Marek Koterski na swoim koncie ma ogrom wspaniałych filmów. Reżyser niezwykle wulgarny, jak i wybitny. Tylko on na polskim rynku w idealny sposób przedstawia Polskę wraz z jej mieszkańcami w krzywym zwierciadle. Uwypukla nasze niedoskonałości, przedstawia niesprawiedliwość dnia codziennego, a także największe wady jakie towarzyszą nam od zarania dziejów. Oto 5. najlepszych filmów ponadczasowego reżysera!
Przełomowy film, który otworzył Marka Koterskiego na szerokie wody. Tu, w odróżnieniu od innych filmów, nie mamy Adasia Miauczyńskiego, a Michała, żonatego mężczyznę, który wspomina swoje nieudane przygody miłosne z kobietami, od pierwszej dziewczyny Joanny, przez namiętną Agę, po filozofkę Martę i inne przypadkowe znajomości. Jego relacje to mieszanina pożądania, niespełnienia i przypadkowych romansów, często przerywanych groteskowymi sytuacjami.
Na chwilę obecną ostatni film, który wyreżyserował Marek Koterski. Adaś Miauczyński (Michał Koterski) wraca do czasów dzieciństwa, by zrozumieć emocje, z którymi miał wtedy problem: radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. Chce poprawić swoje dorosłe życie, ucząc się przeżywania tych uczuć. Podróż ta, choć pełna komicznych sytuacji, dostarcza także wzruszeń i refleksji. Okazuje się, że jego dzieciństwo nie było tak beztroskie, jak się wydawało.
Tutaj Marek Koterski wziął na warsztat rzeczywistość filmową w krzywym zwierciadle. Adaś Miauczyński (Cezary Pazura) jest miernym reżyserem, który w życiu miał ogromnego pecha. Rodzice go nienawidzą, woleliby by urodził się dziewczyną. Filmy mu nie wychodzą, a i zostaje często wyrzucany ze swoich pracy z racji bycia nieudacznikiem. Z kobietami w jego życiu również nie było po drodze. Warto zauważyć, że Nic śmiesznego jest o ludziach, którzy naprawdę nie mają farta, a film obraca w komizm niesprawiedliwości życia.
Alkohol niszczy i wiemy nie od dziś. Wiele osób zmaga się z tymże problemem, zwłaszcza w Polsce. Wszyscy jesteśmy Chrystusami jako jeden z pierwszych filmów poruszył ten problem. Jak to w filmach Koterskiego - przedstawia nam się życie Adasia Miauczyńskiego (Marek Kondrat i Andrzej Chyra), który poprzez swoje uzależnienie alkoholowe destrukcyjnie wpływa na relacje rodzinne z synem. Koterski przedstawia alkoholizm jako krzyż, który dźwigają wszyscy wokół, nie tylko sam uzależniony. Historia jest pełna bólu, ale też momentów nadziei i pragnienia odkupienia.
Najbardziej kultowe dzieło, które stworzył Marek Koterski. Poznajemy codzienne życie Adasia Miauczyńskiego (Marek Kondrat), który zmaga się z irytującą rzeczywistością, pełną drobnych absurdów i złości. Bohater przeżywa dzień pełen irytacji, spotykając ludzi, którzy doprowadzają go do szału, a codzienne rutyny stają się udręką. Film jest satyrycznym spojrzeniem na społeczeństwo, gdzie humor łączy się z gorzką refleksją nad życiem w Polsce końca XX wieku. No i nie ukrywajmy - Dzień świra jest do dziś aktualny.
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.