13 sierpnia 1899 roku urodził się Alfred Hitchcock, jeden z najbardziej wpływowych twórców w historii kina. Człowiek, który wyniósł gatunek thrillera na salony, a jego nazwisko stało się marką samą w sobie. Oto zestawienie najlepszych jego produkcji, choć przyznać trzeba, że w dużej mierze to dzieła na tyle równorzędne, że lista mogłaby niemal się odwrócić. Zapraszamy!
10. Wyznaję
Dziesiątkę otwiera produkcja, w której Otto Kellar (O.E. Hasse) i jego żona Alma (Dolly Haas) pracują jako dozorca i gospodyni w katolickim kościele w Quebec. Pewnego dnia Otto okrada dom, w którym czasami pracuje jako ogrodnik. W czasie napadu zabija właściciela. Po tym zdarzeniu spowiada się młodemu księdzu (Montgomery Clift). Dzień później ksiądz zostaje zauważony w okolicy ograbionego domu i zostaje posądzony o dokonanie morderstwa. Najprostszym ratunkiem dla księdza byłaby zdrada tajemnicy spowiedzi...
https://www.youtube.com/watch?v=NiajVY-f99s
9. Człowiek, który wiedział za dużo
Na dziewiątej lokacie jeden z prostszych filmów Hitckcocka, jednak mający spory wpływ na gatunek. Amerykański lekarz Ben McKenna wyjeżdża z rodziną na wakacje do Maroka. W autobusie poznają Francuza, Louisa Bernarda. Na targu w Marakeszu Bernard, agent francuskiego wywiadu, zostaje zamordowany na ich oczach. Umierając, mówi Benowi, że w Londynie dojdzie do zamachu na znanego polityka. Całe zdarzenie obserwuje poznane podczas podróży małżeństwo Draytonów, w rzeczywistości para terrorystów. Wkrótce porywają oni synka McKenny, aby w ten sposób zmusić go do milczenia. Ben wraz z żoną jadą za nimi do Londynu, ale nie mogą zawiadomić policji. Wiedzą tylko, że zamach ma nastąpić podczas koncertu w Albert Hall. Pragnąc ratować swoje dziecko i zapobiec tragedii, rozpoczynają niebezpieczną grę z przestępcami. Hitchcock nakręcił pierwszą wersję filmu w 1934 roku. Po latach zrealizował kolorowy remake. Piosenka z filmu, śpiewana przez Doris Day, "Whatever Will Be, Will Be (Que Sera, Sera)", została nagrodzona Oscarem.
https://www.youtube.com/watch?v=YP8brOVQnKA
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.