Ostatnio hitem na Netflix jest polski film Napad. Produkcja ta dała Olafowi Lubaszence tak zwane drugie życie, przedstawiając go w prawdziwie hollywoodzkim stylu. Produkcja ta, była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, lecz jak to dobrze wiemy - w filmie trzeba troszkę pozmieniać. Jak macie już za sobą seans najnowszej polskiej pozycji z biblioteki giganta streamingowego, zapraszamy do sprawdzenia innych filmów, które były oparte na faktach i są podobne do Napadu.
Tego filmu nie mogło zabraknąć w zestawieniu przedstawiającym filmy na faktach jak Napad z Netflix. Genialna produkcja spod skrzydeł Krzysztofa Krauzego, poświęcona autentycznej sprawie dwóch młodych warszawskich biznesmenów, Artura Brylińskiego i Sławomira Sikory. Dwaj partnerzy próbują otworzyć swój własny biznes, lecz brak im na to pieniędzy. Na ich drodze staje niejaki Gerard Nowak, który jest kolegą z podwórka z dwóch inwestorów. Chce im pożyczyć pieniądze na rozwój biznesu. Jednak z czasem okazuje się, że ta pożyczka nie była taka dobroduszna, bo z każdym dniem Gerard nalicza sobie coraz to większe odsetki.
Na tej liście nie mogło też zabraknąć Psów Pasikowskiego. Produkcja, podobnie jak Napad, osadzona w latach 90. i oparta na faktach. Między innymi mamy wewnętrzne zawirowania w służbach bezpieczeństwa. Przemiana SB na Policję symbolizuje szersze procesy transformacji politycznej i społecznej, które dotknęły cały kraj. Dodatkowo, wiele wątków fabularnych, zwłaszcza związanych z działalnością przestępczą, czerpie inspiracje z prawdziwych wydarzeń, takich jak brutalne starcia między rywalizującymi grupami mafijnymi, jak Pruszków i Wołomin, co dodaje realizmu i napięcia fabule.
Pitbull. Ostatni pies mocno czerpie w prawdziwej historii między innymi Jarosława Pieczonki, który posługiwał się pseudonimem Miami. To właśnie na nim Władysław Pasikowski wzorował Sławomira Desperskiego Despero, w którego wcielał się Marcin Dorociński. Film, podobnie jak Napad, czerpie też z innych wydarzeń z polskiej rzeczywistości - między innymi afera Amber Gold czy też słynne i ukochane przez reżyserów, starcia Pruszkowa z Wołominem.
Ten film idealnie wpisuje się w ranking filmy podobne do Napad. Zarówno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami (starcia Pruszkowa z Wołominem z lat 90.), jak i przedstawia prawdziwe postaci - chociażby słynny gangster Masa. Główny bohater wprowadza widza w świat szarej Polski z lat 90. i powoli pokazuje jak kształtowały się szemrane interesy nad Wisłą podczas wielkiego czasu zmian w naszym kraju.
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje to film podobny do Napad, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego przestępcy PRL, który 29 razy wymykał się milicji.. Przedstawia jego brawurowe napady na Pewexy, życie w świecie szybkich samochodów i miłości do wolności. Gdy poznaje wyjątkową dziewczynę, staje przed dylematem: czy zmieni swoje życie?
Boski Tom Cruise na pewno nie słyszał o filmie Napad, lecz ten film jest podobny do polskiej produkcji. Barry Seal: Król przemytu to film oparty na prawdziwej historii Barry'ego Seala, pilota, który stał się jednym z najważniejszych przemytników narkotyków w Ameryce w latach 80. Pracując dla kartelu Medellín, jednocześnie współpracował z CIA, co uczyniło go kluczową postacią w nielegalnym handlu oraz operacjach rządowych w czasie kryzysu narkotykowego.
Amerykański hit kinowy, podobny do polskiego Napadu z Netflixa? Oczywiście! American Gangster to film oparty na prawdziwej historii Franka Lucasa, jednego z najpotężniejszych nowojorskich handlarzy narkotyków w latach 70. Lucas zbudował imperium przemycając heroinę z Azji Południowo-Wschodniej, ukrywając narkotyki w trumnach żołnierzy wracających z Wietnamu.
Blow to film, podobnie jak Napad, oparty na prawdziwej historii. Tutaj jednak nie mamy napadu na bank, a historię George'a Junga, amerykańskiego przemytnika, który odegrał kluczową rolę w rozwoju handlu kokainą w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i 80. Jung współpracował z kolumbijskim kartelem Medellín, przemycając ogromne ilości kokainy na teren USA i stając się jedną z najważniejszych postaci w tym nielegalnym biznesie.
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.