Tyler Nilson i Michael Schwartz, twórcy docenionego niezależnego filmu The Peanut Butter Falcon (2019), pracują nad remakiem Wyspy skarbów dla Disneya. Duet opisuje swój projekt jako „australijską surferską wersję” klasycznej powieści przygodowej Roberta Louisa Stevensona, opublikowanej w 1883 roku.
Chociaż historia Wyspa skarbów doczekała się co najmniej 10 anglojęzycznych adaptacji filmowych oraz przynajmniej 10 wersji w innych językach, Hollywood wydaje się wracać do tego tytułu po raz kolejny. Krytycy projektów tego typu często zwracają uwagę, że jest to dowód twórczego wyczerpania się pomysłów. Podejście zaproponowane przez Nilsona i Schwartza może jednak wnieść do znanej historii powiew świeżości.
Nilson i Schwartz zdobyli uznanie dzięki filmowi The Peanut Butter Falcon, w którym główne role zagrali Dakota Johnson, Shia LaBeouf i Zack Gottsagen. Ich najnowszy film, Los Frikis, to opowieść, której akcja toczy się w latach 90. na Kubie i łączy tematy HIV i punk rocka. Produkcja trafi do amerykańskich kin w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Nie wiemy jeszcze, kiedy i czy w ogóle doczeka się ona polskiej kinowej premiery.
Mimo zapowiedzi, że Wyspa skarbów znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, duet ma w planach najpierw realizację anglojęzycznego remake’u duńskiego filmu Riders of Justice (2020) z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Scenariusz nowej wersji napiszą Anders Thomas Jensen i Nikolaj Arcel, którzy współtworzyli oryginał. Wygląda na to, że na nową wersję kultowego filmu przyjdzie nam zatem jeszcze długo poczekać.
Wyspa skarbów to powieść przygodowo-historyczna autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona, opublikowana w 1883 roku. Opowiada historię o „piratach i zakopanym złocie”, osadzoną w XVIII wieku. Jest uważana za powieść o dojrzewaniu i ceniona za swój klimat, bohaterów i dynamiczną akcję. Powieść pierwotnie była publikowana w odcinkach w latach 1881–1882 na łamach magazynu dla dzieci Young Folks pod tytułem Treasure Island or the Mutiny of the Hispaniola, z przypisaniem autorstwa pseudonimowi „Kapitan George North”.
Po raz pierwszy ukazała się w formie książkowej 14 listopada 1883 roku nakładem wydawnictwa Cassell & Co. Od tamtej pory Wyspa skarbów stała się jedną z najczęściej adaptowanych i ekranizowanych powieści w historii literatury. Wyspa skarbów zainspirowała ponad 50 adaptacji filmowych i telewizyjnych od momentu publikacji, np. Wyspa skarbów (1920) – Niemy film z Shirley Mason i Charlesem Ogle w rolach głównych; Wyspa skarbów (1934) – Jedna z pierwszych dźwiękowych adaptacji, z udziałem Wallace’a Beery’ego jako Long Johna Silvera i Jackie Coopera jako Jima Hawkinsa; Wyspa skarbów (1950) – Produkcja Disneya z Robertem Newtonem jako Long Johnem Silverem, uważana za jedną z najbardziej ikonicznych wersji; Wyspa skarbów(1990) – Film telewizyjny z Charltonem Hestonem jako Long Johnem Silverem i młodym Christianem Bale’em jako Jimem Hawkinsem.
Źródło: World of Reel / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.