Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Najlepsze ekranizacje dramatów szekspirowskich

Autor: Szymon Góraj
9 sierpnia 2024
Najlepsze ekranizacje dramatów szekspirowskich

Już od początku historii kina Shakespeare był inspiracją dla reżyserów. Na utworach pisarza ze Stratfordu opartych jest około 420 pełnometrażowych filmów. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym produkcjom stworzonym na bazie legendarnego pisarza, Williama Szekspira!

1. "Makbet", reż. Orson Welles, 1948

Lord Makbet, za namową swej żony Lady Makbet, morduje króla Szkocji i sam zasiada na jej tronie. By utrzymać się przy władzy, musi jednak popełniać coraz to nowe morderstwa. W końcu staje się okrutnym tyranem, którego lud nienawidzi... Zarówno przed Wellesem, jak i po  nim nikt nie wyreżyserował "Makbeta" w podobny sposób. Po dzień dzisiejszy pamiętam jakże klimatyczną scenę otwarcia... mgła, czerń i biel oraz czarownice na pierwszym planie. Pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich fanów mistrza oraz osób, które bardziej od krwistych zwrotów akcji cenią sobie niesamowitą, szekspirowską deklamację.

http://www.cinepsis.fr/wp-content/uploads/2015/01/1.jpg

2. "Tron we krwi", reż. Akira Kurosawa, 1957

Zahartowany w boju generał, podjudzany przez żonę, pragnie wypełnić przepowiednię, aby zostać władcą Pajęczego Zamku. Dążąc do celu, popełnia kolejne zbrodnie. Na mojej liście nie mogło oczywiście zabraknąć wariacji na temat "Makbeta" w wykonaniu Kurosawy. Po raz kolejny klimat wybija się na pierwszy plan, a mroczna intryga, mimo iż przewidywalna, wciąga i nie daje o sobie zapomnieć przez długi czas. 

3. "Tragedia Makbeta", reż. Roman Polański, 1971

Szkocki lord Makbet, zainspirowany przepowiednią trzech wiedźm, postanawia zamordować aktualnego króla i przejąć tron. Niby po raz kolejny oglądamy tego samego "Makbeta", ale dzięki Polańskiemu to dzieło zgoła inne. Reżyser nadał swojej produkcji trochę sznytu filmów, których akcja rozgrywa się w wielkich zamczyskach, a walka o władzę była faktycznie na śmierć i życie. Dla jednych kolejna wariacja na temat dzieła Szekspira, dla mnie jednak z lepszych filmowo-książkowych ciekawostek.

4. "Henryk V", reż. Kenneth Branagh, 1989

Młody król Anglii Henryk V (Kenneth Branagh), w młodości beztroski i apolityczny, za cichą namową duchownych zaczyna domagać się wątpliwych praw do korony i królestwa francuskiego. Doprowadza tym samym do rozpoczęcia okrutnej i ciężkiej wojny z Francją, w trakcie której król musi się zmagać ze słabnącymi morale swych oddziałów i własnymi wątpliwościami. Nie od dziś wiadomo, że Sir Kenneth nakręcił jedne z najlepszych adaptacji szekspirowskich wszechczasów. Dzięki niemu "Henryk V" jest niczym świetnie skrojone kino akcji, gdzie mamy praktycznie wszystko: bunt, romans, walkę o lepsze jutro, nie wspominając o gwiazdorskiej obsadzie. 

https://thedrunkenodyssey.files.wordpress.com/2015/11/henry-v-4.png

5. "Hamlet", reż. Kenneth Branagh, 1996

Ekranizacja tragedii Szekspira. Hamlet powraca do domu, gdzie dowiaduje się o śmierci ojca i zaślubinach jego matki z bratem króla. Sir Kenneth po raz kolejny... nic dodać, nic ująć. Mimo iż to jeden z najdłuższych dramatów Szekspira, pochłania się go za jednym razem, żałując, że to już koniec. Polecam szczególnie słynną scenę z czaszką.

https://i1.wp.com/www.kirkville.com/wordpress/wp-content/uploads/still-of-kenneth-branagh-and-michael-maloney-in-hamlet.jpg?resize=600%2C389

6. "Tytus Andronikus", reż. Julie Taymor, 1999

Adaptacja dramatu Williama Szekspira. Zgodnie z tradycją, powracający ze zwycięskiej wojny tytułowy wódz rzymskich legionów musi złożyć w ofierze jednego z jeńców. Wybór pada na syna królowej Gotów. Popis aktorskiego kunsztu - Hopkins kontra Lange. Tak naprawdę to całą produkcję ogląda się głównie dla tej dwójki. Emocje, śmierć, intrygi, a wszystko idealnie wyważone i skrojone, nie ujmując nic z oryginału Szekspira.

http://www.thefilmspace.org/shakespeare-on-film/resources/titus-andronicus/img/titus-andronicus.jpg
Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.