Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Gorące premiery kinowe na wrzesień 2024. Najciekawsze filmy, które pojawią się na dużych ekranach

Autor: Marek Wasiński
5 września 2024
Gorące premiery kinowe na wrzesień 2024. Najciekawsze filmy, które pojawią się na dużych ekranach

Wraz z końcem wakacji, dzieci powoli szykują się do powrotu do szkoły, a dorośli wracają do wytężonej pracy. Za oknami aura zaczyna się zmieniać i zmienia się również krajobraz kinowy. Letnie blockbustery są już za nami, a na wielkim ekranie panuje pewien okres przejściowy, zanim zadebiutują najmocniejsi kandydaci do najważniejszych branżowych nagród. Nie oznacza to jednak, że brakuje nowych interesujących pozycji, na które warto udać się do kina. Oto jak przedstawiają się najciekawsze wrześniowe premiery kinowe.


Nowe filmy w polskich kinach. Premiery kinowe na wrzesień 2024:

Beetlejuice Beetlejuice - 6 wrzesień 2024 r.

Beetlejuice Beetlejuice to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku. To powrót Michaela Keatona do kultowej roli tytułowego dziwacznego bioegzorcysty z zaświatów, który zawsze zwiastuje tarapaty. Nadchodzący film fantasy z elementami komedii i horroru wyreżyseruje Tim Burton, twórca oryginału z 1988 r. Film, oparty na historii stworzonej przez Alfreda Gougha, Milesa Millara i Setha Grahame-Smitha, rozgrywa się 36 lat po wydarzeniach z pierwszej części, gdy rodzina Deetz powraca do swojego domu w Winter River.

Życie Lydii (Winona Ryder) zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy jej buntownicza nastoletnia córka Astrid (Jenna Ortega) przypadkowo otwiera portal do zaświatów i uwalnia Beetlejuice'a. W filmie występują oprócz Keatona, Ryder i Ortegi zobaczymy także Catherine O'Harę, Willema Dafoe, Monicę Bellucci czy Justina Theroux.

RECENZJA: Beetlejuice Beetlejuice – recenzja filmu! Burton, Burton, Burton

Rodzaje życzliwości - 6 wrzesień 2024 r.

We wrześniu w polskich kinach zadebiutuje także najnowszy film Yórgosa Lánthimosa Rodzaje życzliwości, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Za rolę w filmie nagrodę dla najlepszego aktora zdobył Jesse Plemons, a w obsadzie może zobaczyć jeszcze takie nazwiska jak Emma Stone, Willem Dafoe czy Margaret Qualley. Fani twórczości greckiego reżysera z pewnością nie będą chcieli przegapić tego tytułu.

Rodzaje życzliwości to tryptyk fabularny, który opowiada trzy odrębne, lecz w pewien sposób powiązane ze sobą historie. W pierwszej części śledzimy losy mężczyzny pozbawionego wyboru, który stara się przejąć kontrolę nad własnym życiem. Druga historia dotyczy policjanta, który z niepokojem odkrywa, że jego żona, zaginiona na morzu, powróciła, ale wydaje się być zupełnie inną osobą. W trzeciej opowieści, kobieta zdeterminowana, by odnaleźć kogoś o wyjątkowej zdolności, dąży do tego, by ta osoba stała się niezwykłym duchowym przywódcą.

RECENZJA: Rodzaje życzliwości - recenzja filmu Yorgosa Lanthimosa. Dla ciebie wszystko | 77. Festiwal w Cannes

 

Nie mów zła - 13 września 2024 r

Czas na tytuł dla miłośników mocnych wrażeń. Nie mów zła to połączenie psychologiczny thrillera z horrorem w reżyserii Jamesa Watkinsa (Czarne lustro), który jest również współautorem scenariusza do filmu. Już po obejrzeniu zwiastuna poczujecie się nieswojo, a grający główną rolę James McAvoy przyprawi was o ciarki. 

Film jest remakiem duńskiego horroru o tym samym tytule z 2022 roku i opowiada o rodzinie Daltonów, która zostaje zaproszona na weekend do spokojnej wsi. Jednak zamiast relaksu, spotykają ich tam jedynie dziwne wydarzenia związane z domem, w którym się zatrzymują, a może być już za późno na ucieczkę. Oprócz McAvoya, na ekranie zobaczymy także Mackenzie Davis, Aisling Franciosi, Scoot McNairy i Alix West Lefler.

Niepewność. Zakochany Mickiewicz - 13 wrzesień 2024 r.

Czas na pierwszą polską propozycje na liście. Waldemar Szarek, autor kultowego filmu Sposób na Alcybiadesa, znany przede wszystkim fanom polskich seriali takich jak M jak Miłość i Barwy Szczęścia przedstawia niesamowitą historię młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Historia literatury w romantycznych klimatach, to nie tylko opowieść o wielkiej miłości, ale również doskonała szansa na prześledzenie różnych motywów epoki romantyzmu.

Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.

Wytłumaczenie wszystkiego - 13 wrzesień 2024

Najlepszy film 80. Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz zdobywca Grand Prix na Festiwalu Nowe Horyzonty w końcu zadebiutuje w Polsce! Wyróżnienia dla filmu Gábora Reisza nie są przypadkowe, a najbardziej wymagający kinomaniacy zdecydowanie powinni zobaczyć ten tytuł na wielkim ekranie. Przyszykujcie się na gorące lato w Budapeszcie, w tej niezwykłej czarnej komedii.

Film opowiada o czterech głównych bohaterach. Ábel jest uczniem szkoły średniej w Budzie, który przygotowuje się do matury. Jego ojciec, György, jest architektem o nacjonalistycznych poglądach, pochodzącym z rodziny o dawnym szlacheckim rodowodzie. Jakab, bardziej liberalny nauczyciel historii w szkole Ábela, jest pracoholikiem. Erika to ambitna młoda dziennikarka z Transylwanii, pracująca dla konserwatywnego dziennika „Magyar Napok”. Abel, beznadziejnie zakochany w swojej najlepszej przyjaciółce, która durzy się w nauczycielu historii, stara się skupić na egzaminach końcowych. Tymczasem spolaryzowane społeczeństwo zmierza do krawędzi, a matura Abla z historii przerodzi się w ogólnokrajowy skandal.

Lee. Na własne oczy - 13 wrzesień 2024 r.

Nie jest to może najbardziej wyczekiwany przez większość widzów film, ale każda rola w repertuarze Kate Winslet jest absolutnie warta sprawdzenia. Lee to obraz biograficzny, który zadebiutował rok temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Pprzedstawia okrucieństwa II wojny światowej z perspektywy Lee Miller, amerykańskiej fotografki, w którą wciela się Kate Winslet. 

W czasie wojny Miller została korespondentką wojenną dla magazynu Vogue, z nadzieją, że jej praca przyczyni się do zmiany świata. Film powstawał przez osiem lat, a w pewnym momencie, z powodu niepewnego finansowania, Kate Winslet (która była również producentką filmu) opłacała wynagrodzenia całej obsady i ekipy przez dwa tygodnie. Oprócz Winslet, w filmie występują także Alexander Skarsgård, Andy Samberg, Josh O'Connor i Marion Cotillard.

Substancja - 20 wrzesień 2024 r.

We wrześniu w polskich kinach zobaczymy też film, który zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Jeśli nie przemawia do was kilkanaście minut owacji na stojąco, ocena 91% w serwisie Rotten Tomatoes czy określenia rodzaju “arcydzieło body horroru”, to już sam zwiastun tego filmu zapali wam lampkę z tyłu głowy i zrozumiecie, że warto się przekonać o co tyle szumu.

Film opowiada o podupadającej gwieździe, która decyduje się na użycie nielegalnego narkotyku, substancji replikującej komórki, która tymczasowo tworzy młodszą, doskonalszą wersję jej samej, nieświadomie narażając ją na przerażające skutki uboczne. W filmie napisanym i wyreżyserowanym przez Coralie Fargeat, zobaczymy Demi Moore, Margaret Qualley czy Dennisa Quaida.

RECENZJA: Substancja (The Substance) - recenzja body horroru z Demi Moore. Lustereczko, powiedz przecie… | 77. Festiwal w Cannes

Transformers: Początek - 20 wrzesień 2024 r.

W ostatnich latach fani mogli psioczyć na markę Transformers, gdyż nowe filmy nie wnosiły zbyt wiele do franczyzy. To jednak wciąż jedna z najbardziej wciągających serii akcji wszech czasów. Chociaż pierwsze pięć filmów opowiedziało znaczącą historię, wciąż nie wiemy, jak Optimus Prime i Megatron, którzy byli kiedyś przysięgłymi braćmi, stali się wrogami, zmieniając losy Cybertronu na zawsze. Aż do dziś, o tym bowiem opowie animacja Transformers: Początek

Film wyreżyserowany przez Josha Cooleya przedstawia początki i wczesne relacje Optimusa Prime'a i Megatrona oraz to, jak na zawsze zmienili losy Cybertronu, rodzinnej planety Transformerów. Jest to pierwsza kinowa animacja z serii od czasu The Transformers: The Movie z 1986 roku. W animacji udział wzięli między innymi tacy aktorzy jak Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Keegan-Michael Key, Brian Tyree Henry.

Idź pod prąd - 27 wrzesień 2024 r.

Już pod koniec września będzie miał miejsce Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród tytułów, które biorą udział w konkursie głównym znajdziemy film Idź pod prąd w reżyserii Wiesława Palucha. Film, którego akcja zaczyna się w drugiej połowie lat 70. XX wieku, opowiada perypetie kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem szkoły zawodowej, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. W obsadzie znaleźli się Ignacy Liss, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa czy Piotr Głowacki.

Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.

Rzeczy niezbędne - 27 wrzesień 2024 r.

No i kolejny nominowany z tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Kamila Tarabura zabiera nas w skomplikowaną i bolesną podróż, która dla bohaterek będzie oznaczać stanięcie twarzą w twarz z własnymi demonami. W obsadzie filmu znaleźli się między innymi Dagmara Domińczyk, Katarzyna Warnke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Konopka czy Piotr Żurawki. Rzeczy niezbędne zapowiadają się jako jeden z najmocniejszych polskich filmów tego roku!

W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny.

Akademia magii - 27 wrzesień 2024 r.

We wrześniu nie może również zabraknąć szczypty magii, w sam raz dla najmłodszych widzów. Taką zaoferuje nam film animowany Akademia magii Marka Gravasa. Początek roku szkolnego nie oznacza w końcu, że dzieci powinny rezygnować z rozrywek.

Na progu swoich 13. urodzin, Betty Flood – młoda muzykantka i istota magiczna – pragnie być jak reszta swojej wspaniałej, choć bardzo różnej rodziny. Dlaczego jej magiczna mama jest temu przeciwna? W miarę jak Betty zmaga się z tym dylematem, odkrywa niesamowitą prawdę o swojej rodzinie i dowiaduje się, że to, co nietypowe, magiczne i muzyczne, stanowi integralną część jej niezwykłej rodziny.

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Marek Wasiński

Dziennikarz

Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.