W dniach 26 maja – 2 czerwca 2025 roku Kraków po raz 65. stanie się europejską stolicą kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie – zaprezentuje w tym roku ponad 200 filmów z ponad 50 krajów.
Festiwal od lat znany jest z silnego programu konkursowego. W czterech głównych sekcjach – międzynarodowej, polskiej, dokumentalnej i krótkometrażowej – widzowie zobaczą zarówno debiuty, jak i filmy uznanych twórców. Wśród nich znajdą się produkcje m.in. z Ukrainy, Niemiec, Indii, Norwegii, USA, Francji, Kanady i oczywiście Polski.
Tegoroczną edycję otworzy Listy z Wilczej, osobisty i poruszający dokument Arjuna Talwara – opowieść o życiu imigrantów i sąsiedzkiej codzienności na jednej z warszawskich ulic. Film, który miał swoją światową premierę na Berlinale, wzbudza duże zainteresowanie i będzie jednym z mocniejszych akcentów festiwalu.
Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko pokazy filmowe, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących. W ramach sekcji KFF Industry odbędą się panele, warsztaty, pitchingi i spotkania networkingowe skierowane do profesjonalistów z branży filmowej – producentów, reżyserów, dystrybutorów, przedstawicieli telewizji i platform VOD.
Wśród wydarzeń specjalnych warto wymienić retrospektywę współczesnego kina ukraińskiego, blok filmów LGBTQ+ oraz sekcję Docs+Science, która łączy kino dokumentalne z tematyką naukową. Festiwal przygotował również wydarzenia dla młodszych widzów – w tym poranne pokazy animacji i warsztaty filmowe.
Seanse odbędą się w krakowskich kinach studyjnych: Kijów, Mikro, Agrafka, Pod Baranami oraz w salach Akademii Sztuk Teatralnych i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Dla widzów spoza Krakowa przygotowano także bogatą ofertę online – część programu będzie dostępna na platformie VOD.festiwalowej.
Więcej informacji na stronie festiwalu!
Źródło: materiały prasowe KFF / Ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe KFF
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Członkini Zespołu Edukatorów Filmowych. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty.