Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Najlepsze animacje DC. Przewodnik po filmach animowanych uniwersum! | TOP 20

Autor: Tomasz Rewers
21 sierpnia 2024
Najlepsze animacje DC. Przewodnik po filmach animowanych uniwersum! | TOP 20

Jakie są najlepsze filmy i animacje DC? Przedstawiamy ranking topowych dwudziestu produkcji, które trzeba obejrzeć, jeśli jest się fanem Batmana, Supermana czy Wonder Woman!

 Uniwersum DC Comics bogate jest w ciekawe historie, czego zdecydowanie lepszym przykładem od filmów aktorskich są filmy animowane. Do dziś wyprodukowano już 38 animacji, które opowiadają historię ze świata Batmana i Supermana. W poniższym rankingu przybliżam 20. najlepszych animacji DC, na które warto moim zdaniem poświęcić swój wolny czas.  Ponadto na ostatniej stronie publikacji znajdziecie listę wszystkich filmów animowanych DC, wraz z krótkim przewodnikiem, które z nich łączą się w serię, a które stanowią osobną całość. 


Najlepsze animacje DC FILMY

20. Liga Sprawiedliwych: Nowa granica (2008)

Ranking przedstawiający najlepsze animacje DC otwiera film o Lidze Sprawiedliwych. Animacja streszcza genezy Zielonej Latarni oraz Marsjanina, którzy przyłączają się do pozostałych członków przyszłej Ligi Sprawiedliwych, aby walczyć ze złem. Niestety, owe zło jest w Nowej granicy bardzo przerysowane. Złoczyńcą, z którym przychodzi się zmierzyć naszym bohaterom, jest jądro planety, które chce zemścić się na ludzkim gatunku za przejęcie dominacji na Ziemi. Intrygujące wprowadzenie, niezła kreska i ciekawie zaprezentowani bohaterowie kontra niespójny scenariusz z absurdalnym wrogiem i jego armią dinozaurów…


19. Batman: Mroczne Czasy (2016)

Mroczne Czasy to jedna z najnowszych animacji DC. Fabuła filmu skupia się na najsłynniejszych pomocnikach Batmana, którzy po tajemniczym zniknięciu Mrocznego Rycerza muszą połączyć siły, by odkryć złowrogi spisek. W rolach głównych Batgirl, Nightwing, Robin, Batwing i wyśmienita oprawa wizualna. Niestety, wraz z brakiem Bruce’a Wayne’a drużynie brakuje charyzmy. Nie powinno to im jednak przeszkodzić w pokonaniu nijakich przeciwników. Ciekawostką jest fakt, że po napisach zobaczyć możemy dodatkową scenę, w której wkracza do akcji Batgirl. Czyżby była to zapowiedź Zabójczego Żartu?


18. Superman/Batman: Wrogowie publiczni (2009)

Pierwsza animacja z dwuczęściowej serii Superman/Batman. Piastujący urząd prezydenta USA Lex Luthor wrabia Supermana w morderstwo i wyznacza za jego głowę nagrodę wysokości miliarda dolarów. Człowiek ze stali oraz pomagający mu Batman muszą oczyścić się z zarzutów oraz udaremnić plan żadnego władzy nad całym światem Luthora. Świetny Conoroy oraz Daly i ich dialogi.  Niestety z początku ciekawa fabuła z czasem zaczyna robić się bardzo przewidywalna. Obejrzeć warto, ale razem w zestawie z drugą częścią serii.


17. Batman kontra Robin (2015)

Batman vs Robin to animacja będąca poniekąd kontynuacją filmu Syn Batmana. Obok Mrocznego rycerza pierwsze skrzypce w tej historii odgrywa jego syn Damian, który od pewnego czasu jest również Robinem. Wywodzący się z Ligi zabójców bohater w wielu sprawach takich, jak np. zabijanie wrogów ma sprzeczne zdanie od swojego ojca. Podczas jednej z akcji poznaje członka Trybunału Sów Talona, który chcę pokazać mu, że jego przyszłość wyglądać może inaczej. Bardzo ciekawie przedstawiona relacja głównych bohaterów, dobra kreska i dialogi. Fani komiksów zauważą wiele inspiracji tytułem Batman: Miasto Sów Scotta Snydera.


16. Superman/Batman: Apokalipsa (2010)

Kontynuacja animacji Superman/Batman: Wrogowie publiczni – Apokalipsa mogłaby równie dobrze stanowić oddzielną całość, ponieważ nawiązania do wcześniejszej części kończą po pierwszych 5. minutach. Fabuła opowiada genezę Supergirl, której statek kosmiczny rozbija się w Gotham. Kiedy dziewczyna swoim dziwnym zachowaniem wzbudza strach mieszkańców miasta, zostaje uprowadzona przez Batmana, który razem z Supermanem musi podjąć decyzję gdzie umieścić dziewczynę, by zapewnić jej bezpieczeństwo. W animacji spotkamy również takich bohaterów jak Wonder Woman czy Darkseid.  Historia nieco lepsza niż w pierwszej części. Bardzo dobra kreacja Supergirl, odbiegająca znacząco od jej serialowego wizerunku stworzonego przez stację ABC.


15. Batman Zabójczy żart (2016)

Najnowszą animację DC umieściłem na 15. lokacie, chociaż przymierzając się do seansu, wróżyłem jej miejsce na podium. Batman Zabójczy żart to ekranizacja kultowego komiksu Alana Moore’a, z którą wielu wiązało wielkie nadzieje. Co poszło więc nie tak? Największym problemem animacji jest o dziwo jej scenariusz, który został „wzbogacony” o kilka nowych, żenujących wręcz wątków. Na ogromny plus wypada jednak to co zostało przełożone z komisu w sposób dosłowny oraz podłożone głosy pod Batmana (Conoroy)  i Jokera (Hamill). Batman Zabójczy żart obecnie można zobaczyć w wybranych kinach!


14. Liga Sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach (2010)

Lex Luthor wraz ze swoim przyjacielem z Ligi Sprawiedliwych Jokerem próbując stawić czoła bestialskiej grupie superłotrów ponosi porażkę. Jedynym sposobem na kontynuowanie walki i zapobiegnięcie zagładzie jest podróż do innego wymiaru i znalezienie tam sojuszników. To oczywiście nie żart a wprowadzenie do fabuły filmu Liga Sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach. Czy Liga Sprawiedliwych zdecyduje się pomóc gościowi z innego świata, który przecież na tej Ziemi walczył w opozycji do wartości których broni w innym wymiarze? Tytuł godny polecenia wszystkim miłośnikom alternatywnych historii!


13. Zielona Latarnia: Pierwszy lot (2009)

Historia typu origin Zielonej Latarni. Kiedy młody pilot otrzymuje od umierającego kosmity tajemniczy pierścień mocy, staje się jednym z międzygalaktycznych strażników porządku. Animacja przewyższa o kilka klas film z Ryanem Raynoldsem w roli głównej. Dobra oprawa wizualna i dźwiękowa, świetne dialogi. Jeśli podchodzicie do tego bohatera z dystansem, po sensie animacji Zielona Latarnia: Lot pierwszy powinno się to zmienić!


12. Liga Sprawiedliwych: Tron Atlantydy (2015)

Tron Atlantydy to historia przedstawiająca nie tylko genezę Aquamana, ale również starcie Ligi Sprawiedliwych z jednym z największych zagrożeń, z jakim mieli do czynienia. Gdy amerykańska łódź podwodna zostaje zaatakowana przez nieznane istoty, ludzkość staje w obliczu wojny z mieszkańcami legendarnej krainy - Atlantydy. Dobrze zbudowana intryga, bardzo dobra muzyka i kreska. Gdyby nie odrobinę rozczarowujący finał, mogłaby znaleźć się w TOP10.


11. Liga Sprawiedliwości: Bogowie i potwory (2015)

Co by było, gdyby ojcem Supermana był generał Zod, mężem Wonder Woman syn Darkseida, a Batman był… wampirem? Liga Sprawiedliwości (nie Sprawiedliwych) Bogowie i potwory to nieszablonowa historia, w której trzyosobowa drużyna najpotężniejszych superbohaterów nie przejmując się opinią publiczną, zwalcza terroryzm wszelkimi dostępnymi sposobami. Świetny pomysł i realizacja. Niestety, alternatywny wizerunek Batmana (jego głos podkłada Michael C. Hall znany większości z tytułowej roli w serialu Dexter) i Wonder Woman nie dorastają do pięt pierwowzorom. Na szczęście pierwsze skrzypce w animacji odgrywa Superman, który przekona do siebie każdego antyfana oryginalnego Człowieka ze stali!

10. Batman: Rok pierwszy (2011)

Adaptacja kultowego komiksu Franka Millera Batman: Rok pierwszy nie popełnia błędów Zabójczego żartu, starając się jak najbardziej dokładnie przenieść na ekran historię z kart powieści graficznej. Wierne odtwórstwo można uznać zarówno za atut, jak i mankament animacji, która nie zaskoczy absolutnie niczym osoby, które wcześniej sięgnęły już po lekturę komiksu. Polecam wszystkim, którzy z tym tytułem spotykają się po raz pierwszy. Seans tej animacji przedstawi Wam niesamowicie mroczną i wciągającą historię narodzin Batmana. Głos pod porucznika Gordona podłożył sam Bryan Cranston. Co ciekawe, jako Batman przemawia Ben McKenzi, znany również jako porucznik Gordon z serialu Gotham.


9. Liga Sprawiedliwych: Wojna (2014)

Liga Sprawiedliwych: Wojna stanowi kontynuację animacji Zaburzone kontinuum, w której to została nawet zapowiedziana sceną po napisach. Film opowiada historię narodzin Ligi oraz genezy takich bohaterów, jak Cyborg czy Shazam. To bez wątpienia jedna z najbardziej efekciarskich animacji w historii studia. Oprawa audiowizualna na najwyższym poziomie, dobre dialogi i niestety trochę zbyt przewidywalna fabuła. Finał filmu zapowiada kolejną część serii – Tron Atlantydy.


8. Wonder Woman (2009)

Film Wonder Woman z 2009 r. to zdecydowanie najlepiej opowiedziana geneza postaci ze wszystkich animacji DC. Na mistycznej wyspie Amazonek awaryjnie ląduje amerykański pilot Steve Trevor. Uparta i buntownicza księżniczka Diana postanawia towarzyszyć obcemu w jego powrocie do cywilizacji. Największym zmartwieniem dla przyszłej Wonder Woman będzie jednak Ares – jeden z najlepiej wykreowanych złoczyńców, których przyszło mi oglądać (w większości z politowaniem) w animacjach DC. Spójny scenariusz, świetna muzyka i ciekawi bohaterowie sprawią, że nie zwrócicie nawet uwagi na średni poziom grafiki. Pozycja obowiązkowa, jeśli chce się poznać najlepsze animacje DC oraz filmy na podstawie komiksów.


7. Liga Sprawiedliwych: Zagłada (2012)

Nie tylko superbohaterowie potrafią połączyć swoje siły. Pod dowództwem znanego m.in. z serialu DC’s Legends of Tomorrow Vandala Savage’a jednoczą się najwięksi przeciwnicy członków Ligi Sprawiedliwych m.in. Bane, Metallo, Cheetah i Mirror Master. Złoczyńcy podstępnie wykradają Batmanowi (głosu użyczył bohaterowi niezastąpiony Kevin Conroy) sekretne dane na temat słabych punktów superbohaterów, których pokonanie da wolną drogę do podbicia świata. Fabuła oparta na komiksowej serii JLA: Tower of Babel Marka Waida niesamowicie wciąga. Zaskakująco dobrze spleciona intryga, dynamiczne tempo akcji i fantastyczna muzyka Christophera Drakea!


6. Batman Atak na Arkham (2014)

Złoczyńcy nie zawsze jednoczą się dla zysku, czasem nie mają po prostu innego wyboru. Batman: Atak na Arkham to animacja stanowiąca widoczne inspirację dla twórców filmu Legion Samobójców. Drużyna Task Force X Amandy Waller musi dostać się do azylu Arkham, gdzie ukryta została śmiercionośna broń Człowieka-Zagadki. Rewelacyjnie przedstawieni bohaterowie i zaskakująca fabuła. Prezentacja skomplikowanej relacji między Jokerem a Harley oraz wątek z Batmanem to prawdziwe mistrzostwo!


5. Batman DCU: Mroczny rycerz - Powrót, część 1 (2012)

Pierwsza część ekranizacji jednego z najlepszych komiksów o Batmanie autorstwa Franka Millera zatytułowanego Powrót mrocznego Rycerza. Po dziesięciu latach nieobecności Batman powraca do Gotham City w obliczu nowego zagrożenia – terroryzującej miasto organizacji  przestępczej mutanci. Wyśmienita historia, którą inspirowali się nawet w swoich filmach Tim Burton i Christopher Nolan. Mroczny klimat i skomplikowana intryga, czyli wszystko to, za co kochamy nietoperza! Pozycja obowiązkowa w zestawieniach wskazujących najlepsze filmy i animacje DC.

4. Batman: Maska Batmana (1993) 

Batman: Maska Batmana to pierwsza pełnometrażowa animacja z uniwersum DC. Powiązana jest z serialem Batman, emitowanym w USA w 1992 roku. Ciekawostką jest fakt, że aż do premiery Zabójczego Żartu w 2016 roku, był to jedyny film animowany DC mający premierę kinową. Mafiozi w Gotham City zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. W morderstwa zostaje wrobiony Batman.  Największym problemem Mrocznego rycerza okazuje się jednak kobieta. Miłość z dawnych lat powraca do miasta, ponownie oczarowując Bruce’a Wayne’a. Śmiało można stwierdzić, że żadna historia o Batmanie nie miała tak dobrego wątku romantycznego, jak ten z animacji z 1993 roku! Film przedstawia wiele retrospekcji z życia głównego bohatera, sprzed założenia maski nietoperza, dlatego można potraktować go po części jako historię origin. Wyśmienita fabuła i dialogi podłożone m.in. przez legendy dubbingu: Kevina Conroya, Marka Hamilla i Boba Hastingsa. Pomimo 23. lat od premiery film wcale się nie postarzał!


3. Liga Sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum (2013)

Film Liga Sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum rozpoczął nową, powiązaną serię animacji DC, która trwa do teraz. Flash trafia do alternatywnego świata, w którym spotyka Batmana. Okazuje się, że nie jest nim Bruce Wayne, a jego ojciec Thomas, który brutalnymi metodami zwalcza przestępczość w Gotham, chcąc pomścić śmierć swojego syna. Kiedy Flash opowiada mu, że Bruce żyje w innym wymiarze i również przywdział pelerynę, Thomas Wayne postanawia pomóc sprinterowi. Zanim jednak Barry powróci do swojego świata, czeka go pojedynek z siłami Aquamana i Wonder Woman, których walczące ze sobą armię sieją spustoszenie na ziemi. Zaburzone kontinuum to już 3. animacja przedstawiająca alternatywną historię, którą zamieściłem w tym rankingu, jednak zdecydowanie najbardziej warta uwagi. Spójny scenariusz, dobra kreska, niesamowita muzyka i imponująca liczba cameo. Zdecydowanie najlepszy film o Lidze Sprawiedliwych, który miejmy nadzieję, że doczeka się jeszcze kiedyś aktorskiej wersji.


2. Batman: W cieniu czerwonego kaptura (2010)

Batman: W cieniu czerwonego kaptura to jedna z najbardziej brutalnych animacji DC. W Gotham City pojawia się Czerwony Kaptur. Z jednej strony nocny mściciel, z drugiej władca przestępczego świata, który w kilka nocy wyniszcza konkurencję. Batman postanawia zapobiec dalszej eskalacji przemocy, jednak jak się okazuję on również jest elementem intrygi kontrowersyjnego mordercy w czerwonej masce. Animacje cechuje przede wszystkim najlepiej oddany, mroczny klimat Gotham. Niespodziewanie zwroty akcji, dojrzała historia, wyśmienite kreacje bohaterów i charakterystyczna kreska stawiają film na 2 miejscu w rankingu!


1. Batman DCU: Mroczny rycerz - Powrót, część 2 (2013)

W drugiej części ekranizacji komiksu Franka Millera Mroczny Rycerz stoczyć musi dwa największe pojedynki w swoim życiu – z największym wrogiem Jokerem, oraz z przyjacielem – Supermanem. Czy może być bardziej epicko? Batman, wraz z nowym Robinem – młodą Carrie Kelly, obronili Gotham przed budzącą strach wśród mieszkańców organizacją mutantów. Chcąc znaleźć kolejną sensację w wyjątkowo spokojnym Gotham, media posuwają się do tego, żeby ponownie skonfrontować Batmana z Jokerem. Jakby tego było mało, amerykański rząd napuszcza na nietoperza Supermana, z którym będzie musiał stoczyć nierówny pojedynek. Trochę znajomy scenariusz, nieprawdaż? Właśnie ta historia stanowiła źródło kilku inspiracji dla Zacka Snydera w produkcji Batman v Superman. Bez obaw, Mroczny rycerz - Powrót, część 2 jest jednak bezapelacyjnie lepszym o kilka klas filmem wątpliwego dzieła Snydera. Animacje wyróżniają zawrotne tempo akcji, najlepiej przemyślana intryga w historii całego uniwersum DC, wyborne choreografie walk i świetne dialogi. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Batmana ale i każdego kinomana!

Sprawdź inne filmowe rankingi:

Na następnej stronie lista wszystkich animacji DC

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Tomasz Rewers

Redaktor naczelny
Tomasz Rewers

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.