Od dziś rusza nabór do VIII edycji Atelier Scenariuszowego wspieranego przez CANAL+. To dobrze już znane w branży, roczne warsztaty rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Na zgłoszenia od osób piszących scenariusze lub zajmujących się ich konsultacją czekamy do 31 sierpnia 2024 r.
Warsztaty przeznaczone są dla twórczyń i twórców, którzy posiadają już pewną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności pozwalające im swobodnie pracować nad scenariuszem. Przyjmowani są zarówno doświadczeni autorzy, jak i debiutanci – brak wykształcenia filmowego czy scenariuszowego dorobku nie przekreśla możliwości udziału w warsztatach. W wyborze uczestników kierują się przede wszystkim jakością samego tekstu i talentem autora lub autorów, jeśli projekt został zgłoszony przez scenariopisarski duet.
Od trzech lat równolegle prowadzony jest moduł dla osób rozwijających się w zakresie developmentu literackiego i współpracy w roli konsultanta/konsultantki scenariuszowej. Trzy przyjęte do programu osoby przejdą pełen cykl warsztatów i wezmą udział w pracy nad tekstami w grupach złożonych ze scenarzystów oraz w zajęciach teoretyczno-praktycznych przeznaczonych wyłącznie dla kształcących się konsultantów. Po rocznym kursie uczestnicy i uczestniczki tej części warsztatu będą mogli z powodzeniem rozwijać swoją drogę zawodową jako development executives czy kierownicy rozwoju projektów filmowych.
Program Atelier składa się z czterech sesji warsztatów stacjonarnych, w ramach których odbywają się zajęcia grupowe, konsultacje indywidualne oraz praktyczne wykłady i masterclassy poświęcone rynkowi filmowemu w Polsce. Specjaliści w obszarze sztuki scenariopisarstwa, reżyserii i produkcji filmowej (Aleksandra Świerk, Anna Bielak, Filip Kasperaszek, Norah McGettigan, Joanna Szymańska) prowadzą małą, starannie wyselekcjonowaną grupę dwunastu osób pracujących nad swoimi scenariuszami. Uczestnicy pracują nad swoimi tekstami w sześcioosobowych grupach. Każdą, składającą się z czwórki scenarzystów, prowadzi jeden z tutorów Atelier, wspierany przez towarzyszącego mu, uczącego się, konsultanta scenariuszowego. Pracę w grupach uzupełniają indywidualne spotkania online z tutorem i pracującym z nim konsultantem.
Duży nacisk kładziony jest na wprowadzenie scenarzystów w realia rynku filmowego w Polsce. Organizatorom zależy, by uczestnicy stali się jego świadomymi i aktywnymi uczestnikami. Z tego względu na Atelier zapraszani są producenci, reżyserzy, agenci sprzedaży i inni specjaliści z branży. Prowadzą oni wykłady i warsztaty poświęcone zagadnieniom takim jak prawo autorskie, negocjacje, komunikacja, współpraca z producentem. Zwieńczeniem programu jest przygotowanie do pitchingu i prezentacja projektów przed polską branżą filmową podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. Zapraszani są na nią m.in. producenci, agenci, dystrybutorzy, reżyserzy oraz przedstawiciele komisji filmowych. To szansa dla uczestników na zaprezentowanie się profesjonalistom z branży oraz na znalezienie partnerów do dalszej współpracy nad projektem.
W poprzednich edycjach udział wzięli m.in.: Michał Zieliński, Michał Zygmunt, Zuzanna Bukłaha, Paulina Reiter, Anna Kasperska, Paweł Najgebauer, Agnieszka Matan, Grzegorz Dębowski, Katarzyna Warzecha, Mariusz Rusiński, Łukasz Orbitowski, Magda Załęcka.
Nabór kończy się 31 sierpnia o godz. 23:59. Po analizie zgłoszeń w dniach 24-27 września 2024 odbędą się rozmowy z potencjalnymi kandydatami i kandydatkami.
Zaplanowane są cztery sesje stacjonarne – pierwsza odbędzie się pod koniec listopada. Terminy pozostałych sesji zostaną potwierdzone przed rozpoczęciem warsztatów. Finalna sesja odbędzie się pod koniec lipca 2025 podczas festiwalu filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Koszt udziału w Atelier wynosi 5000 zł (z możliwością zapłaty w ratach) i zawiera koszty organizacji warsztatu, zakwaterowania i wyżywienia oraz koszty materiałów dydaktycznych.
Tutaj znajdują się szczegóły dotyczące naboru na Kurs dla Scenarzystów, Kurs dla Konsultantów Scenariuszowych oraz Regulamin.
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.