Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Wielka rozrywka w SkyShowtime!

Batman Matta Reevesa nie jest plagiatem! Zdecydowało orzeczenie sądu

Autor: Marek Wasiński
29 marca 2024
Batman Matta Reevesa nie jest plagiatem! Zdecydowało orzeczenie sądu

W środę 27 marca padło orzeczenie nowojorskiego sądu, które zainteresuje przede wszystkim fanów uniwersum DC. Sprawa rozchodziła się bowiem o plagiat jakiego mieli dopuścić się twórcy filmu Batman z 2022 r. Identyczna historia miała zostać napisana ponad trzy dekady wcześniej.

Sędzia Sądu Dystryktowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, pan Paul Engelmayer orzekł, że scenarzyści Batmana z Robertem Pattinsonem w roli głównej nie dopuścili się plagiatu. Sędzia dodał, że autor Christopher Wozniak naruszył prawa autorskie należące do DC Comics, które zatrudniało go jako wolnego strzelca w 1990 r. Wtedy to stworzył komiks The Ultimate Riddle, później przemianowany na The Blind Man's Hat, którego plagiatem miał być wspomniany film Matta Reevesa.

Terry Parker, prawnik Wozniaka w odpowiedzi na orzeczenie stwierdził, że jego klient nie zgadza się z decyzją sądu i rozważa kolejne kroki w tej sprawie. Sam autor stwierdził, że był zszokowany, gdy dowiedział się, że Batman jest niemal 100% kopią jego historii. Jej fabuła kręci się wokół Człowieka Zagadki terroryzującego Gotham przesiąknięte przestępczością i kontrolowane przez kartel bankowy.

Szczegóły uzasadnienia wyroku

W 45-stronicowej decyzji sędzia stwierdził, że Wozniak umyślnie i bez zgody wykorzystał materiały z prac DC Comics by stworzyć swoją historię. Ta w znacznym stopniu, a w zasadzie w pełni pokrywa się z postaciami oraz elementami fabuły komiksów o Batmanie. Paul Engelmayer dodał też:

Wykorzystanie przez pracę pana Wozniaka postaci Batmana oraz związanych z nią elementów chronionych jest aktem wyraźnego i rażącego naruszenia praw autorskich. Kluczowe podobieństwa między pracami - samotni seryjni mordercy, którzy są zdeterminowani by zniszczyć społeczeństwo, złoczyńcy którzy zostawiają ścigającym wskazówki i zagadki oraz chwile objawienia, któe napędzają ich do zbrodni - były zbyt ogólnikowe by podtrzymać roszczenie dotyczące praw autorskich Wozniaka.

Sąd odrzucił również spekulacje autora dotyczące tego jak Warner Bros. miało wejść w posiadanie jego historii. Prawnicy Warner Bros. oraz DC Comics nie wydali natychmiastowej odpowiedzi w tej sprawie.

Przypomnijmy, Wozniak pozwał Warner Bros. w 2022 r. Dwa miesiące został on z kolei pozwany przez DC Comics, które nagromadziło tysiące praw autorskich do prac o Batmanie, sięgających aż do 1941 r. Sprawy, o których mowa to Wozniak v Warner Bros Entertainment Inc oraz DC Comics v Wozniak, Sądu Dystryktowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, numer 22-08969.

Więcej o Batmanie na Movies Room:

O czym opowiada Batman Matta Reevesa

Film z 2022 r. koncentruje się na pierwszych latach krucjaty Mrocznego Rycerza w Gotham. Wtedy to w Gotham chaos zaczyna siać tajemniczy Człowiek Zagadka, zabijający prominentnych polityków i elitę miasta. Bohater, mogąc liczyć jedynie na garstkę sojuszników stara się odnaleźć i postawić przed obliczem sprawiedliwości szaleńca. Jednocześnie odkrywa mroczne sekrety związane ze swoją rodziną.

W filmie w główną rolę wcielił się Robert Pattinson. Gwiazdorską obsadę uzupełnili między innymi Colin Farrell, Zoe Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright czy John Turturro. Widowisko okazało się być ogromnym hitem. Na świecie zgarnęło ponad 770 milionów dolarów, ciesząc się przychylną opinią tak widzów jak i krytyków. Trwają prace nad drugą częścią, w którą zaangażowana będzie obsada i twórcy blockbustera sprzed dwóch lat.

Źródło: Reuters / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.