Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Co obejrzeć z chłopakiem? Najlepsze filmy akcji ostatnich lat

Autor: Szymon Góraj
30 sierpnia 2024
Co obejrzeć z chłopakiem? Najlepsze filmy akcji ostatnich lat

Masz problem z wyborem, co obejrzeć z chłopakiem? Oto ranking filmów, które obejmują różne rodzaje kina akcji, nadające się naszym zdaniem najlepiej na taką okazję. Zapraszamy!


CO OBEJRZEĆ Z CHŁOPAKIEM?

20. Rekiny wojny (2016)

Zestawienie wskazujące najlepsze filmy z serii "co obejrzeć z chłopakiem" zaczynamy od filmy Rekiny wojny. Złośliwie można powiedzieć, że oparta na faktach historia dwójki młodych ludzi handlujących bronią jest pod pewnymi względami takim ubogim krewnym Wilka z Wall Street (nawet Jonah Hill ponownie pojawia się w jednej z dwóch głównych ról). Wciąż jednak to mocna, naprawdę dobrze nakręcona produkcja, której może brakuje głębi, lecz nadrabia to solidnym podejściem do tematu. Hill z Tellerem robią swoje, a twórcy szanują widza, nie męcząc go przy tym zbędnymi dłużyznami. Całość składa się na jedną z ciekawszych pozycji roku.


19. Seria Piraci z Karaibów (2003- 2017) 

Jack Sparrow kupił naszą uwagę bardzo szybko, bo jego pierwsze pojawienie się na ekranie zwiastuje że oto nadszedł gość, który nie będzie brał jeńców i zabierając nas w długą (jeszcze nie wiadomo jak długą) podróż po karaibskich wodach zawłaszczy cały ekran dla siebie. I tak Johnny’ego Deppa w tej roli już niedługo będziemy mogli obejrzeć już po raz piąty. I cały czas daje radę. Pierwszy film z 2003 roku był fantastyczny, potem Piraci stopniowo tracili na wartości, jednak nie było to jeszcze zmęczenie materiału. Także kto wie, może właśnie taki, nieco dłuższy odpoczynek, był tej ekipie potrzebny.


18. Seria Transporter (2002, 2005, 2008)

Przez wiele osób seria Transporter uważana jest za kolebkę aktorskiego sukcesu Jasona Stathama. Trudno dziwić się takim opiniom, gdyż aktor z pewnością pokazuje w niej, że ma smykałkę do wyrządzania niepowetowanych szkód mienia publicznego. Efektowne pościgi, eksplozje, broń dużego kalibru i widowiskowa walka wręcz – to jest to, co fani kina akcji kochają oraz to, co Statham nam dostarcza. Ta seria udowodniła, że ma on predyspozycje do tego, aby stać się kolejną ikoną tego gatunku. Dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości.


17. Seria Jamesa Bonda

https://www.youtube.com/watch?v=z4UDNzXD3qA James Bond lub jak kto woli agent 007 to niewątpliwie postać ikoniczna. Filmy, które powstały i dalej powstają na podstawie cyklu powieści pisarza Iana Fleminga są zdecydowanie najpopularniejszą serią z kategorii kina szpiegowskiego na świecie. Począwszy od roku 1962 do dziś powstały 24 filmy, w których główną rolę grało aż 6 aktorów. Produkcje oparte o przygody Jamesa Bonda to filmy przede wszystkim pełne spektakularnych pościgów, strzelanin i scen kaskaderskich, a więc elementów typowych dla kina akcji.  


16. Seria Uprowadzona (2008, 2012, 2014)

Liam Neeson w roli zdenerwowanego ojca, doskonale radzącego sobie z największymi szumowinami stąpającymi po Ziemi i będącymi  jednocześnie porywaczami jego córki. Oczywiście wszystko dzięki wykwalifikowanym umiejętnościom głównego bohatera. Nieźle brzmi? A jak wygląda! Seria Uprowadzona to przede wszystkim pokaz dynamicznej walki wręcz, gdzie główny bohater w osobie Briana Millsa (Liam Neeson) niczym jednoosobowa armia niszczy po kolei stających mu na drodze oponentów. Scena w której Mills tłumaczy przez telefon porywaczowi co mu zrobi jak go złapie nabrała już niemal statusu kultowej. Niewątpliwy sukces filmu Uprowadzona z 2008 roku skłonił jego twórców do wyprodukowania dwóch kolejnych części. I tak w 2012 roku miał miejsce swoją premierę sequel, zaś dwa lata później trzeci i jak do tej pory ostatni film z tego cyklu.


15. Król Artur: Legenda miecza (2017)

Miejsce dla Guya Ritchiego i jego chłopców! Młody Artur zdobywa miecz Excalibur i wiedzę na temat swojego królewskiego pochodzenia. Przyłącza się do rebelii, aby pokonać tyrana, który zamordował jego rodziców. Spora część krytyków kręciła nosem na to oryginalne podejście do arturiańskich mitów - głównie przez wzgląd na tak drastyczną zmianę konwencji. Jednak trzeba oddać sprawiedliwości i przyznać, że mimo wszystko to bardzo ciekawe - choć nie pierwszej świeżości - widowisko akcji. Istne porachunki w quasi-średniowiecznym sosie.


14. Raport mniejszości (2002)

Listę otwiera frapująca wizja przyszłośći będąca adaptacją książki słynnego Philipa K. Dicka. Oto 2054 rok.  Nowy świat, w którym nie ma zbrodni, przyszłość można przewidzieć, a winnych ukarać, zanim popełnią planowane przestępstwo. Dowodów niedoszłych zbrodni dostarcza trójka Jasnowidzów na usługach Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości, nad której sprawnym działaniem czuwa komisarz John Anderton (Tom Cruise). Jako pierwszy ogląda obrazy przekazywane przez Jasnowidzów. Ich werdykt nie pozostawia wątpliwości - za niespełna 36 godzin John Anderton zabije człowieka, którego nawet nie zna. Z czasem bezbłędny jak dotąd funkcjonariusz zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości co do nieomylności Jasnowidzów. Ten film na pewno nie należy do absolutnego szczytu możliwości Spielberga, aczkolwiek wizja świata jest niezwykle klarowna i sugestywna, do tego jeszcze mamy sprawnie zrealizowaną produkcję z pogranicza akcji i SF. 


13. Seria Niezniszczalni (2010, 2012, 2014)

Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Terry Crews, Mickey Rourke, Wesley Snipes. Tych panów łączą dwie rzeczy: po pierwsze, dorobili się swej kinowej reputacji na obijaniu buziek swym antagonistom w bardzo widowiskowy sposób, a po drugie, wszyscy zagrali w przynajmniej jednym filmie z serii Niezniszczalnych – serii, której ideą było zebranie, w tym samym miejscu i tym samym czasie, największych gwiazdorów kina akcji. Do tego na ekranie ujrzeć mogliśmy również Harrisona Forda czy Mela Gibsona. Czy pomysł wypalił? Tak, choć trudno w tym przypadku mówić o jakiejś burzy mózgów producentów, gdyż jedyne co filmowcy musieli zrobić to postawić aktorów przed kamerą – oni już doskonale będą wiedzieć co należy robić. Istny samograj!


12. Atomic Blonde (2018), reż. David Leitch

Okazuje się, że John Wick może być również kobietą! David Leitch - jeden z reżyserów pracujących przy pierwszej części o Babajadze stworzył swój własny film w podobnej stylistyce. Charlize Theron znowu udowadnia, że jest kolejną twardzielką w Hollywood. Najmocniejszą stroną filmu jest oczywiście kaskaderka oraz praktycznie każdy element od strony technicznej. Fabuła nie ma tu większego znaczenia, zalecam jedynie napawać się wyczynami Lorraine Broughton, która daje niezły wycisk swoim przeciwnikom najpierw na klatce schodowej, a potem w pościgu samochodowym, który został zrealizowany na jednym ujęciu!


11. Seria Mission Impossible (1996, 2000, 2006, 2011, 2015)

Mission Impossible ma już blisko 20 lat. Pierwsza odsłona zadebiutowała na srebrnym ekranie w 1996 roku i do dziś uznawana jest za absolutny klasyk kina akcji. Ciężko sobie wyobrazić bardziej spektakularne sceny kaskaderskie niż te ukazane w serii Mission Impossible, które z każdą kolejną odsłoną wydawały się przełamywać barierę ludzkich możliwości. Ciekawostką jest fakt, że większość tych akrobatycznych popisów Tom Cruise wykonywał sam!  Aktor co prawda prywatnie jest stosunkowo kontrowersyjną personą ze względu na głoszone poglądy religijne, jednak bez względu na to trzeba przyznać, że poświęcenie dla roli jakie Cruise wkłada wcielając się w postać Ethana Hunta musi budzić szacunek. Na rok 2017 planowana jest 6 odsłona cyklu i zapewne twórcy na tym nie poprzestaną, bo przecież nie ma rzeczy niemożliwych.

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.