Podczas trwających zdjęć do filmu ktoś zdecydował się porwać jastrzębia, który miał być wykorzystany do roli Mordecaia. Zwierzę było przetrzymywane dla okupu, ale twórcy postanowili rozwiązać problem w inny sposób. Zamiast szukać złodziei i im płacić, zdecydowano się załatwić innego jastrzębia, aby nie wstrzymywać zdjęć.
Ci bardziej spostrzegawczy widzowie mogli zauważyć pewne podobieństwa pomiędzy Fantastycznym Panem Lisem a Wesem Andersonem. Chodzi oczywiście o strój, który przez większość filmu nosi nasz bohater. Pan Lis ubrany jest w musztardowy, sztruksowy garnitur, który jest dokładną repliką garnituru, jaki nosi sam reżyser. Anderson pewnego dnia wysłał swoje spodnie ekipie lalkowej, aby ta mogła dopasować sztruks.
Pan Lis ma na sobie replikę mojego ulubionego garnituru, w moim ulubionym kolorze, który noszę 200 dni w roku.
Źródło: imdb.com/ Ilustracja wprowadzenia: Zdjęcie zza kulis filmu Podwodne życie ze Stevem Zissou
Absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Ogląda tyle filmów i seriali ile tylko się da. Ogromna fanka Władcy Pierścieni, Piratów z Karaibów, Cate Blanchet oraz Florence Pugh. Uwielbia kameralne kino i nie jest w stanie znieść musicali. Do ulubionych reżyserów zalicza Yorgosa Lanthimosa, Quentina Tarantino, Wesa Andersona i Martina Scorsese.