Przed wami ranking 30 najlepszych filmów o miłości. Miłość to jeden z najważniejszych motywów w kulturze, również w kinie, gdzie odnajdujemy niezliczone historie szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków. Jedne pełne radości i wzruszeń, inne pełne dramatyzmu i cierpienia. Występuje również mnogość gatunków, w których znajdziemy te wątki - komedie, dramaty, thrillery. Przygotujcie się na podróż przez najbardziej niezapomniane i wzruszające ekranowe romanse, które na zawsze wpisały się w kanon kinematografii.
Południowokoreański film z 2016 roku w reżyserii Park Chan-wooka oparto na powieści Sarah Waters Złodziejka. Jego akcja toczy się w latach 30. XX wieku, w czasach okupacji japońskiej w Korei. Opowiada historię młodej oszustki Sook-hee, która zostaje zatrudniona jako służąca u bogatej japońskiej dziedziczki Hideko. Sook-hee wraz ze swoim wspólnikiem planują oszustwo, aby przejąć majątek Hideko. Jednak w miarę rozwijania się fabuły, między Sook-hee a Hideko rodzi się skomplikowana relacja pełna emocji. Widzowie cenią tę produkcję za odważne podejście do tematu seksualności.
Filmy o miłości to nie tylko nowe produkcje. Frank Capra opowiada w Ich nocach historię Ellie Andrews, zamożnej dziedziczki, która ucieka od kontrolującego ojca, by poślubić mężczyznę nieakceptowanego przez rodzinę. Podczas podróży poznaje Petera Warne'a, cynicznego reportera, który zgadza się jej pomóc w zamian za wyłączność na artykuł o jej historii. W miarę jak spędzają razem czas, między Ellie i Peterem rozwija się uczucie, prowadząc do serii zabawnych i romantycznych perypetii. Film zdobył pięć głównych Oscarów (najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka, scenariusz) i jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii kina, będąc pionierem w gatunku screwball comedy.
Trzeci i ostatni film z trylogii Trzy kolory w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego miał premierę w 1994 roku. Produkcja eksploruje temat braterstwa, nawiązując do koloru czerwonego na fladze Francji, oraz francuskiej dewizy „liberté, égalité, fraternité”. Główna bohaterka, Valentine, jest młodą modelką, która przypadkowo poznaje emerytowanego sędziego, prowadzącego podwójne życie. Ich spotkanie prowadzi do rozwinięcia niezwykłej relacji, pełnej introspekcji i zaskakujących zwrotów akcji. Czerwony jest ceniony za wyjątkową narrację i piękną kinematografię, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i widzów na całym świecie. Jak widać, w najlepsze filmy o miłości wlicza się też polskie kino.
Komedia romantyczna z 1999 roku w reżyserii Rogera Michella opowiada historię Williama Thackera, skromnego właściciela księgarni w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Pewnego dnia przypadkowo poznaje Annę Scott, sławną hollywoodzką aktorkę. Mimo ich różnych światów, między młodymi ludzmi rozwija się romans, który staje przed wieloma wyzwaniami wynikającymi z różnic społecznych i medialnej presji. Notting Hill zna praktycznie każdy. Stał się jednym z klasyków gatunku, a jego urokliwe przedstawienie Londynu przyciąga turystów do tej dzielnicy po dziś dzień. Kto z nas nie słyszał cytatu: ,,Nie zapominaj, że jestem zwykłą dziewczyną, która stoi przed chłopakiem, prosząc go, by ją kochał..."?
Czy można zakochać się w głosie? A w systemie operacyjnym? Bohater filmu Ona udowadnia, że to możliwe. Samotny pisarz, w tej roli Joaquin Phoenix, postanawia zanurzyć się w świat nowych technologii i wdaje się w romans z fikcyjnym, sztucznie wytworzonym bytem. Uczucie nie jest jednak jednostronne, tytułowa Ona również się w nim zakochuje. Z jednej strony stajemy się świadkami niezwykłej opowieści o miłości, a z drugiej stajemy przed problemem wpływu nowych technologii na nasze życie. Nigdy nie wiadomo, co pojawi się na rynku za kilka lat.
Romantyczna komedia z 1987 roku w reżyserii Normana Jewisona to opowieść o Loretcie Castorini, wdowie włoskiego pochodzenia. Kobieta zaręcza się z Johnnym Cammareri, ale niespodziewanie zakochuje się w jego młodszym bracie, charyzmatycznym Ronniem. Fabuła ukazuje skomplikowane relacje rodzinne i miłosne, z dużą dawką włoskiej kultury i tradycji. Główne role zagrali Cher, za którą otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki, i Nicolas Cage. Wpływ księżyca zdobył także Oscary za najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszą rolę drugoplanową, stając się jednym z najbardziej pamiętnych filmów lat 80.
Filmy o miłości to dla tego reżysera chleb powszedni. Amerykańska komedia romantyczna z 1977 roku to dzieło Woody'ego Allena, który również zagrał główną rolę obok Diane Keaton. Film opowiada historię neurotycznego komika Alvy'ego Singera i jego burzliwego związku z ekscentryczną piosenkarką, Annie Hall. Przeplatając retrospekcje i bezpośrednie zwroty do kamery, Allen analizuje przyczyny rozstania i naturę miłości. Produkcja zdobyła cztery Oscary, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny oraz dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Annie Hall jest uznawana za jedno z największych osiągnięć Woody'ego Allena i kamień milowy w gatunku komedii romantycznej.
Czas na coś innego, czyli film niemy. Reżyserem i głównym aktorem jest jedyny w swoim rodzaju Charlie Chaplin. Poznajemy w nim historię Włóczęgi, który zakochuje się w niewidomej kwiaciarce. Stara się zdobyć pieniądze na operację, która przywróci jej wzrok. W tym celu Włóczęga zaprzyjaźnia się z milionerem, który w stanie nietrzeźwości obdarowuje go pieniędzmi, ale nie rozpoznaje go na trzeźwo. Światła wielkiego miasta łączą komedię i dramat, ukazując mistrzostwo Chaplina w mieszaniu humoru z głębokimi emocjami. Film jest uznawany za jedno z największych osiągnięć w historii kina i pozostaje symbolem złotej ery filmu niemego.
Ona, młoda kobieta marząca o karierze aktorki. On, młody mężczyzna, który marzy o klubie jazzowym. Pewnego dnia ich ścieżki przecinają się na autostradzie. Później okazuje się, że te przypadkowe spotkania zaczynają się dziać coraz częściej. To chyba nie jest już zbieg okoliczności. Przepiękny musical w reżyserii Damiena Chazella to opowieść o miłości, marzeniach i przeznaczeniu. W rolach głównych zobaczymy Ryana Goslinga i Emmę Stone. Całość dopełnia muzyka Justina Hurwitza. Wzruszycie się, pośmiejecie i zanucicie pod nosem niejedną piosenkę. Czego chcieć więcej!
Film romantyczny z 1953 roku, w reżyserii Williama Wylera? Mowa oczywiście o Rzymskich wakacjach. Główne role zagrali Audrey Hepburn i Gregory Peck, którzy stworzyli niezapomniany duet na ekranie. Film opowiada historię księżniczki Anny, która podczas wizyty w Rzymie postanawia uciec od swoich obowiązków i zwiedzać miasto. W trakcie swojej przygody spotyka amerykańskiego dziennikarza Joe Bradleya, który początkowo chce wykorzystać sytuację dla swojego artykułu, ale z czasem zakochuje się w księżniczce. Film zdobył trzy Oscary, w tym dla samej Audrey Hepburn.
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Marzy o prowadzeniu zajęć filmowych dla dzieci i młodzieży.