Na pierwszy rzut oka: Tacy właśnie jesteśmy, nowy serial reżysera Tamte dni, tamte noce!

Nowego serialu HBO, Tacy właśnie jesteśmy, Luca Guadagnino nie wyprze się choćby chciał. Produkcja, której przewodzi (reżyseria i scenariusz) nosi wszystkie charakterystyczne cechy, z których zasłynął włoski reżyser.

Tacy właśnie jesteśmy zostało osadzone w fikcyjnej bazie wojskowej amerykańskiego wojska, zlokalizowanej we Włoszech. Teoretycznie głównym bohaterem serialu HBO jest Fraser (Jack Dylan Grazer), temperamentny nastolatek z problemami. Jest nowym nabytkiem wśród młodzieży w bazie za sprawą objęcia dowództwa przez jego matkę. Trudno powiedzieć, czy Sarah (Chloe Sevigny) poradzi sobie z prowadzeniem bazy wojskowej, kiedy ma problem z okiełznaniem jedynego syna. Wydaje się, że ten ma lepszy kontakt z partnerką matki, Maggie (Alice Braga). Z zapowiedzi wiadomo, że Fraser zaprzyjaźni się z Caitlin (Jordan Kristine Seamon), przy czym w pierwszym odcinku dopiero się poznali i trudno powiedzieć, jaki charakter będzie miała ta znajomość.

Zobacz również: Ratched – recenzja 1. sezonu. American Horror Story w wersji light

 

fot. HBO

Tak, po raz kolejny Luca Guadagnino umiejscowił Amerykanów we Włoszech. Tym razem jednak nie towarzyszą nam piękne krajobrazy, pocztówkowe stare wille i w większości atrakcyjne postaci. W Tacy właśnie jesteśmy przez większą część towarzyszą nam surowe wnętrza oraz okolice wojskowej bazy. To samo tyczy się bohaterów. W Tamte dni, tamte noce mieliśmy do czynienia z tzw. inteligencją (w końcu Olivier przyjeżdża pracować nad swoim doktoratem na zaproszenie profesora). W Tacy właśnie jesteśmy, nie zrozumcie mnie źle, oglądamy po prostu żołnierzy, którzy raczej nie spędzają czasu na badaniu starożytności.

To, co Guadagnino potrafi na pewno to zagłębić się w ludzką psychikę w sposób bardzo nienachalny. Pierwszy odcinek Tacy właśnie jesteśmy jest prowadzony z perspektywy Frasera. Ale można odnieść wrażenie, że każda z postaci, która pojawia się na ekranie mogłaby pełnić rolę protagonisty. Z łatwością moglibyśmy obejrzeć odcinek poświęcony Sarze i temu jak radzi sobie z nowymi obowiązkami. Również odcinek o jej partnerce byłby ciekawy, z uwagi na to, że pełni całkowicie odmienną funkcję niż Sarah. Wisienką na torcie byłby odcinek dla Caitlin.

Tacy właśnie jesteśmy skupia się przede wszystkim na bohaterach, na ich wrażliwości, reakcjach na pewne wydarzenia. W tym Guadagnino jest najlepszy. Włoski reżyser potrafi sprowadzić tematy tabu do normalności. Dlatego w nowym serialu HBO jest miejsce na nagość, postaci queer oraz problemy, które mogą być powodem piętnowania bohaterów. Tutaj jednak wszystko sprowadzone jest do jednej płaszczyzny.

Zobacz również: Nomadland – recenzja filmu nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji!

fot. HBO

Tacy właśnie jesteśmy jest serialem, który zapowiada się fantastycznie. Fanom pracy Guadagnino spodoba się na pewno. Recenzowany odcinek miał dość leniwy charakter, co nie znaczy, że nic się w nim nie działo. Po prostu reżyser ma dar kreowania rzeczywistości w ten sposób. Oglądając ten serial ma się wrażenie, że jest w nim czas na wszystko. Nikt nie zostanie pominięty, a każdy bohater jest kompleksowy i ma własną wrażliwość, którą przyszło nam zgłębiać. Takich seriali potrzeba nam więcej i więcej.

ilustracja wprowadzenia: HBO

Redaktor

Większość wolnego czasu spędza na oglądaniu seriali i pisaniu o nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo

#filmyourstory

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?