Advertisement
Advertisement

Avengers: Koniec gry – Ciekawostki

Pojawiają się spoilery.

Zapraszamy też najpierw do zapoznania się z naszą recenzją!

 • Film zarobił 60 milionów dolarów podczas czwartkowej premiery, bijąc rekord 57 milionów dolarów, które zarobiła superprodukcja Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy (2015).
 • Na początku filmu Natasha dostaje raport od Okoye o trzęsieniu ziemi na Oceanie Atlantyckim. W komiksach Marvela Atlantyk był domem podwodnego królestwa Atlantis, rządzonego przez bohatera Marvela Namora the Sub-Mariner.
 • Tytuł Avengers: Endgame został przypuszczalnie przedstawiony już w Avengers: Czas Ultrona (2015), kiedy Tony Stark opowiadał o inwazji wormholów na Nowy Jork (z Avengers (2012) i mówi: „… tam, to jest koniec gry”.
 • Podczas sceny planowania misji można zobaczyć, jak Hulk/Bruce Banner zjada lody Ben & Jerry o jego własnym smaku.

Fot: kadr z filmu Avengers: Wojna bez granic

Zobacz również: Kapitan Marvel dobija do miliarda dolarów w box office!

 • Robert Downey Jr. (Iron Man) był jedynym członkiem obsady, który przeczytał cały scenariusz filmu.
 • Podobnie jak w poprzednim filmie, bracia Russo napisali list do fanów, prosząc ich, aby nie zdradzali fabularnych szczegółów o filmie w Internecie. Popularnymi hashtagami promującymi akcję były #DontSpoilTheEndgame i #ThanosDemandsYourSilence.
 • Był to czwarty film Marvela wyreżyserowany przez braci Russo.
 • Steve Rogers pod koniec filmu wraca z podróży w czasie jako stary człowiek i przekazuje tarczę oraz tytuł Kapitana Ameryki Samowi Wilsonowi. Motyw ten pochodzi z komiksów, w których Steve Rogers został tymczasowo przemieniony w starszego mężczyznę, którego serum Super-Soldier zostało usunięte z jego ciała, co zmusiło Sama do zostania kapitanem Ameryki podczas fabuły komiksu The Tomorrow Soldier. W tym filmie, gdy ma serum, nie powstrzymało to zjawiska starzenia się.

Fot: kadr z filmu Avengers: Endgame

Zobacz również: QUIZ: Jak dobrze znasz filmowe uniwersum Marvela?

 • Chociaż Kapitan Marvel (2019) pojawił się w kinach około miesiąc przed Avengers: Koniec Gry,  to Brie Larson najpierw nakręciła swoje sceny do finału uniwersum.
 • Pierwszy zwiastun został opublikowany przez Marvel Entertainment po prostu jako „Marvel Studios„ Avengers – Official Trailer ”, bez tytułu filmu w nazwie pliku, aby zaskoczyć fanów odsłoną tytułu na końcu zwiastuna.
 • Numer jednostki pamięci Scotta Langa to 616, który jest także numerem podstawowej ciągłości Wszechświata Marvel Comics.
 • Na pogrzebie Tony’ego jego córka Morgan prosi o cheeseburgera i mówi, że jej ojciec kochał cheeseburgery. Jest to nawiązanie do Tony’ego Starka, który poprosił „amerykańskiego cheeseburgera” po przybyciu na konferencję prasową, po ucieczce z jaskini w Iron Man (2008).

Fot: Materiały promocyjne filmu Endgame

 • Avengers: Koniec gry (2019) stał się największym hitem przedsprzedażowym na stronach Fandango i Atom Tickets, powodując awarię ich stron on-line kilka minut tuż po ogłoszeniu sprzedaży. Film osiągnął ten sukces w zaledwie sześć godzin. Niektóre kina na całym świecie miały tak wiele wyprzedanych seansów w weekend otwarcia, że niektóre z firm (np. Cinemark) postanowiły dodać nowe nocne seanse. Pracownicy kin pracowali całe dnie i noce, aby zorganizować odpowiednią ilość pokazów.
 • Był to dwudziesty drugi film wydany przez Marvel Studios dla Marvel Cinematic Universe. Film jest przedostatnim filmem w 3. fazie MCU.
 • Na pogrzebie Tony’ego Starka widzimy nastoletniego chłopakal, który stoi tuż za Scarlet Witch i Buckym. To Harley Keener, chłopiec grający w Iron Man 3 (2013), który zabrał Tony’ego do szopy, gdy ten naprawiał swój strój Iron Mana.
 • Piosenka, do której tańczą Kapitan Ameryka i Peggy Carter to ta sama piosenka, której Nick Fury słucha w mieszkaniu Kapitana Ameryki po tym, jak został zaatakowany w Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014).

Fot: Kadr z filmu Avengers; Koniec gry

 • Pepper Potts posiada swój własny kostium Iron Mana (który zrobiła wcześniej w Iron Man 3 (2013), który w komiksach nosił nazwę Rescue. W filmie nie zostaje ona wymieniona.
 • Kiedy Steve Rogers znajduje się w laboratorium Hanka Pyma, szukając cząsteczek Pyma, można zobaczyć hełm kostiumu Ant Mana, który występował w komiksach w takiej formie.
 • Na początku filmu Tony Stark i Nebula zaginęli w przestrzeni na 22 dni. To 22. film w Marvel Cinematic Universe, więc liczby nie są przypadkowe.
 • Jon Favreau, reżyser Iron Mana i osoba, która rozpoczęła MCU, jest na pogrzebie Tony’ego i stoi razem z Morganem.
 • New Asgard to wioska w południowym regionie Szkocji, zwana St Abbs. Widać, że Thor pije Innes i Gunn, piwo warzone w Szkocji. Inne wskazówki dla potwierdzenia tezy, że jest to w Szkocji, pojawiają się w scenie, gdy butelka Irn Bru stoi na parapecie.

Ilustracja wprowadzenia: MovieWeb

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

koksa pisze:

ostatnia ciekawostka to błąd, bo w filmie jest kadr że Nowy Asgard to wioska w Norwegii, ta sama z której Red Skull zabrał Tesseract w pierwszym filmie o Capie

Hmm pisze:

Powiem tak -> ciekawostki fajne ale finałowa obróbka artykułu bądź autokorekta ubolewa
„Morganem” „córka prosi Morgana” -> Morgan to córka 🙂

Katarzyna Skrzynecka pisze:

Dzięki za wyłapanie błędu, wydawało mi się, że dziewczynka inaczej się nazywa 🙂

M@jki pisze:

Super, a kto stoi obok Bartona?

Katarzyna Skrzynecka pisze:

„To Harley Keener, chłopiec grający w Iron Man 3 (2013), który zabrał Tony’ego do szopy, gdy ten naprawiał swój strój Iron Mana.” Czy o niego chodzi? 🙂

Rqssj pisze:

To Cumberbatch poznał jako jedyny cały scenariusz. Przyznaję się do tego w wywiadzie u Ellen.

Katarzyna Skrzynecka pisze:

Według różnych portali (m.in.) IMDb był to Robert Downey Jr.

ernettine pisze:

Hm, obecność Jona Fevreau na pogrzebie Starka jest niczym dziwnym zważywszy na fakt, że gra on Happy’ego Hogana.

Mirek pisze:

Film był porostu mega!!! Najlepsze 3h w kinie

matrema pisze:

To nie Morgan mówi że tata uwielbiał hamburgery tylko Happy grany prezez Jona Fevreau czy autor w ogóle oglądał ten film ? 😛

Brendon pisze:

No i oczywiście:kocham cię 3000. To suma wszystkich minut filmów o avengersach

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?