Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Jaki był pierwszy film? Walczące kotki, biegnący koń i historia kinematografii!

Autor: Tomasz Rewers
17 lipca 2024
Jaki był pierwszy film? Walczące kotki, biegnący koń i historia kinematografii!

Jaki był pierwszy film w historii? Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy przeanalizować wielkie odkrycia i dzieła z końca XIX wieku. Na początku było tylko marzenie. Ludzie od wieków pragnęli uchwycić ruch. Starożytni Grecy i Rzymianie rzeźbili sekwencje na wazach, Chińczycy eksperymentowali z latarniami magicznymi. Prawdziwy przełom nadszedł w 1878 roku! 

Koń uchwycony w ruchu - pierwszy film czy seria zdjęć? 

Jednym z pierwszych pionierów filmu był Eadweard Muybridge, który w 1878 roku udowodnił, że koń podczas galopu ma moment, w którym wszystkie cztery nogi nie dotykają ziemi. Udało mu się to dzięki serii zdjęć wykonanych w szybkim następstwie. Muybridge stał się prekursorem filmów naukowych, a jego odkrycie zainspirowało innych wynalazców. Jego kultowe dzieło nie jest jednak filmem, a serią fotografii.

Pierwszy film w historii nazwalibyśmy dziś GIFem

Pierwszym filmem uznawanym za zapis ruchomego obrazu jest "Roundhay Garden Scene" Louisa Le Prince’a. Film został nakręcony w 1888 roku w Leeds w Anglii i trwa zaledwie 2 sekundy! Jak został on sfilmowany? Jaka była pierwsza kamera filmowa? Le Prince użył własnego wynalazku – aparatu jednoklatkowego, który umożliwiał nagrywanie serii zdjęć na “rolce filmowej”. Zobaczcie jak prezentuje się pierwszy film w historii:

„The Boxing Cats”. Czyli jak kotki zapisały się w historii kina

Kolejnym krokiem był kinetoskop Thomasa Edisona, opatentowany w 1891 roku. To urządzenie do oglądania ruchomych obrazów było zabawką dla jednej osoby, ale dało początek idei kina. W 1893 roku Edison zbudował Black Maria, pierwsze na świecie studio filmowe, gdzie kręcił krótkie filmy.

W 1894 roku Thomas Edison sfilmował słynny krótki film „The Boxing Cats”, przedstawiający dwa kocury walczące na ringu. Film ten był jednym z pierwszych, które pokazywały, jak przyciągający może być ruchomy obraz. 

Kinematograf - prawdziwa rewolucja i pierwsze filmy fabularne

W Europie bracia Lumière pracowali nad swoim kinematografem, który nie tylko rejestrował, ale i wyświetlał filmy na dużym ekranie dla publiczności. 28 grudnia 1895 roku zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy w Salon Indien du Grand Café w Paryżu dla 35 osób. Podczas pokazu wyświetlono kilka filmów m.in. „Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie” (La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon). Ten film jest uznawany za pierwszy dokument filmowy, przedstawiający pracowników opuszczających fabrykę Lumière w Lyonie. 

Za pierwszy film fabularny w historii uznajemy „Polewacza polany” (L'Arroseur Arrosé) z 1895 roku. Produkcja stworzona przez braci Lumière została zaprezentowana podczas tego samego pokazu w Paryżu co wcześniej wspomniane „Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie”. „Polewacz polany” uznawany jest za pierwszy film z fabułą, a zarazem pierwszą komedię! Krótka historia przedstawia gag filmowy, który do dzisiaj nie stracił swojego humoru. Zobaczcie sami: 

Wśród pierwszych filmów braci Lumière był także „Przyjazd pociągu na stację w La Ciotat” (L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat), który wywołał panikę wśród widzów, myślących, że pociąg naprawdę wyjedzie z ekranu. Film możecie zobaczyć poniżej. 

Początki kina były związane z wieloma eksperymentami i odkryciami różnych wynalazców. Od badań Muybridge'a nad ruchem, przez Edisona i jego kinetoskop, aż po rewolucyjny kinematograf braci Lumière, każde z tych osiągnięć przyczyniło się do powstania nowej formy sztuki i rozrywki.

Więcej o historii kina dowiecie się w kolejnych artykułach! 

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Tomasz Rewers

Redaktor naczelny
Tomasz Rewers

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.