Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Najlepsze filmy Sci Fi w historii! | TOP 50

Autor: Mikołaj Lipkowski
6 czerwca 2024
Najlepsze filmy Sci Fi w historii! | TOP 50

Wybór najlepszych filmów Sci Fi w historii nie był prosty. Wśród produkcji science fiction istnieje bogaty zbiór, oferujący zarówno nowoczesne arcydzieła, jak i klasyczne pozycje, które na zawsze wryły się w historię kina. Przez lata kino Sci Fi odkrywało nieznane przestrzenie kosmosu, stawiało pytania o istotę ludzkości, technologii i przyszłości naszej cywilizacji. Niektóre z tych filmów proroczo zapowiadały przyszłość, inne stawały się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców. W tym rankingu znajdą się zarówno kultowe dzieła, które definiują gatunek, jak i te mniej znane, ale równie wartościowe dla miłośników sci-fi. 

Nasz ranking najlepszych filmów Sci Fi zabierze was w podróż, której doznania zostaną w waszej pamięci na zawsze. Przygotujcie się na podróż przez galaktyki, na spotkanie z technologią przekraczającą granice wyobraźni, oraz na refleksję nad tym, co oznacza być człowiekiem w nieustannie zmieniającym się wszechświecie. 

Oto 50 najlepszych filmów Science Fiction:

50. Pasażerowie (2016)

Ranking najlepsze filmy Sci Fi w historii zaczniemy od czegoś przystępnego dla niedzielnego widza tego gatunku. Film opowiada historię dwóch ludzi, Jima Preston (Chris Pratt) i Aurory Lane (grana przez Jennifer Lawrence), którzy podróżują na kolonizacyjny statek kosmiczny nazwany Avalon. Statek ten przemierza ogromne odległości w kosmosie, mając na pokładzie tysiące pasażerów w stanie hibernacji, którzy mają się obudzić dopiero po dotarciu na nową planetę. Problem pojawia się, gdy Jim zostaje obudzony przedwcześnie z hibernacji, a następnie Aurora także zostaje obudzona przez nieznaną przyczynę. W miarę jak spędzają czas razem na statku, zaczynają się zbliżać emocjonalnie. Jednak Jim skrywa przed Aurorą prawdziwy powód swojego obudzenia, co prowadzi do konfliktu moralnego i dylematów dotyczących decyzji, jakie podejmują wobec swojej sytuacji.

49. Pamięć absolutna (1990)

Pierwsza, i nie ostatnia, adaptacja książki Philipa K. Dicka w naszym zestawieniu. Dodatkowo pierwszy film z genialnym Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej! Wspomniany aktor wciela się w Douglasa Quaida, pracownika budowlanego, który tęskni za przygodą i niezwykłymi przeżyciami. Decyduje się on skorzystać z usługi implantacji wspomnień, aby przeżyć przygodę jako super-szpieg. Jednak podczas procesu implantacji odkrywa, że w rzeczywistości może być tajnym agentem i zostaje wciągnięty w wir skomplikowanych wydarzeń obejmujących bunt przeciwko rządowi marsjańskiej kolonii.

48. Wyścig z czasem (2011)

Wyścig z czasem zabiera nas do świata, w którym czas jest najważniejszy. Jest synonimem bogactwa, ale jest również synonimem życia. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia, aby mieć go wystarczająco dużo. Do tej grupy należy Will, który codziennie martwi się czy dożyje kolejnego dnia. Niespodziewanie dostaje 100 lat od nieznajomego, który zaraz po hojnym prezencie popełnia samobójstwo. Szczęśliwy dzień? Wbrew pozorom bohaterowi przysporzy to jeszcze więcej problemów.

47. Solaris (1972)

Film Solaris, oparty na powieści Stanisława Lema o tym samym tytule, przenosi widza w głębokie rejony kosmosu, gdzie granice rzeczywistości zacierają się z granicami ludzkiego umysłu. Główny bohater, Kris Kelvin, wyrusza na stację kosmiczną krążącą wokół tajemniczej planety Solaris. Jego celem jest zrozumienie dziwnych zjawisk zachodzących na stacji, które zdają się być związane z tajemniczym oceanem pokrywającym całą planetę. Film został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym tytułem najlepszego filmu na festiwalu w Cannes i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

46. Ghost in the Shell (2017)

Można powiedzieć, że to aktorski reboot kultowego anime z 1995 roku o tym samym tytule. Akcja filmu toczy się w mieście New Port City, gdzie Major (grana przez Scarlett Johansson) jest hybrydowym cyborgiem, który pracuje dla elitarnego oddziału antyterrorystycznego o nazwie Sekcja 9. Główny wątek fabularny koncentruje się na poszukiwaniu tajemniczego cyberterrorysty znakomitego jako Kuze, który atakuje wysoko postawionych członków jednego z największych przedsiębiorstw technologicznych.

45. Mucha (1986)

Jeden z najobrzydliwszych horrorów science fiction w dziejach kina. Mimo iż produkcja ma niemal czterdzieści lat, to dalej robi wrażenie i potrafi wywołać dyskomfort u widza. Film opowiada historię Setha Brundle'a, w którego wciela się Jeff Goldblum. Pracuje on nad teleportem. Pewnego razu poznaje dziennikarkę czasopisma Particle Magazine - Veronicę Quaife. Podczas pokazu teleportacji, na Brundle'a siada mucha, która łączy się z nim w jedność, a nasz (anty)bohater przechodzi mutacje wywołaną połączeniem.

44. RoboCop (1987)

Film opowiada historię Alexa Murphy'ego, młodego i uczciwego policjanta, który zostaje śmiertelnie ranny w wyniku brutalnego ataku przestępców. Jego ciało zostaje przekształcone w pół-ludzkiego, pół-maszynowego cyborga przez potężną korporację o nazwie Omni Consumer Products (OCP). Powstaje w ten sposób RoboCop - wszechstronny, niezniszczalny i niezwykle skuteczny policjant. Z czasem Alex Murphy próbuje odzyskać wspomnienia z życia jako człowiek, jednocześnie starając się położyć kres korupcji w policji oraz zbrodniczej działalności OCP.

43. Anihilacja (2018)

Kolejna produkcja Alexa Garlanda, która udowadnia, że reżyser "umie w sci-fi". Biolożka, grana przez Natalie Portman postanawia udać się na misję do tajemniczej strefy, która nie powinna istnieć. Poprzednia ekipa, w tym jej mąż, zaginęła w tym dziwnym rejonie. Czy uda jej się zrozumieć obszar, gdzie prawo natury nie istnieje i odkryć, jaka jest przyczyna zaginięcia męża?

42. Legion Samobójców: The Suicide Squad (2021)

Pokręcona narracja Jamesa Gunna, która jest tzw. requelem filmu z 2016 roku. Otóż grupa złoczyńców i antybohaterów zostaje powołana, by zmierzyć się ze złem. Jest to wręcz misja samobójcza, a do niej zostaje powołany tytułowy Legion Samobójców - Harley Quinn, Bloodspot, Peacemaker, King Shark, Polka-Dot Man, Ratcatcher, Kapitan Boomerang oraz pułkownik Rick Flag muszą powstrzymać nadchodzące zło, lecz w takim składzie to oni je raczej wywołają…

41.Platforma (2019)

Hiszpański thriller o nietypowym piętrowym więzieniu. Każdy poziom to zajęta przez dwóch osadzonych osobna cela z wielką dziurą na środku. Raz dziennie przejeżdża przez z nią platforma pełna jedzenia, która zaczyna drogę na szczycie, a kończy na samym dole. Jeśli ktoś został osadzony wysoko - ma pożywienie i szczęście. Z każdym kolejnym piętrem w dół coraz mniej jest jednego i drugiego.

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.