Wzruszające filmy potrafią pomóc nam w ciężkich chwilach, ale również zmusić widza do refleksji. Macie czasami tak, że potrzebujecie zaszyć się w domu pod kocem, z pudełkiem lodów i filmem, który roztopi Wam serce lub połamie je na kawałki? Jeśli tak, niniejszy ranking najbardziej wzruszających filmów jest w sam raz dla Was.
Ułożenie zestawienia nie należało do najłatwiejszych zadań. Naturalnym jest bowiem, że każdy widz ma inną wrażliwość. Samo pojęcie wzruszającego filmu wychodzi również poza ramy gatunków filmowych - znajdziecie tutaj m.in. musicale, kino familijne, dramaty oraz wiele innych gatunków i podgatunków. Jeśli znacie inne tytuły, Waszym zdaniem zasługujące na znalezienie się w tym rankingu, piszcie w komentarzach!
Zestawienie zawierające najbardziej wzruszające filmy otwiera produkcja z cyklu "niezbyt dobra, ale łapiąca za serce", która prawdopodobnie w przyszłości będzie określana jako klasyk gatunku young adult naszych czasów. To film aktorsko średni (zwłaszcza w przypadku Ansela Elgorta), fabularnie przeciętny, ale zawiera wciąż wywołującą efekt zaszklonych oczu historię dwojga zakochanych młodych osób z wyniszczonym zdrowiem.
Wypadałoby, żeby w tak szerokim rankingu znalazła się choć jedna polska pozycja. W niniejszym przypadku będzie to znakomity, fabularny debiut reżyserski Jana Holoubka, którego bohaterem jest nieżyjący już Tomasz Komenda, skazany za morderstwo, którego nie popełnił. Ciężki i emocjonalny obraz, wzmocniony doskonałymi kreacjami Piotra Trojana (wcielającego się w tytułową postać) i Agaty Kuleszy (grającej matkę Komendy)
Filmowa ekranizacja musicalu scenicznego, opartego na słynnej książce Victora Hugo, nagrodzona trzema Oscarami. Oprócz zbudowanej z rozmachem scenografii, niezłego aktorstwa i oryginalnego zabiegu w postaci śpiewania wszystkich dialogów, Nędznicy zręcznie łączą poruszające historie uciekającego przed prawem mężczyznę (Jackman) chroniącego swoją przybraną córkę (Seyfried), młodego i zakochanego w niej rewolucjonisty (Redmayne) czy targanego moralnymi rozterkami służbisty granego przez Russella Crowe'a.
Drugi film Francuza, będącego także autorem Ojca (do którego jeszcze wrócę). Syn nie spotkał się z tak życzliwymi opiniami krytyków i można się łatwo zgodzić, że jest filmem słabszym niż ten z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Wciąż jednak jest pozostającym z widzem, łamiącym serce obrazem pokiereszowanej wewnętrznie rodziny (kolejna wielka rola Jackmana), niepotrafiącej poradzić sobie z trawiącymi ją problemami.
Komediodramat sprzed kilkunastu lat regularnie obsadza podobne tematycznie rankingi. Choć znalazłem więcej wzruszających filmów, postanowiłem docenić ten, świetnie obsadzony (zwłaszcza mowa o Omarze Sy), z gracją balansujący pomiędzy czułym, celnym humorem a powagą sytuacji poruszającego się na wózku głównego bohatera.
Dla całego świata - jedna z wielu filmów romantycznych posiadających w obsadzie Meg Ryan, dla mnie - pierwszy w życiu, obejrzany z pełną uwagą, romkom. Nie jest najlepszy w swoim gatunku, ale ma w sobie pełno uroku, chemii pomiędzy aktorami i bliżej nieokreślonej magii, pozwalającej oglądać Francuski pocałunek z uśmiechem na ustach (i chusteczkami w pogotowiu!).
Jeden z najbardziej znanych filmów w historii kina, przede wszystkim dzięki oscarowej kreacji Toma Hanksa i wypowiadanym przez jego bohatera kultowym dialogom. Forrest Gump na stałe zagościł nie tylko w kanonie amerykańskiego kina lat 90., ale także w głowach ludzi na całym świecie. Choć bardzo dużo w tym filmie humoru, równie łatwo i często co śmiech, wywołuje wzruszenie.
“Kiedyś to było, teraz to nie ma” - wszyscy znamy tę maksymę, powtarzaną nieraz przez pokolenie naszych rodziców. Pasuje ona jak ulał do głównego bohatera tego francuskiego filmu, rysownika Victora. Postanawia on "przenieść się w czasie" do dawnej epoki, kiedy jego relacja z przyszłą żoną Marianne dopiero zaczynała kiełkować. Ujmująca, nostalgiczna, pełna wzruszających emocji opowieść, z którą warto się zapoznać.
Umówmy się - nie ma żadnego rankingu wzruszających filmów bez obecności w nim prawdopodobnie najpopularniejszego filmu ostatnich kilkudziesięciu lat. Arcydzieło hollywoodzkiego kina z doskonałą obsadą. Seans po seansie, dzieło Camerona wciąż jest piękne, a historia "zakazanej miłości" Rose i Jacka i okoliczności ją kształtujących wciąż potrafi rozpalać serca, by później je łamać.
Pierwszy (i nie ostatni) na tej liście film oparty na pisarskiej twórczości Sparksa, króla książkowych romansów. Nie sposób zaprzeczyć, że produkcja ta jest kliszowa, bazująca na najczęściej eksplorowanych w kinie romantycznym motywach, zaś młodsze i starsze wersje bohaterów nie są do siebie podobne. Mimo tego jakimś cudem przedstawione na przestrzeni lat losy Amandy i Dawsona potrafią zaangażować emocjonalnie.
Więcej wzruszających filmów na kolejnej stronie:
Dziennikarz filmowy, który uwielbia kino gatunkowe. Od ckliwych komedii po niszowe horrory. W redakcji Movies Room odpowiedzialny za recenzje oraz rankingi.