Kevin sam w domu (Disney+)
Zaczniemy od absolutnej świątecznej klasyki. Macaulay Culkin wybił się na kultowym dziś świątecznym filmie Chrisa Columbusa, pozostającym zresztą jego najsłynniejszym występem. Wciela się on w tytułowego Kevina, ośmioletniego chłopca, który został sam w dużym domu na Boże Narodzenie. Teraz jest zmuszony do odparcia szturmu dwójki groźnych, acz średnio rozgarniętych włamywaczy.Kevin sam w Nowym Jorku (Disney+)
Jak się okazuje, czasem można zrobić hit po raz drugi z rzędu, bazując na praktycznie bliźniaczym schemacie. A udowodnił to Columbus w 1992 roku, wypuszczając sequel popularnej produkcji. Tam Kevin ponownie jest osamotniony, ale tym razem w innych okolicznościach: wsiada w inny samolot niż jego bliscy, przez co ostatecznie ląduje w Nowym Jorku. Tam ponownie musi wykorzystać swój spryt, by wykołować znajomych rzezimieszków.Klaus (Netflix)
Tym razem przechodzimy do świetnej hiszpańskiej animacji z 2019 roku. Najgorszy student w historii akademii listonoszy otrzymuje wreszcie szansę, żeby zabłysnąć – bądź potwierdzić swój status. Trafia na mroźną wyspę pełną skłóconych mieszkańców, gdzie pisanie listów w zasadzie nie istnieje. Po nieudanych próbach młody chłopak jest bliski rezygnacji, znajduje jednak niespodziewanych sojuszników w postaci miejscowej nauczycielki oraz enigmatycznego stolarza.Miasteczko Halloween (Disney+)
Znowu cofamy się do lat 90., gdy wypuszczono znakomitą animację Henry’ego Selicka. Pewien mistrz ceremonii, pochodzący z tytułowego miasteczka strachów, trafia do naszego świata, w który Boże Narodzenie jest obchodzone. Wpada na pomysł urozmaicenie własnych świąt i porywa Świętego Mikołaja.To właśnie miłość (Netflix)
W 2003 roku Richard Curtis wypuścił znakomitą świąteczną komedię z bohaterem zbiorowym w postaci całej galerii wielkich gwiazd. Dziesięć zupełnie różnych historii z takimi tuzami jak Hugh Grant, Liam Neeson czy fenomenalny Bill Night to pozycja obowiązkowa na świąteczne posiedzenia.Szklana pułapka (Disney+)
I kolejny świąteczny klasyk. Bruce Willis w jednym z najlepszych momentów w swojej karierze wcielił się w Johna McClane’a, charakternego gliniarza, który musi samotnie zwalczyć terrorystów. Opanowali oni biurowiec, gdzie pracuje jego żona. Poza świetnymi scenami akcji i humorem, należy też wyróżnić fenomenalnego Alana Rickmana w roli Hansa Grubera – charyzmatycznego przywódcę bandytów.Grinch: Świąt nie będzie (Netflix)
Jim Carrey ma całe mnóstwo wybitnych ról, które ludzie pamiętać będą jeszcze przez wiele lat. Wśród nich znajdzie się także wcielenie się w złośliwego stwora, który chce zepsuć święta. Przeszkodzić mu chce w tym mała dziewczynka, planująca dodatkowo sprawić, by i on pokochał gwiazdkowy okres.Holiday (SkySkowtime)
Nancy Meyers stworzyła w swoim czasie szereg komedii romantycznych, które nie tylko przetrwały próbę czasu, ale w niejednym przypadku stały się przy tym absolutnym kanonem gatunku. Należy też do nich produkcja, gdzie dwie kobiety z innych światów – jedna ze słonecznego Nowego Jorku, druga deszczowej Anglii – postanawiają tymczasowo zamienić się domami.Cud na 34. ulicy (Disney+)
Są takie pozycje, które pomimo upływu lat i nieraz naiwnej historii potrafią zachwycać kolejne pokolenia – a przynajmniej sprawiać, że będziemy je wciąż z poczuciem nostalgii odtwarzać. Tak wygląda sytuacja z filmem Lesa Mayfielda, gdzie pewien starszy mężczyzna (wspaniały Richard Attenborough) pozwala uwierzyć w magię świąt – choć nie obywa się bez pewnych problemów.Cicha noc (Prime Video)
Na koniec jeszcze wpadamy na nasze podwórko, gdzie Dawid Ogrodnik i Arkadiusz Jakubik przewodzą lokalnej obsadzie w gorzkim i zarazem autentycznym filmie traktującym o zbliżającym się okresie Bożego Narodzenia. Ten pierwszy wciela się w młodego chłopaka, który niespodziewanie wraca z pracy zagranicą na wigilijny okres w rodzinne strony. Jak można się domyślić, wywoła to niejedną burzę.Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.