Stamtąd to amerykański serial grozy stworzony przez Johna Griffina, który zadebiutował w 2022 roku. Dość szybko zdobył popularność, na co wpłynęła przede wszystkim mroczna i wciągająca atmosfera. Akcja rozgrywa się w małym, odciętym od świata miasteczku, z którego nie można się wydostać. Każdy, kto raz do niego trafi, zostaje uwięziony. Wszystkie próby opuszczenia miasta kończą się fiaskiem. W produkcji występują, m.in.: Harold Perrineau, Scott McCord, Eion Bailey czy Elizabeth Saunders. Aktualnie na platformie Max trwa emisja trzeciego sezonu, więc warto poznać 5 ciekawostek o From!
Każdy, kto oglądał Zagubionych, zapewne widzi pewne podobieństwa pomiędzy serialami. Wpływa na to nie tylko klimat obu produkcji, ale również osoby zaangażowane w ich powstanie. Harold Perrineau, który w Lost wcielał się w postać Michaela Dawsona, występuje we From jako Boyd Stevens, czyli szeryf tajemniczego miasteczka. Ponadto Jack Bender, jeden z reżyserów i producentów Zagubionych, jest producentem wykonawczym Stamtąd.
W Stamtąd pojawiają się tajemnicze potwory, które nawiedzają bohaterów po zmroku. Mają one swoje korzenie w klasycznych motywach znanych z horrorów, takich jak wampiry czy zjawy. Według teorii symbolizują one lęki bohaterów i różne aspekty z ich przeszłości.
Miasto, w którym rozgrywa się akcja serialu, zostało zbudowane specjalnie na potrzeby serialu w North Beaver Bank w Nowej Szkocji (Kanada). Miejsce ma długą historię. Dawniej mieściły się tam, m.in.: jednostki mieszkalne, straż pożarna, szkoła, kościół czy sklep. Budynki służyły pracownikom pobliskiej bazy wojskowej, która działała w latach 50. i 60. XX wieku. Wyburzono je w 2004 roku. Na wybrukowanych ulicach powstało sztuczne miasto idealnie wpisujące się w klimat Stamtąd.
Kiedy na koniec drugiego sezonu Tabitha przedostaje się do realnego świata i trafia do szpitala, spogląda przez okno. Widok, który wtedy prezentuje się na ekranie, ukazuje miasto Camden w stanie Maine (USA).
From to jedna z tych produkcji, w których nic nie jest jasne. Skłania do refleksji i wymaga uważnego oglądania oraz łączenia wątków. Na Reddicie i nie tylko można znaleźć mnóstwo różnorodnych teorii na temat sensu całej produkcji, a na dodatek wiele z nich ma naprawdę rozsądną argumentację. Sprawdź najlepsze koncepcje fanowskie w poniższym filmie!
Źródła: IMDb, Dexerto / Ilustracja wprowadzenia: Stamtąd
Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.