W niedawnym wywiadzie dla magazynu Empire, twórca serialu Andor, Tony Gilroy opowiedział o pytaniach, które towarzyszyły mu podczas tworzenia finałowego sezonu serialu oraz o miejscu i okolicznościach w jakich znaleźli się jego bohaterowie.
2. sezon serialu Andor zadebiutuje na Disney+ już 25 kwietnia. Jedna z najdroższych produkcji platformy streamingowej powróci z finałowym sezonem, na który złoży się 12. odcinków. W związku z ich zbliżającą się premierą, twórca serialu wypowiedział się na temat wyzwań z jakimi musiał zmierzyć się w trakcie pisania scenariusza w drodze do zakończenia tej historii.
W rozmowie z Empire, Gilroy opowiedział jak istotne były dla niego nie tylko motywacje poszczególnych bohaterów serialu, ale także o wpływie jaki reżim Imperium ma na przeciętnych mieszkańców galaktyki.
Jaki jest prawdziwy wpływ czasu — tego napiętego, bolesnego czasu — na zwykłych ludzi, na których, miejmy nadzieję, bardzo wam zależy? Co dzieje się z ich miłością? Z ich relacjami? Z ich domami? Ich dziećmi? Co dzieje się ze wszystkim wokół, kiedy zostają wrzuceni w imadło rewolucji? To są te wielkie, tektoniczne przesunięcia w 2. sezonie.
Choć 1. sezon pokazywał pewne oznaki rodzącego się buntu rozproszone na przestrzeni 12. odcinków, Gilroy uważa, że dopiero 2. sezon w pełni pokazuje ten bunt. Podobnie jak Cassian Andor (grany przez Diego Lunę) dojrzewa do roli „szpiega-żołnierza”, którą wcześniej odrzucał, tak również Luthen Rael (Stellan Skarsgård) musi przestać ukrywać się za tajemnicami i zmierzyć się ze swoimi celami.
Teraz nagle wychodzi z cienia. Co robisz, gdy twoją walutą są prywatność i sekrety, a porażka oznacza śmierć? Jak rozszerzasz działania? Jak współpracujesz z innymi? Jak wszystkie te rozproszone elementy Rebelii łączą się w [bazie rebeliantów] na Yavinie?
W wywiadzie dla Collider z zeszłego miesiąca Gilroy podkreślił, że inspiracja do przedstawienia tych tematów nie wynikała z aktualnych wydarzeń, lecz z jego ogólnego spojrzenia na to, jak tworzy się historia.
Nikt z nas nie pisał scenariuszy z gazetą w ręku. Pracujemy z ogromnym wyprzedzeniem. Mówiłem to już wcześniej: jestem amatorem, historykiem przy stole obiadowym, i cały czas studiuję historię — a to nic innego jak rewolucje, powstania i ludzie wciągani w wydarzenia, na które nie byli przygotowani, ludzie przyjmujący heroiczne role, których nigdy się po sobie nie spodziewali.
Andor to amerykański serial science fiction stworzony przez Tony’ego Gilroya dla platformy Disney+. Produkcja jest częścią uniwersum Gwiezdnych Wojen i stanowi prequel do filmu Łotr Jeden (2016), który z kolei poprzedza wydarzenia z Epizodu IV (1977).
Serial śledzi losy Cassiana Andora, złodzieja, który z czasem staje się szpiegiem Rebelii. Akcja toczy się na przestrzeni pięciu lat poprzedzających wydarzenia z filmów Łotr Jeden i Gwiezdne Wojny Epizod IV. Nowa Nadzieja, ukazując proces jego radykalizacji przeciwko Galaktycznemu Imperium oraz narodziny szerszego ruchu oporu, czyli Sojuszu Rebeliantów.
Źródło: IndieWire / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.