Szukacie wciągającego polskiego serialu kryminalnego lub detektywistycznego na wieczór i do tego z biblioteki Netflix? W repertuarze streamingowego giganta znaleźć można bardzo szeroką ofertę polskich tytułów, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Od mrocznych zagadek zbrodni po pełne akcji i zwrotów akcji śledztwa. Z charakterystycznymi i interesującymi bohaterami z policji, prokuratury, służb, mediów czy zwykłych obywateli. W poniższym tekście zdecydowaliśmy się umieścić 10 najbardziej godnych polecenia projektów detektywistycznych, które spełniają wyżej wymienione kryteria. Oto najbardziej wciągające seriale kryminalne, które obejrzycie na Netflix.
Wciągające polskie seriale kryminalne na Netflix rozpoczynamy od głośnej produkcji, która swe początki miała na platformie Showmax, a zakończyła 3. sezonem na Netflix w 2024 roku. Rojst to serial, którego fabuła koncentruje się wokół tajemniczych morderstw w małym miasteczku na południu Polski. Główni bohaterowie, dziennikarz Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) i młody reporter Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), prowadzą własne śledztwo, próbując odkryć prawdę ukrytą pod warstwami kłamstw i korupcji. Serial wyróżnia się mrocznym klimatem, szczegółowo odtworzonymi realiami PRL-u oraz złożonymi postaciami, które muszą zmierzyć się z własnymi demonami i moralnymi dylematami. Przez wielu uważany za najlepszy polski serial na Netflix.
Paradoks to historia skupiająca się na postaci inspektora Komendy Głównej Policji, Marka Kaszowskiego (Bogusław Linda) oraz podkomisarz Joanny Majewskiej - funkcjonariuszki Biura Służby Wewnętrznej. Majewska zostaje skierowana do zespołu Kaszowskiego, aby przy okazji badania wybranych spraw kryminalnych przeprowadzić śledztwo dotyczące samego inspektora. Każdy odcinek opisuje jedną, tajemniczą sprawę z niedalekiej przeszłości. Jest to starsza pozycja w bibliotece Netflix, ale wciąż warta obejrzenia przez każdego, kto mieni się fanem seriali detektywistycznych i kryminalnych.
Znaki to pierwszy polski serial detektywistyczny z elementami mystery oraz thrillera obyczajowego. Pewnego dnia ginie studentka w Górach Sowich. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach, w tej samej miejscowości, dochodzi do kolejnej zbrodni. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka), który chcąc dotrzeć do prawdy, musi przełamać zmowę milczenia w miasteczku.
Kolejną pozycją naszego zestawienia polskich seriali kryminalnych na Netflix jest produkcja całkiem nowa. Pierwsze skrzypce grają w niej silne postacie kobiece. Morderczynie to historia pewnej dzielnicowej z warszawskiej komendy, która stara się odnaleźć ślady zaginionego przed rokiem ojca. Jednocześnie prowadzi dochodzenie w pozornie rutynowej sprawie morderstwa w pijackiej melinie, nawiązując przy tym ryzykowną relację z nastoletnią podejrzaną. W trakcie śledztwa uświadamia sobie, że aby pokonać zło, z którym się zmaga, sama będzie musiała splamić swoje ręce krwią.
Kolejny interesujący projekt na naszej liście to serial, w którym główną rolę pełni tak naprawdę dynamika trójki brawurowo zagranych postaci. Jacek Koman gra stonowanego, rzeczowego 50-letniego prokuratora Kazimierza Procha, który działa wspólnie z jego całkowitym przeciwieństwem - komisarzem Witoldem Kielakiem (Wojciech Zieliński). Wraz z nimi współpracuje odgrywana przez Magdalenę Cielecką lekarka sądowa Ewa Siedlecka. Zderzenie się w Prokuratorze tych trzech różnych osobowości daje trio, którego nie da się nie polubić.
Erynie to polski serial detektywistyczno-kryminalny oparty na twórczości Marka Krajewskiego, którego gwiazdą jest Marcin Dorociński. Akcja rozgrywa się w powojennym Wrocławiu lat 40. XX wieku, gdzie doświadczony komisarz Edward Popielski prowadzi śledztwo w sprawie brutalnych morderstw. "Łyssy" z powodu padaczki wywoływanej przez światło chroni się za przyciemnianymi okularami i żyje po zmroku. Jego naturalnym środowiskiem są mroczne zaułki, całonocne knajpy i burdele. Serial ukazuje mroczną atmosferę miasta w okresie powojennym, łącząc elementy noir z historią i psychologicznym napięciem, wciągając widza w świat pełen tajemnic i moralnych dylematów.
Krucjata to nowy polski serial kryminalny przedstawiający życie oraz pracę komisarza Jana Góry, znanego jako Mandżaro, oraz jego współpracowników z wydziału zabójstw i terroru kryminalnego komendy stołecznej. Każdy odcinek zawiera odrębną zagadkę kryminalną, która jest częściowo rozwiązywana przez policjantów. Fabuła skupia się na serii morderstw i porwań osób z pierwszych stron gazet. Z czasem odkrywane jest, że te zbrodnie celebrytów są częścią zorganizowanej akcji.
Wojciech Chmielarz to obecnie jedno z najgłośniejszych nazwisk na polskim rynku czytelniczym. Nic zatem dziwnego, że jego książka doczekała się swej serialowej adaptacji. Żmijowisko to serial, którego fabuła skupia się na grupie przyjaciół, którzy co roku spotykają się na wakacjach w tytułowym Żmijowisku. W trakcie jednego z wyjazdów dochodzi do zaginięcia nastoletniej córki jednej z par. Rok później ojciec dziewczyny powraca na miejsce tragedii, by samodzielnie odnaleźć dziecko. To pełen napięcia wciągający projekt, odsłaniający mroczne sekrety i skomplikowane relacje między bohaterami, więc musiał znaleźć się w naszym rankingu.
Teraz przyszła pora na polską adaptację powieści Harlana Cobena dostępną do obejrzenia na Netflixie. W głębi lasu to historia rozgrywająca się na dwóch liniach czasowych: 1994 oraz 2019 roku. Opowieść w zaskakujący sposób przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Jak się okazuje, okazja do przełomu w śledztwie nadarza się w dość niespodziewanym momencie.
Na zakończenie naszego zestawienia godnych uwagi polskich seriali kryminalnych na Netflix, oferujemy kolejną produkcję z kobietą w roli głównej. Instynkt opowiada historię komisarz Anny Oster, która zaczyna pracę w warszawskim wydziale zabójstw. Główną bohaterkę graną przez Danutę Stenkę cechują niekonwencjonalne metody śledcze oraz ciąży na niej tajemnicza przeszłość, przez co koledzy z pracy nie potrafią jej zaufać. Kolejny przykład, że stare seriale z Polski też bywały świetnie zrealizowane!
Fan kina z gatunku Tim Burton. Poza tym miłośnik dobrego dramatu, często wracający do luźniejszych produkcji. Stara się nadrobić wszelkie zaległości serialowe, których końca nie widać. W wolnych chwilach sięga po literaturę obyczajową.