Disney+ eufemistycznie ostrzega przed rasistowskimi treściami w swojej bibliotece

Disney+ to otwarty we wtorek 12 listopada nowy serwis streamingowy, który dostępny jest w USA, Kanadzie i Holandii, a niedługo również w Australii i Nowej Zelandii. Przed niektórymi starszymi produkcjami znajdującymi się w jego katalogu pojawiają się ostrzeżenia o „przestarzałym obrazie kulturowym”.

W opisach takich filmów i animacji jak Dumbo, Zakochany Kundel, Fantazja, Księga dżungli, Aryskotraci czy The Ugly Daschund pojawiają się ostrzeżenia o następującej treści: „Ten program jest prezentowany w wersji w jakiej został stworzony. Może zawierać przestarzałe obrazy kulturowe”. W serwisie Disneya nie pojawił się też film Pieśń Południa z 1946 roku, zawierający nagrodzoną Oscarem piosenkę Zip-a-Dee-Doo-Dah, który krytykowany jest za sposób przedstawienia wyzwolonych Afroamerykanów.

Treść oświadczenia nie przypadła w pełni do gustu komentatorom, którzy z zadowoleniem przyjmują, że Disney nie zamiata problemu pod dywan, ale też uznają je za zbyt eufemistyczne i porównują je z mocniejszym ostrzeżeniem pojawiającym się przed starszymi produkcjami Warner Bros. W nim można przeczytać o zawartych w produkcji etnicznych i rasowych stereotypach będących niewłaściwymi w przeszłości i współcześnie.

Zobacz również: Na pierwszy rzut oka: 1. sezon The Mandalorian

W serwisie Disney+ znajduje się obecnie 500 produkcji. Dostępne w nim będą wszystkie produkcje studia, w tym największe franczyzy takie jak animacje Pixara, filmy z Marvel Cinematic Universe czy seria Gwiezdne wojny oraz nowe produkcje tworzone specjalnie na potrzeby platformy streamingowej (m.in. The Mandalorian, serial o Obi Wanie Kenobim oraz seriale superbohaterskie Marvela). W Polsce serwis według nieoficjalnych informacji ma zadebiutować w 2021 roku.

Źródło: screnrant; variety / ilustracja wprowadzenia: Disney

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?