Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Hugh Jackman, czyli Wolverine : jak oglądać filmy o superbohaterze Marvela?

Autor: Marek Wasiński
30 sierpnia 2024
Hugh Jackman, czyli Wolverine : jak oglądać filmy o superbohaterze Marvela?

Najnowszy przebój studia Marvel, Deadpool i Wolverine pokazał, że po 24 latach od pierwszego pojawienia się na wielkim ekranie postaci Logana, fani wciąż nie mają dość tej postaci. Odtwórca tej roli, Hugh Jackman po raz kolejny pokazał jak wiele Wolverine ma jeszcze do pokazania. Nie wszyscy widzowie znają jednak superbohatera Marvela, a niektórzy mogą zastanawiać się w jaki sposób prześledzić filmową historię kultowej postaci, by nic nam nie umknęło. Ten tekst odpowie na trapiące was w związku z tym pytania i przedstawi kolejność oglądania filmów o słynnym mutancie i członku X-Men.

W poniższym artykule poznacie chronologiczną ścieżkę występów jednego z najpopularniejszych herosów jakim jest Wolverine w filmach Marvela. Nie oznacza to oczywiście, że musicie oglądać je właśnie w takiej kolejności, choć daje ona ciekawe spojrzenie na postać, która przeszła przez ręce wielu scenarzystów i reżyserów.

Kolejność oglądania filmów o Wolverine, którego zagrał Hugh Jackman:

X-Men Geneza: Wolverine (2009)

Film, który spotkał się z mieszanymi opiniami fanów i krytyków, a przede wszystkim zmasakrował postać Wade'a Wilsona/Deadpoola przedstawił nam pochodzenie kultowego X-Mena. X-Men Geneza: Wolverine rozpoczyna się w 1845 roku. Historia śledzi losy Logana, znanego tutaj jako James Howlett, od momentu odkrycia przez niego zdolności regeneracyjnych, aż po poddanie go brutalnemu eksperymentowi - Broń X - przeprowadzonemu przez Williama Strykera, który skutkuje uzyskaniem przez bohatera szkieletu z adamantium i ikonicznych metalowych szponów.

X-Men (2000)

Hugh Jackman zadebiutował jako Wolverine w 2000 r. Dziejący się dekady po historii z X-Men Geneza: Wolverine film, przedstawia Logana, który cierpi na amnezję i zostaje zwerbowany przez Profesora Charlesa Xaviera do walki z tyranicznym mutantem Magneto. Film nie tylko ukazuje swego rodzaju ojcowską więź Logana z Rogue, ale również wprowadza znany fanom komiksów miłosny trójkąt bohatera z Jean Grey i Cyclopsem. Choć zawsze znajdą się osoby, które będą narzekać na wzrost Jackmana, który jest wyższy od odgrywanego przez niego komiksowego herosa, to X-Men z 2000 r. po dziś dzień stanowi fundament tej postaci

X-Men 2 (2003)

Czas na świetny sequel filmu z 2003 r. X-Men 2 przywołuje duchy przeszłości Wolverine'a, gdy William Stryker — teraz grany przez Briana Coxa — powraca, aby przejąć komputer Cerebro, który służy do namierzania mutantów przez profesora Xaviera. Stryker planuje użyć go do zniszczenia wszystkich mutantów, co zmusza uczniów Xaviera i drużynę Magneto do połączenia sił, aby go powstrzymać. Ciąg dalszy podróży postaci, w którą wciela się Hugh Jackman, czyni z niej pełnoprawnego X-Mena, zbliżając Logana do jego przeszłości oraz nowego zespołu.

X-Men: Ostatni bastion (2006)

X-Men: Ostatni bastion, czyli zakończenie oryginalnej trylogii filmowej X-Men stawia bohatera w centrum wojny między ludźmi a mutantami, wywołanej przez wściekłość Magneto z powodu pojawienia się leku na mutacje. Film podejmuje również próbę adaptacji komiksowej sagi o Mrocznej Phoenix, lecz niezbyt udanie. Miłość Logana do Jean Grey zostaje wystawiona na próbę, gdy jej stłumione mordercze skłonności zaczynają zagrażać światu. Ostatni Bastion cementuje rolę Logana jako bohatera, który jest zdolny zrobić to co konieczne w imię wyższego dobra.

Wolverine (2013)

Czas na kolejny solowy film, w którym Wolverine staje w centrum wydarzeń. Oparty na limitowanej serii autorstwa Franka Millera i Chrisa Claremonta, film rozgrywa się po wydarzeniach z Ostatniego bastionu. Będący w żałobie po stracie Jean Grey, Logan ucieka do Japonii, aby prowadzić życie w izolacji, jednak staje się celem zamachowca znanego jako Srebrny Samuraj. Z jego słabnącymi zdolnościami regeneracyjnymi, bohater musi desperacko szukać sposobu na przetrwanie. Tym samym film dał nam przedsmak tego jak ostatecznie zakończyła się historia bohatera, pokazując że wcale nie jest on w pełni niezniszczalny.

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014)

Kolejny z filmów, w którym Hugh Jackman powraca jako Wolverine dosyć ciężko umieścić w odpowiednim miejscu na chronologicznej liście jego występów. Jego akcja skacze bowiem między 2023, a 1973 r. Jako, że jednak punktem wyjścia jest rok 2023, umieściliśmy go właśnie tutaj. Film przedstawia świat, w którym mutanci są na wymarciu po tym, jak armia finansowanych przez rząd Strażników zniszczyła większość ich populacji. Dzięki zdolnościom Kitty Pryde, Wolverine musi cofnąć się w czasie do 1973 roku, aby zapobiec stworzeniu tych robotów i uratować swoich najbliższych. Na tym etapie mogłoby się wydawać, że Logan ma już za sobą wszystkie największe dramaty i najgorsze życiowe scenariusze, ale finał filmu zdecydowanie wynagradza dotychczasowe poświęcenie bohatera.

Logan (2017)

Logan przez zdecydowaną większość widzów i krytyków uważany jest za najlepszy film z całej serii superbohaterskich produkcji Marvela stworzonych przez studio 20th Century Fox. Będący adaptacją komiksu Old Man Logan, film zamyka perypetie bohatera najmroczniejszą i najbardziej emocjonalną historią w całej serii. Z powodu słabnących zdolności regeneracyjnych Wolverine zaczyna się starzeć. Z pomocą śmiertelnie chorego Profesora Xaviera musi chronić dziecko, Laurę Kinney (znana również jako X-23) przed antymutancką grupą Reavers.

Wolverine nie tylko jako główny bohater - X-Men: Pierwsza klasa (2011), X-Men: Apocalypse (2016)

O tym, że Hugh Jackman na poważnie brał odgrywaną przez siebie przez niemal 25 lat postać niech świadczy fakt, że zgodził się na dwa krótkie występy w filmach z serii X-Men, gdzie jego bohater pojawiał się na krótko i nie wnosił wiele do fabuły. Niemniej jednak dla fanów te cameo były nie lada gratką, powodem do radości oraz wyczekiwania kolejnych produkcji w tym uniwersum z jego udziałem.

Wolverine nie odgrywa znaczącej roli w fabule X-Men: Pierwsza klasa, jednak Hugh Jackman pojawia się tutaj w zabawnym cameo w scenie, w której Charles Xavier, grany przez Jamesa McAvoya, i Magneto, grany przez Michaela Fassbendera, próbują rekrutować mutantów do szkoły Xaviera. W charakterystycznym dla siebie, zgryźliwym tonie Logan odprawia jednak bohaterów z kwitkiem.

Pod koniec filmu X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, Wolverine z lat 70. zostaje schwytany przez Strykera i poddany praniu mózgu, stając się Bronią X. W linii czasowej z X-Men: Apocalypse Hugh Jackman pojawia się na krótko jako szalony potwór, który śledzi niektórych z nowych, młodych bohaterów serii.

Deadpool i Wolverine (2024) - nowy początek

Choć wariant bohatera, którego mieliśmy okazję śledzić na wielkim ekranie przez tyle lat oficjalnie przeszedł już na emeryturę, a jego śmierć potwierdzono w hitowej scenie otwierającej Deadpool & Wolverine, to nie oznacza to, że Hugh Jackman przestanie wcielać się w kultową postać. Aktor powrócił do roli w najnowszym filmie Marvel Studios, tym samym oficjalnie dołączając do MCU. Biorąc pod uwagę istnienie multiwersum, szanse na jego kolejne występy są spore. Deadpool i Wolverine, największy przebój tego lata, udowodnił, że aktor wciąż ma wiele do zaoferowania jako nowy wariant Logana.

Wolverine - Jak jeszcze można oglądać filmy z udziałem ikony Marvela?

Nie jest to oczywiście jedyny sposób na oglądanie produkcji Marvela, w których Hugh Jackman wystąpił jako Wolverine. Można pokusić się o seans produkcji zgodnie z datą ich wydania, podzielić filmy na prequele, w którym oglądamy młodsze wersje X-Menów, oryginalną trylogię oraz solowe filmy o bohaterze. 

Dodatkowo kwestia podróży w czasie i zmiany linii czasu dodatkowo może skomplikować sprawy niektórym widzom. Myślę jednak, że nasza lista wprowadza najwięcej ładu w filmowe perypetie Logana i jeśli tylko będziecie skłonni prześledzić jego losy, to warto się nią zasugerować.

ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Marek Wasiński

Dziennikarz

Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.