Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

galapagos

Toy Story 2 prawie skasowane?! Poznaj 5 ciekawostek o produkcjach Pixara!

Autor: Ewa Filipowicz-Gmerek
19 lipca 2024
Toy Story 2 prawie skasowane?! Poznaj 5 ciekawostek o produkcjach Pixara!

Pixar to amerykańska wytwórnia filmów animowanych, która stała się synonimem innowacji w animacji komputerowej. Firma powstała pod koniec lat 70. XX wieku jako część LucasFilm, a w 1986 roku trafiła w ręce Steve'a Jobsa, który przekształcił ją w niezależną spółkę. W 2006 roku Pixar został przejęty przez The Walt Disney Company, co tylko umocniło jego pozycję lidera w branży filmowej. Wytwórnia słynie z produkcji łączących zaawansowaną technologię z poruszającymi historiami. Pierwszym pełnometrażowym tytułem w filmografii Pixara było Toy Story z 1995 roku. Animacja odniosła ogromny sukces i otworzyła drogę do takich tytułów jak m.in.: Gdzie jest Nemo?, Iniemamocni, Ratatuj, WALL·E, Odlot, W głowie się nie mieści, Coco czy Co w duszy gra. W związku z niedawną premierą W głowie się nie mieści 2 czas poznać 5 ciekawostek na temat produkcji Pixara!

Główną bohaterką Toy Story miała być Barbie

Słynna lalka miała być obiektem westchnień Chudego, ale przedstawiciele przedsiębiorstwa Mattel (które jest twórcą i właścicielem Barbie) odmówili, ponieważ uważali, że film nie odniesie sukcesu. Kiedy Toy Story okazało się hitem, zmienili zdanie. Właśnie dlatego Barbie pojawia się w drugiej części debiutanckiej produkcji Pixara.

Pixar dostosowuje filmy do różnych kultur

Wytwórnia zmienia niektóre szczegóły w swoich filmach, aby stały się bardziej przystępne dla widzów w różnych krajach. Najlepszym przykładem jest W głowie się nie mieści. Scena, w której Riley nie chce jeść brokułów wygląda inaczej w niektórych krajach azjatyckich, ponieważ tamtejsza ludność nie ma takiego problemu z tym warzywem, jak wielu mieszkańców Zachodu. Pixar zamienił też hokej na piłkę nożną w państwach, w których łyżwiarstwo nie jest zbyt popularne.

Zobacz również: Audrey Hepburn cierpiała na hydrofobię! Poznaj 5 ciekawostek o aktorce!

Fot. W głowie się nie mieści

Twórcy filmów udzielają głosów postaciom

W niektórych produkcjach Pixara głosów postaciom udzielają nie tylko sławni aktorzy i aktorki, lecz także twórcy stojący zwykle po drugiej stronie kamery. Przykładowo reżyser Iniemamocnych, Brad Bird, dubbingował jedną z bohaterek serii – Ednę Mode. Z kolei Andrew Stanton, reżyser m.in. Gdzie jest Nemo?, użyczył głosu Crushowi i kilku innym bohaterom animacji wytwórni.

Toy Story 2 zostało prawie skasowane

Pixar niemal stracił ponad rok prac nad drugą częścią Toy Story. Jeden z pracowników wytwórni przypadkowo usunął wszystkie pliki, wyczyszczając system. Na szczęście zastępczyni dyrektora technicznego, Galyn Susman, pracowała w domu ze względu na opiekę nad dzieckiem. Okazało się, że miała wszystkie materiały zapisane na swoim komputerze, dzięki czemu uratowała całą produkcję.

Fot. Coco

Disney kupił Pixara za ogromną sumę

Kiedy w 2005 roku Robert Iger został dyrektorem generalnym Walt Disney Company, pomyślał, że dobrym posunięciem będzie odkupienie Pixara od Steve'a Jobsa. Mężczyźni spotkali się w siedzibie Apple, gdzie omówili szczegóły transakcji. W 2006 roku Disney kupił Pixara za imponującą kwotę 7,4 miliarda dolarów. Jobs pozostał członkiem zarządu i nadal brał czynny udział w produkcjach wytwórni.

Zobacz zwiastun najnowszego hitu Pixara – W głowie się nie mieści 2!

Źródła: AllEars, ScreenRant, Hollywood.com / Ilustracja wprowadzenia: Toy Story

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.