Michał Dworczyk znów zabłysnął w mediach społecznościowych. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości chce zakazać projekcji "antypolskiego" filmu Agnieszki Holland, którym jest Zielona granica.
PiS kontra Agnieszka Holland część kolejna. Tym razem swoje działa, przeciwko reżyserce oraz Nowym Horyzontom, wytoczył europoseł Michał Dworczyk. Jutro, t.j. 26 lipca, na wrocławskim rynku ma odbyć się seans Zielonej granicy. Jednak pan europoseł nie przewidział jednego. List skierował do prezesa kina Nowe Horyzonty, a nie do organizatora festiwalu.
Mówi się, że cenzura została zniesiona w 1990 roku, natomiast Michał Dworczyk chciał, by zakazano emisji Zielonej granicy na wrocławskim rynku. Problem jest tylko taki, iż projekcja filmu Holland jest w ramach festiwalu Nowe Horyzonty. Dodatkowo europoseł PiS twierdzi, że film jest uwłaczający polskim służbom takim jak straż graniczna, wojsko czy policja. W liście do prezesa kina Nowe Horyzonty możemy przeczytać:
Nalegam na szybką i skuteczną interwencję, by treści służące dezinformacji społeczeństwa nie były publicznie promowane. Nie można pozwolić na szkalowanie naszych służb mundurowych: Straży Granicznej, Wojska Polskiego czy Policji. Nie może być zgody na hańbienie dobrego imienia polskiego munduru.
List Dworczyka jest kierowany do dyrektora kina Nowe Horyzonty Daniela Ratuszniaka. Dodatkowo możemy zobaczyć, że jest on również skierowany do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, wojewody Dolnego Śląska Macieja Awiżenia oraz marszałka województwa Pawła Gancarza. Jest tylko jeden problem - film jest puszczany w ramach festiwalu Nowe Horyzonty, a dyrektor Ratusznik, nie ma żadnego związku z festiwalem, poza użyczeniem kina do projekcji. Tudzież Zielona granica w kinie puszczana nie jest, a na wrocławskim rynku. Jak możemy przeczytać na stronie festiwalu - Daniela Ratusznika nie znajdziemy na stronie organizatorów. List ten powinien wtedy być kierowany, chociażby do Romana Gutka prezesa Stowarzyszenia Nowe Horyzonty lub Marcina Pieńkowskiego dyrektora festiwalu.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty Jesteś Bogiem). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?
Źródło: X.com / ilustracja wprowadzenia: kolaż zdjęć (polityka.pl i fot. Agata Kubis)
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.