Rynek gamingowych peryferiów komputerowych to swoista studnia bez dna. Producenci prześcigają się w wymyślaniu co raz to bardziej wymyślnych sprzętów czy akcesoriów dedykowanych dla graczy. Nie dziwi więc też to, że na rynku pojawiają się projektory "gamingowe" - jeden z takich trafił do naszej redakcji, a konkretnie model Acer Predator GM712. Postaramy się odpowiedzieć Wam na pytanie czy taki sprzęt ma racje bytu i dla kogo jest on skierowany.
Design, obraz i funkcjonalność
Predator GM712 jest całkiem ciekawie zaprojektowany. Od góry już na pierwszy rzut oka atakuje nas bardzo ciekawa niebiesko żółta grafika oraz duże logo Predator. Bardzo trudno będzie pomylić ten projektor z jakimkolwiek innym i jest to zdecydowanie zaleta, biorąc pod uwagę fakt, że większość tego typu urządzeń wygląda niemalże identycznie.
Predator GM712 posiada najczęściej używane złącza. Oprócz dwóch standardowych portów HDMI 2.0 (niestety nie ma HDMI 2.1), dostępne jest również wejście VGA. Projektor GM712 ma również trzy porty USB typu A. Jeden z nich jest używany do adaptera bezprzewodowego i nie może być używany do niczego innego. Pozostałe porty USB typu A można wykorzystać na przykład do zasilania karty TV i odczytywania multimediów z pamięci USB. Na wielki plus jest dołączona do zestawu torba, dzięki której bez problemu jesteśmy w stanie przetransportować nasz projektor w dowolne miejsce bez obaw, że coś będziemy mogli uszkodzić.
[gallery ids="202944,202943"]
Jeśli chodzi o połączenia audio, Predator GM712 ma dwie wtyczki jack 3,5 mm (1x Audio Out, 1x Audio In) oraz analogowe złącze SPDIF. Przewagą SPDIF nad wtykiem jack 3,5 mm jest bezstratna transmisja dźwięku bez opóźnień.
Dzięki dołączonemu adapterowi bezprzewodowemu projektor do gier można połączyć bez kabla ze smartfonem lub notebookiem. Jest to możliwe w systemach iOS, Android i Windows. W tym celu można pobrać aplikację „CollaVision”, która może być również wykorzystana do nawiązania połączenia z Predator GM712 na iPhonie. Podczas konfigurowania projektora wyświetlane są odpowiednie kody QR do pobrania aplikacji.
Predator GM712 ma zoom 1,3x, który pozwala na zmianę rozmiaru obrazu o 30% bez konieczności zmiany pozycji projektora. To znacznie ułatwia wyrównanie obrazu i jest bardzo dobrą funkcją!
Przed zakupem warto sprawdzić możliwość zintegrowania go z salonem. Jest to łatwe dzięki kalkulatorowi odległości projekcyjnej firmy Acer.
Głośność robocza Predatora GM712 jest określona na 30 dBA w trybie normalnym i 23 dBA w trybie ekonomicznym.
Predator GM712 ma rozdzielczość 4K UHD 3840 x 2160 pikseli. Z drugiej strony, zintegrowany układ 0,47" DLP obsługuje tylko natywną rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). Zastosowano tutaj typową technologię przesuwania pikseli.
Dzięki jasności 4000 ANSI lumenów Acer Predator GM712 może wyświetlać jasny obraz nawet w bardzo jasnym świetle, niestety ucierpi na tym kontrast.
[gallery ids="202954,202955"]
W menu można ustawić różne tryby. Oprócz trybu kinowego dostępny jest również tryb dedykowany do gier. W trzech indywidualnych profilach kolorystycznych kolory można dopasować do własnych potrzeb. Można regulować jasność, kontrast, ostrość, kolor, a nawet wartości gamma.
Nasz redakcyjny egzemplarz testowaliśmy w połączeniu z PlayStation 5 i w takiej kombinacji sprawował się rewelacyjnie. Obraz jest bardzo szczegółowy, wyraźny, a kolory dobrze nasycone. Podczas ogrywania Assasins Creed Valhalla prezentowane lokacje robiły niesamowite efekt i bez wątpienia rozgrywka na tak wielkim "ekranie" dostarcza nam zupełnie innych wrażeń.
[gallery ids="202957,202958"]
Seria Predator skierowana jest dla graczy. Widać to nie tylko w konstrukcji Predatora GM712, ale także w konkretnych funkcjach – dedykowanych do graczy. Najważniejsza w tym temacie jest zmienna częstotliwość odświeżania. Jest to głównie rodzaj interpolacji obrazu. GM712 jest w stanie rozpoznać, kiedy w niektórych scenach obrazu potrzebne są dodatkowe ramki, aby wyświetlać obraz płynnie i bez opóźnień. Obraz jest synchronizowany z wejściem z komputera PC lub konsoli. Należy tutaj zaznaczyć, że urządzenie wejściowe wymaga co najmniej HDMI 2.0, ponieważ do korzystania z VRR wymagana jest pewna przepustowość.
Na mały minus należy wspomienić o systemie opartym na sklepie Aptoide - chcąc zainstalować niektóre aplikacje typu Netflix możemy napotkać pewne trudności. Bez problemu jednak działają takie aplikacje jak YouTube czy Amazon Prime Video. Jeżeli jednak będziemy korzystać z tego projektora wraz z konsolą czy też PC to tego typu problemy nas zupełnie nie dotyczą.
Podsumowanie
Projektor Acer Predator GM712 wyceniony jest na ok. 7 tyś złotych. Jesto to niemała kwota z jaką musimy się liczyć przy zakupie tego typu urządzenia, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt skierowany do określonej grupy, oczekującej konkretnej jakości to na pewno jest on warty uwagi. Projektor Acer Predator GM712 możecie zakupić
TUTAJ.