Advertisement

TOP 10 – Patrick Stewart najlepsze role

Większość osób utożsamia Patricka Stewarta z rolą dyrektora Instytutu profesora Xaviera dla Utalentowanej Młodzieży z serii X-Men. Nic w tym dziwnego, gdyż postać profesora Charlesa Xaviera, którą wykreował aktor, stała się już wręcz ikoniczna we współczesnej popkulturze. Nie znaczy to jednak, że to jedyna tak dobra rola w dorobku Stewarta. W rankingu tym znajdziecie aż 10 najlepszych ról w jego karierze, które udowadniają, że zdecydowanie nie jest to aktor jednej roli, a przez wiele lat pracy w świecie kina stworzył on wiele naprawdę ciekawych kreacji.


Zobacz również:

TOP 20 – najbardziej zaskakujące zakończenia filmowe!

TOP 20 – Najlepsze sceny slow motion w historii

TOP 20 – Najlepsze filmy o modzie!

TOP 2018 – Najlepsze filmy roku! Ranking aktualizowany!


10. Kapitan Ahab, Moby Dick (1998)

Moby Dick to miniserial będący adaptacją powieść Hermana Melville’a o tym samy tytule. Patrick Stewart wciela się tu w kapitana Ahaba ogarniętego rządzą zabicia legendarnego białego wieloryba, którego nazwano Moby Dickiem. Świetna kreacja oddająca szaleństwo targające Ahabem.

Patrick Stewart

Fot. Materiały prasowe

9. Gurney Halleck, Diuna (1984), reż. David Lynch

Pierwsze kroki Stewarta w science fiction. Diuna to ekranizacja powieści s-f z 1964 roku, która stanowi pierwszą część cyklu Kroniki Diuny. W filmie Stewart wciela się w towarzysza głównych bohaterów, który był przemytnikiem i trubadurem.

Patrick Stewart

Fot. Kadr z filmu Diuna

8. Klaudiusz/Duch, Hamlet (2009), reż. Gregory Doran

Jest to już drugie podejście Stewarta do roli Klaudiusza w Hamlecie, czyli filmie na podstawie tragedii Williama Szekspira. Wcześniej odgrywał tę postać w 1980 roku. Doświadczenie aktora przyczyniło się do stworzenia wyśmienitej kreacji stryja Hamleta.

Patrick Stewart

Fot. Kadr z filmu Hamlet

7. John Lear, Król Teksasu (2002), reż. Uli Edel

Kolejny raz Stewart występuje w filmie opartym na dziele Williama Szekspira. Tym razem jest to wariacja na temat Króla Leara. Króla Teksasu opowiada historię o potężnym właścicielu ziemskim, Johnym Learze, który ma trzy córki. Ojciec postanowił, że przekaże majątek tej, która najbardziej go kocha. Dwie córki kłamią i mu schlebiają, lecz trzecia odmawia kłamstw i zostaje wygnana. Stewart wciela się tu w głównego bohatera, Johna Leara.

Patrick Stewart

Fot. Kadr z filmu Król Teksasu

6. Dr Jonas, Teoria spisku (1997), reż. Richard Donner

Film w gwiazdorskiej obsadzie z Melem Gibsonem i Julią Roberts w rolach głównych. Jerry Fletcher, grany przez Gibsona, cierpi na stany lękowe, jest pewien, że światem rządzi tajna organizacja, a mu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Nikt mu oczywiście nie wierzy, ale wkrótce zostaje porwany, a eksperyment przeprowadza na nim rządowy ekspert psychiatrii, doktor Jonas, grany przez Stewarta. Aktor jako zimny i wyrachowany doktor sprawdza się tutaj świetnie.

Patrick Stewart

Fot. Kadr z filmu Teoria spisku

Redaktor współprowadzący działu Gry

Zawodowy kanapowiec, którego siłą trzeba powstrzymywać przed obejrzeniem kolejnego odcinka serialu. Wieloletni fan kina azjatyckiego - żaden łamiący prawa fizyki chiński wojownik czy wytatuowany japoński gangster nie jest mu straszny. Podczas wypadu do kina ze znajomymi nie pogardzi również dobrym filmem superbohaterskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?