Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Disney stracił na Indianie Jonesie i Artefakcie Przeznaczenia

Autor: Bianka Turzyńska
3 kwietnia 2024
Disney stracił na Indianie Jonesie i Artefakcie Przeznaczenia

Pomimo sympatii fanów i przychylnych recenzji, Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia nie spełnił oczekiwań Disneya. Okazuje się, że studio straciło całkiem sporo na wznowieniu uwielbianej franczyzy o charyzmatycznym archeologu. 

Miał być skarb, a zostały straty

Zgodnie z opublikowanymi w piątek za pośrednictwem Forbse'a sprawozdaniami finansowymi, produkcję filmu pochłonęła o 134,2 miliony dolarów więcej, niż zarobiła. Jest to znaczna i raczej niespodziewana finansowa porażka, szczególnie patrząc na wielką popularność serii. Jednym z największych wydatków było cyfrowe odmłodzenie samego Harrisona Forda, który zagrał główną rolę. Prace postprodukcyjne kosztowały aż 79 milionów. Do kwietnia 2023 roku budżet filmu wzrósł do 387 milionów dolarów, które dorównywały liczbie pieniędzy zarobionej przez film na świecie. Box-office wyniósł 384 miliony dolarów. Finalnie na Indianie Jonesie Disney stracił około 100 milionów dolarów.

Fabuła i obsada

Długo oczekiwana piąta i ostatnia część z Harrisonem w roli głównej, została wyreżyserowana przez nominowanego do Oscara Jamesa Mangolda (Logan) na podstawie scenariusza współtworzonego z Jezem i John-Henrym Butterworthami; oboje wcześniej współpracowali przy filmie Ford vs Ferrari. Mangold przejął obowiązki reżyserskie po Stevenie Spielbergu, który odpowiedzialny jest za poprzednie odsłony franczyzy, jednak niespodziewanie zrezygnował ze współpracy przy piątce.

Więcej o filmach przeczytasz na Movies Room:

Do Harrisona Forda w jego ostatniej przygodzie dołączyli Phoebe Waller-Bridge (Fleabag) jako Helena Shaw, Antonio Banderas (Desperado) jako Renaldo, Mads Mikkelsen (Bękart)  jako Jürgen Voller, Thomas Kretschmann (Pianista) jako Pułkownik Weber i Toby Jones  (Detectorists) jako Basil Shaw. Poza niezastąpionym Harrisonem  Fordem z oryginalnej obsady powrócił John Rhys- Davis znany, chociażby z wcielenia się w krasnoluda Gilmliego w trylogii Władca Pierścieni

Jest rok 1969, apogeum wyścigu kosmicznego Między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Indiana Jones, choć planuje przejść na emeryturę, jest zdeterminowany, by wyruszyć na swoją ostatnią przygodę i zdemaskować działalność nazistowskich naukowców zatrudnionych przez rząd. Do wyprawy dołącza chrześniaczka bohatera, Helena Shaw. 

Film dostępny jest obecnie na platformie Disney+ i Prime Video.

Źródło: Comingsoon. Net

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.