Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

hotel royal

Queerowe filmy | TOP 20 filmów o tematyce LGBT+

Autor: Bianka Turzyńska
18 czerwca 2024
Queerowe filmy | TOP 20 filmów o tematyce LGBT+
Przedstawiamy ranking 20 najlepszych queerowych filmów. W naszym zestawieniu znalazły się produkcje o tematyce LGBT+, które zostały docenione przez widzów! Tak jak barw tęczy, filmów w zestawieniu będzie szerokie spektrum, od luźnych komedii, poprzez animacje, aż do wyciskających łzy dramatów. Przygotujcie popcorn, zbierzcie znajomych albo usiądźcie w domowym zaciszu z dobrą herbatą. Zapraszamy do czytania i oglądania! 

Najlepsze filmy LGBT+:

20. Piękny drań (2016)

Jeśli spędzasz całe życie, będąc kimś innym, kto będzie tobą, pyta postać zagrana przez Andrew Scotta. Piękny drań to słodko- gorzka opowieść o poszukiwaniu siebie pośród podziałów, które starają się zaszufladkować jednostkę. Ned to wrażliwy nastolatek, który zawsze trochę odstawał. Jego życie jest ciężkie ze względu na ciągły bullying ze strony szkolnych rugbystów. Sytuacja tym bardziej się komplikuje, gdy okazuje się, że będzie musiał dzielić pokój z Conorem- członkiem zespołu rugby i awanturnikiem. Ich nauczyciel angielskiego wymyśla dla Neda i Conora projekt, który zmusi obu do nawiązania relacji. 

19. Rodzice Chrzestni z Tokio (2003)

Ta propozycja nieco odstaje pośród innych w rankingu 20 najlepszych queerowych filmów. Jej twórcą jest Satoshi Kon, japoński mistrz animowanego kina, który zawsze lubił iść pod prąd. Nie inaczej jest w tym przypadku. Akcja rozgrywa się w Wigilię, podczas której trójka bezdomnych (były kolarz Gin, trans kobieta Hana i uciekinierka Miyuki) znajduje porzuconego niemowlaka. Bohaterowie, w szczególności Hana, która zawsze marzyła o dziecku, uznają wydarzenie za świąteczny cud. Idąc za poszlakami, będą starali się odnaleźć rodzinę maleństwa. 

18. Love Lies Bleeding (2024)

Dla wszystkich fanów krwawych thrillerów jedna z najnowszych produkcji A24 będzie idealną propozycją. Lou, menadżerka siłowni poznaje ambitną bodybuilderkę Jackie. Kobiety zakochują się w sobie, jednak przemocowa rodzina Lou zmusza obie do przesuwania granic swojej moralności. Love Lies Bleeding to historia o zemście i toksycznej miłości. W rolach głównych występują rewelacyjne Kristen Stewart oraz Katy O’Brian. Ten erotyczny thriller może i nie jest najprzyjemniejszą pozycją na naszej liście, ale z pewnością wciąga tak, że trudno oderwać wzrok od ekranu. Niezależnie, co się na nim dzieje. 

17. …i umrzeć z rozkoszy (1960)

Wampiry już od lat funkcjonują w sztuce jako figury związane z queerowością, a więc na liście 20 najlepszych queerowych filmów nie może zabraknąć tego mistycznego, wampirycznego romansu. Horror pochodzi z lat 60 i jest inspirowany klasyczną Carmillą. Główna bohaterka (notabene o imieniu Carmilla) jest zazdrosna o zaręczyny swojej przyjaciółki. Dręczona obsesją dostaje się do grobowca swojej demonicznej przodkini i zostaje opętana przez jej ducha. W przeciągu paru dni w posiadłości dochodzi do serii morderstw, a Carmilla coraz bardziej zbliża się do obiektu swoich uczuć, którym jest świeżo zaręczona Lisa. 

16. Zróbmy zemstę (2022)

Zróbmy zemstę to swoisty hołd dla najbardziej znanych chick- flicków. Głowne bohaterki, Drea i Eleanor poznają się przed rozpoczęciem roku szkolnego w Rosehill. Choć na początku wydaje się, że nie mają ze sobą wiele wspólnego, łączy je historia niesprawiedliwości. Drea została podle potraktowana przez byłego partnera, który rozesłał znajomym jej intymne wideo. Eleanor natomiast mierzy się z plotką o pocałowaniu dziewczyny bez jej zgody. Obie domagają się sprawiedliwości, a osiągnąć ją mogą, same planując zemstę. Pełen koloru, mody, humoru i zwrotów akcji film będzie idealną propozycją na niezobowiązujący seans. 

15. Saltburn (2023)

Queerowe filmy to nie tylko lekkie komedie, czy dobijające dramaty. Czasami warto chwycić po coś tak oryginalnego, jak Saltburn w reżyserii Emerald Fennell. Historia opowiada o Oliverze- przykładnym, choć niepozornym uczniu uniwersytetu w Oxfordzie, który ma problemy z wpasowaniem się w środowisko. Tam też poznaje Felixa- niezwykle popularnego chłopaka z dobrego domu. Felix postanawia zabrać przyjaciela na wakacje do swojej rodzinnej posiadłości. Oliver zaznaje w niej życia, jakiego nigdy nie miał, ale wplątuje się przy tym w sieć intryg, a przecież w Saltburn nic nie jest takie, jakim się wydaje. 

14. Wszystkie nasze strachy (2021)

Wszystkie nasze strachy to film będący przejmującym dramatem, który został zainspirowany losami polskiego artysty, Daniela Rycharskiego. Opowiada przede wszystkim o braku akceptacji w małych miejscowościach oraz zmaganiach wierzących osób homoseksualnych z polską tradycją kościelną. Główny bohater, Daniel, jest gorliwym katolikiem i zadeklarowanym homoseksualistą. Pewnego dnia, jego przyjaciółka popełnia samobójstwo, popchnięta do niego przez dyskryminację. Daniel, rozdarty pomiędzy dwoma światami i załamany śmiercią dziewczyny, stara się zorganizować drogę krzyżową w jej intencji. 

13. I Love You Phillip Morris (2009)

Choć ta komedia zagrywa na serii stereotypów, nie można się oprzeć jej niezwykłemu urokowi. Szczególnie kiedy obcuje się z charyzmatycznym Jimem Carreyem i czarującym Ewanem McGregorem w rolach głównych. Steven po poważnym wypadku postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Nie tylko outuje się jako osoba homoseksualna, ale wplątuje się w sprawę oszustw finansowych, aby żyć w luksusach. Sielanka nie trwa długo, zostaje aresztowany, a w więzieniu poznaje Phillipa i momentalnie się w nim zakochuje. Historia oparta jest na faktach, także uwaga na spoilery

12. Cheerleaderka (1999)

Tej klasycznej komedii z lat 90 nie mogło zabraknąć w rankingu 20 najlepszych queerowych filmów. Opowiada o losach cheerleaderki, Megan Bloomfield, która pozornie ma wszystko od urody po licealną popularność. Jednak jej rodzice podejrzewają, że dziewczyna może być lesbijką, dlatego wysyłają ją na konwersyjny obóz. Tam eksploruje własną tożsamość z pomocą poznanych osób w podobnej co ona sytuacji.  Wśród nich znajduje się studentka Graham, syn organizatorki Rock oraz Hilary, która jest zdeterminowana do jak najszybszego opuszczenia obozu. Poza Natashą Lyonne i Cleą DuVall, w filmie gra ikona dragu, Ru Paul. 

11. Przeżyć (2021)

Przeżyć to nietypowy, choć niezwykle poruszający dokument zrobiony w formie animacji. Opowiada o losach Amina, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu do Europy. Teraz jako dorosły mężczyzna, spełniający się zawodowo i mieszkający ze swoim partnerem, musi zmierzyć się z przeszłością. Pomimo mroków wojny i wielkiego poczucia straty, z ekranu bije rodzinne ciepło, szczególnie kiedy widzimy głównego bohatera w relacjach z rodziną, czy chłopakiem. Co ciekawe, Przeżyć inspirowane jest prawdziwą historią, a przy tworzeniu wykorzystane były archiwalne materiały udostępnione przez samego Amina.  

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Fanka filmów, literatury i popkultury, od małego karmiona klasykami kina przez rodziców- filmoznawców. W wolnych chwilach spędza czas na chodzeniu na koncerty, siedzi przy nowym cosplay'u lub dobrej herbacie i jeszcze lepszej książce. Miłośniczka Tolkiena i animacji wszelkiej maści.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.