Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Elli

Twórz i rozwijaj swoje pasje z Huawei MatePad Pro

LED czy ANSI? Rzućmy na to trochę światła!

Autor: Dawid Nowak
18 maja 2022
LED czy ANSI? Rzućmy na to trochę światła!

Lumen lumenowi nierówny. Wie o tym każdy, kto choć raz stanął przed zakupem projektora. Do wyboru mamy bowiem lumeny LED i ANSI. O ile ten pierwszy skrót większość z nas kojarzy, o tyle ten drugi stanowi już dla nas zagadkę. Wyjaśniamy ją wraz z ekspertem Acer Polska. Podpowiemy, jak te parametry mogą pomóc Wam w wyborze projektora.

Zacznijmy od ważnych podstaw, czyli tego, czym tak w ogóle są lumeny. Najprościej można powiedzieć, że to jednostka natężenia światła. Najczęściej możemy się z nią spotkać przy okazji zakupu nowej żarówki, ale pojawia się też przy innych urządzeniach elektronicznych. Im większy poziom lumenów tym światło emitowane przez sprzęt jest jaśniejsze. Tak właśnie działa to także w projektorach. Tu jednak na scenę wchodzi rozróżnienie na LED i ANSI. Jak postrzegamy jasność? Nim opiszemy różnice między lumenami LED i ANSI, warto najpierw wspomnieć o tajemniczo brzmiącym efekcie Helmholtza-Kohlrauscha, który tłumaczy jak postrzegamy jasność. Aby to zrozumieć, najlepiej wyobrazić pomieszczenie, w którym mamy dwa identyczne projektory. Wspomniany efekt wskazuje, że nawet gdy umieścimy takie sprzęty obok siebie, wyświetlany przez nie obraz może być różny. Wszystko zależy od intensywności kolorów. Widać to dobrze na poniższej grafice. Wszystkie kolory w górnej części obrazka mają podobne poziomy oświetlenia. Jednak kolor jasnozielony (drugi od lewej) wydaje nam się dużo ciemniejszy od czerwieni czy różu (na brzegach), właśnie ze względu na ich intensywność. Natomiast, gdy przekonwertujemy górną część obrazka do skali szarości, otrzymujemy jednolity kolor.

Zobacz również: Recenzja Acer Predator GM712 – projektor dla graczy i nie tylko

Lumeny LED zostały stworzone właśnie po to, by ten efekt uwzględniać, także ze względu na większą intensywność oświetlenia tego typu. Stąd jeśli postawimy koło siebie dwa projektory o podobnej wartości ANSI, ten z lampą LED może nam się wydawać jaśniejszy. - Porównywanie lumenów LED i ANSI jest trochę jak ważenie na anglosaskie funty i znane nam dobrze kilogramy - mówi Piotr Nowok, product manager Acer Polska. - Jedno i drugie jest związane z jedną kategorią pomiarów, ale ich zestawienie obok siebie może być mylące. Z lumenami LED i ANSI jest podobnie, choć ciut trudniej, ponieważ w obu przypadkach szczegółowy cel pomiaru jest inny. Ta pierwsza jednostka określa ilościowo jasność wyczuwalną przez ludzkie oko. Ta druga wskazuje wyniki pomiaru strumienia światła - tłumaczy Piotr Nowok Amerykański standard Lumeny ANSI zostały z kolei opracowane przez American National Standards Institute, który zajmuje się ustalaniem norm technologicznych obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. Procedura pomiaru bazuje na wyniku fotodetektora mierzącego strumień światła w 9 różnych punktach na białej powierzchni. Dzięki tej standaryzacji pomiar lumenów ANSI jest bardziej dokładny i porównywalny. ⦁ ANSI nie są jednak pomiarem idealnym. Opisuje on bowiem jasność obrazu tylko w wybranych warunkach. Nie uwzględnia on chociażby wszystkich materiałów i kolorów powierzchni, na którą może padać światło naszego projektora. Nie bierze też pod uwagę wpływu światła płynącego z otoczenia, zmęczenia naszego wzroku czy technologii wykorzystywanych przez producentów do ulepszenia jakości obrazu - wylicza Piotr Nowok. Jak dodaje, choć ciężko wskazać na jeden przelicznik dla obu rodzajów pomiarów, to jednak można przyjąć zasadę, że projektor z intensywnością na poziomie 1000 lumenów LED będzie ciemniejszy od 1000 lumenów ANSI. Ekspert podkreśla, zarówno projektory wyposażone w zwykłe lampy jak i te LEDowe mogą być opisane za pomocą lumenów ANSI.

Lumeny to nie wszystko

Na koniec warto też pamiętać, że przy zakupie nowego projektora intensywność oświetlenia nie może być jedynym kryterium naszego wyboru. Lumeny, zarówno w wersji LED jak i ANSI nie definiują jakości obrazu, a jedynie intensywność oświetlenia, która jest jedną ze składowych całościowego efektu w postaci wyświetlanego filmu lub grafiki. Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę, to typ projektora, współczynnik kontrastu, gęstość pikseli oraz poziom odzwierciedlenia pierwotnej palety barw.
Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Dawid Nowak

Redaktor

Redaktor prowadzący dział nowe technologie. Kontakt: [email protected] 530 313 100

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.