Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Wskocz w kulturę - popkulturowy poradnik dla fana skoków narciarskich

Autor: Katarzyna Skrzynecka
27 grudnia 2018

Sezon skoków narciarskich w pełni. Już za moment zasiądziemy przed telewizorami trzymając kciuki za naszych skoczków w trakcie Turnieju Czterech Skoczni. A co, jeśli oglądanie zawodów Pucharu Świata i większych imprez typu Mistrzostwa Świata, nie wystarcza? Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych popkulturowych dzieł, które mogą zarówno poszerzyć Waszą wiedzę oraz dostarczyć dużo przyjemności. Zapraszamy!


Filmy

Eddie zwany Orłem (2016), reż. Dexter Fletcher

Spełnienia marzeń to cel w życiu każdego człowieka. Jednak droga do osiągnięcia zamierzonego celu zazwyczaj nie jest prosta. Eddie marzył o wzięciu udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Udało mu się i zyskał popularność jako... najgorszy skoczek świata. Fani na całym świecie pokochali go za pozytywne podejście do życia, umiłowanie swojego hobby i za to, że nigdy nie dążył do zdobycia największych tytułów w skokach narciarskich. Historia Eddiego została sfilmowana przez Dextera Fletchera w sposób humorystyczny i pozytywny. Doborowa obsada (Taron Egerton, Hugh Jackman) i świetny scenariusz powodują, że film ogląda się z ogromną przyjemnością. To nie tylko lekka komedia, ale również doskonała motywacja do spełnienia swoich marzeń. Po seansie rodzi się pytanie, czy sport naprawdę trzeba uprawiać tylko dla osiągania sukcesów.
Fot: kadr z filmu Eddie zwany orłem

Weitergehen (2017), reż. Gerald Salmina

Miał 16 lat, gdy wygrał swój pierwszy konkurs Pucharu Świata, a w sezonie 2008/2009 w żadnym z punktowanych zawodów nie wypadł poza najlepszą "10". Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata Gregor Schlierenzauer aktualnie ma na swoim koniec 53 wygrane konkursy PŚ. Osiągnięcie praktycznie wszystkiego w tym sporcie miało jednak dla skoczka poważne konsekwencje. W pewnym momencie Gregor poczuł się wypalony i stracił zainteresowanie skokami narciarskimi. W 2016 roku zakomunikował, że rezygnuje z dalszych startów. Schlierenzauer stał się cieniem samego siebie - kiedyś podziwiany na całym świecie, a po czasie borykający się z upadkiem psychicznym i fizycznym. Skoczek nie poddał się i jego starania o powrót do normalności możemy podziwiać w trakcie 53 - minutowego filmu dokumentalnego. Poznamy w nim Schlierenzauera z perspektywy jego przyjaciół, trenerów, terapeutów i jego samego. Widzimy się, ile go kosztowało odnalezienie radości życia oraz powrót na skocznie. Mistrz nie poddał się i walczy każdego dnia. Być może któregoś dnia stanie się ponownie Królem Zimy? Zobaczymy. Na pewno Weitergehen to pozycja obowiązkowa dla każdego fana skoków narciarskich.
Fot: kadr ze zwiastuna filmu Weitergehen

Sztuka skoków narciarskich (2010), reż. Matthias Thönissen

Sztuka to idealne określenie na to, co wyprawiają w powietrzu skoczkowie narciarscy. W szczególności oni: Janne Ahonen, Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern. Dokument Matthiasa Thönissena skupia się na ukazaniu tej dyscypliny sportowej z perspektywy skoczków. Z ich wypowiedzi wynika, że jest to ekstremalnie trudny sport łączący się z niesamowitą koncentracją. Do takich wniosków dochodzi także zwykły widz przed telefonem, ale autor dokumentu dostarcza nam również piękne ujęcia szybujących skoczków, zimowej aury i pięknych skoczni. Wyjątkowy dokument z trzema megagwiazdami skoków to znakomity pomysł na umilenie sobie czasu pomiędzy poszczególnymi konkursami.
Fot: kadr z filmu Sztuka skoków narciarskich/ Filmweb

Zobacz również: Przegląd polskiego horroru. Czy jest się czego bać?


Książki

Moja walka o każdy metr

Thomasa Morgensterna nikomu przedstawiać nie trzeba. Emerytowany skoczek narciarski w swojej książce Moja walka o każdy metr przedstawia kulisy swoich niebezpiecznych upadków i opowiada o skomplikowanych relacjach zarówno prywatnych, jak i zawodowych (z Alexandrem Pointnerem i Gregorem Schlierenzauerem). Świetne jest ukazanie ciemnej strony skoków narciarskich, skutków wypadków na skoczni na psychikę i tytułowej ciągłej walki o każdy metr. Dla niektórych przemyślenia "Morgiego" mogą stać się przestrogą, a dla niektórych podstawą wiedzy o duszy skoczka narciarskiego.
Fot: Labotiga

Autor: Thomas Morgenstern Tytuł: Moja walka o każdy metr Wydawca : Wydawnictwo SQN 2016 Tłumaczenie : Barbara Toczek Stron : 204


Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Książka Jarosława Kaczmarka często w humorystyczny sposób poszerza naszą wiedzę na temat skoków narciarskich. Z niej właśnie dowiemy się więcej na temat trzykrotnego Mistrza Olimpijskiego Kamila Stocha, czy czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli Adama Małysza. Oprócz oczywiście sylwetek wybitnych sportowców dowiemy się także wielu ciekawych informacji na temat samego sportu, czyli jak ważny jest wiatr, właściwe przyjęcie pozycji startowej, jaka jest najlepsza pozycja startowa i wiele, wiele więcej. Skoczkowie. Tajemnice mistrzów są idealną pozycją na długie zimowe wieczory.  
Fot: Egmont

Autor: Jarosław Kaczmarek Tytuł: Skoczkowie. Tajemnice mistrzów Wydawca : Wydawnictwo Egmont 2018 Stron : 208

Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia

Sven Hannawald wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni i od 6 stycznia 2018 wraz z Kamilem Stochem pozostają jedyni w historii, którzy tego dokonali. Niemiec zachwycił fanów na całym świecie w sezonie 2001/2002. Rywalizował z Adamem Małyszem, osiągnął wiele, ale nagle... odszedł. Podobnie jak wcześniej wspomniany Gregor Schlierenzauer wypalił się i był na skraju załamania nerwowego. Hannawald miał myśli samobójcze, a cała jego miłość do skoków narciarskich odeszła w zapomnienie. Słynny skoczek powrócił jednak do normalnego życia i aktualnie pracuje jako komentator niemieckiego Eurosportu. W swojej bardzo osobistej autobiografii opisuje depresję sportową, rywalizację z Małyszem i ducha polskich kibiców. Zdecydowanie warto przeczytać.

Zobacz również: Sekrety Twin Peaks - recenzja książki Marka Frosta!

Fot: Empik

Autor: Sven Hannawald, Pramann Urlich Tytuł: Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia Wydawca : Wydawnictwo SQN 2014 Tłumaczenie : Renata Pol Stron : 304


Simon Ammann & Andreas Küttel. Die ungleichen Zwillinge

Choć tej pozycji na półkach w polskich sklepach nie spotkamy, to zachęcam gorąco do przeczytania jej w oryginale. Die ungleichen Zwillinge to historia dwóch szwajcarskich skoczków narciarskich Simona Ammanna i Andreasa Küttela. Ten pierwszy to czterokrotny Mistrz Olimpijski, a ten drugi to Mistrz Świata z 2009 roku. Obydwu sportowców łączyła głęboka przyjaźń, o której pisze autor książki. Narracja skupia się na ukazaniu ich drogi na szczyt oraz wsparcia najbliższych, towarzyszącemu im od zawsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym jest przyjaźń i czym są szwajcarskie skoki narciarskie, koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.
Fot: Amazon

Autor: Marc Wälti Tytuł: Simon Ammann & Andreas Küttel. Die ungleichen Zwillinge Wydawca: FONA Verlag 2011 Stron: 192


Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu

To właśnie jemu udało się zbudować potęgę norweskich skoków narciarskich. Mika Kojonkoski jest trenerem i to właśnie z tej perspektywy opowiada o tym sporcie. Jak stworzyć idealny zespół? Jak dbać o wybitne indywidualności w zespole? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. To książka idealna dla wszystkich teoretyków sportu i dla tych, którzy pragną się dowiedzieć jak osiągnąć sukces.
Fot: LubimyCzytać

Autor: Gangdal Jon Tytuł: Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu

Wydawca : Wydawnictwo MUZA S.A. 2011 Stron : 276


Gry

ZigZak: Skoki narciarskie

Celem zabawy jest oddanie najdłuższego skoku. Jako uczestnicy mamy kartę Hop, Bęc, i Zigzak. Skok polega na połączeniu otrzymanych swoich kart z kartami z puli, którą widzą wszyscy gracze. Na koniec każdej rundy zliczane są punkty  za prawidłowe ustawienie kart, długość itp. Dodatkowym autem gry są ilustrowane postacie, które doskonale znamy ze świata skoków narciarskich m.in. Noriaki Kasai. ZigZak: Skoki narciarskie to znakomita zabawa z przyjaciółmi, którzy także są fanami skoków narciarskich!
Fot: Empik

Ski Jump Challenge

Chcielibyście poczuć się skoczkami narciarskimi? Wystarczy mieć smartfona lub tableta i ściągnąć ze sklepu Google Play aplikację Ski Jump Challenge.  Na początku tworzy się skoczka nadając mu imię i nazwisko oraz wybierając kombinezon, który z czasem dzięki zarobionym monetom możemy udoskonalić. Skocznie podzielone są państwami i aby odblokować kolejny kraj, należy zdobyć wystarczającą ilość złotych medali. Możemy także grać z innymi użytkownikami przez Internet albo wziąć udział w mistrzostwach. Ski Jump Challenge nie jest grą wymagającą, ale w swojej prostocie jest bardzo interesującą propozycją dla fanów skoków narciarskich.

Fot: Sklep Play Google

Zobacz również: Co kupić na Mikołaja? Poradnik prezentowy dla fanów popkultury!

Oferta dla fanów skoków narciarskich nie jest duża. Zdecydowanie większy wybór książek i filmów związanych jest z innymi dyscyplinami sportowymi, m.in. piłką nożną. W przyszłości może doczekamy się prawdziwie hollywoodzkich biografii takich sław jak Adama Małysza, Kamila Stocha, Noriakiego Kasaiego, Svena Hannawalda czy innych. W literaturze już teraz widoczna jest większa ilość książek związanych z tematyką skoków narciarskich. No cóż, na dobry początek zapraszamy Was do zapoznania się z wyżej przedstawionymi pozycjami. I życzymy sportowych emocji w trakcie wszystkich występów Waszych ulubionych skoczków! Ilustracja wprowadzenia: Instagram Kamila Stocha (09.10.2018)

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.