Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Oppenheimer krytykowany w Japonii! Jaki jest powód?

Autor: Mikołaj Lipkowski
3 kwietnia 2024
Oppenheimer krytykowany w Japonii! Jaki jest powód?

Okazuje się, że Japończycy niezbyt lubią film Oppenheimer. Ofiarom II Wojny Światowej niezbyt spodobało się to, że film nie ukazywał wybuchów w Hiroszimie i Nagasaki.

Oscarowy film Christophera Nolana nie przypadł do gustu widzom w Japonii. Oppenheimer spotkał się ze sporą krytyką z powodu, że nie ukazał wybuchu bomb w Hiroszimie i Nagasaki. Do krytyki dołączył się między innymi burmistrz Hiroszimy.

Oppenheimer z krytyką

Nagrodzony Oscarem Oppenheimer miał swoją premierę w kinach w Japonii osiem miesięcy po premierze w Stanach Zjednoczonych. Film porusza kontrowersyjne tematy, a według doniesień niektóre kina umieściły znaki ostrzegawcze dotyczące filmu i jego przedstawienia próby nuklearne i następstwa bombardowań Hiroszimy i Nagasaki. Od czasu pokazu w Japonii reakcje na Oppenheimera były mieszane i wielu uważało, że w filmie nie poświęcono wystarczającej uwagi zniszczeniom i śmierci spowodowanym użyciem bomb. Były burmistrz Hiroszimy Takashi Hiraoka stwierdził, że horror tego wydarzenia został „niewystarczająco przedstawiony”.

Z punktu widzenia Hiroszimy horror broni nuklearnej został niewystarczająco przedstawiony. Film powstał w taki sposób, aby potwierdzić wniosek, że bomba atomowa została użyta do uratowania życia Amerykanów. Przez cały film czekałem i czekałem, aż zacznie się scena bombardowania Hiroszimy, ale tak się nie stało.

Więcej o filmach na Movies Room:

O czym jest Oppenheimer?

Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan".  Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.


Źródło: movieweb.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe 

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.