• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Spis treści

Animacje... tyle tytułów dostępnych obecnie na rynku z rzeczonego gatunku, iż można się w nich zwyczajnie utopić. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was ranking 50 najlepszych naszym zdaniem bajek, na które powinniście (a wręcz musicie) zwrócić uwagę. Zresztą któż z nas nie był dzieckiem i nie tęskni za tymi beztroskimi latami młodości. Cząstkę wspomnień można odzyskać odświeżając sobie poniższe animacje. Swoją drogę, często przeznaczone nie tylko dla dzieci, lecz również dorosłych. Zapraszamy więc do przypominania i poznawania zupełnie nowych bajek. Życzymy Wam miłej lektury.


101 Dalmatyńczyków (1961), reż. Hamilton Luske, Clyde Geronimi

113376.1Fot. Walt Disney Productions

Listę otwieramy klasyczną baśnią wytwórni Disney w całości poświęconą naszym czworonożnym pupilom. 101 Dalmatyńczyków to obowiązkowa pozycja dla wszystkich szczęśliwych właścicieli psów i ich ukochanych dzieci. Zatem historia kręci się wokół pewnej zwierzęcej pary - Ponga i Perdity oraz ich piętnastu uroczych szczeniakach. Przyszłość sympatycznych dalmatyńczyków rysuje się w kolorowych barwach - mają troskliwych opiekunów, własny dom czy też siebie nawzajem… a przynajmniej tak było do pojawienia się Cruelli Demon, która uprowadzenia pociechy piesków. W tym momencie rozpoczyna się pełna przygód i poświęcenia podróż mająca na celu odzyskanie bezbronnych szczeniąt. Poruszająca opowieść o miłości rodzicielskiej, oddaniu i odwadze. Na przykładzie zwierzęcych bohaterów Disney ukazuje jedną z najważniejszych wartości dla małych dzieci - rodzinę, której starania zazwyczaj w ogóle nie doceniamy, lub zauważamy ją dopiero, gdy jesteśmy dorośli.


9 (2009), reż. Shane Acker

143678.1Fot. Focus Features

Co powiecie na małą zmianę klimatu? Zamiast kolorowych, pełnych światła i odznaczających się charakterystycznym baśniowym urokiem kadrów, twórcy wykorzystali mroczne, słabo oświetlone, pełne brudu oraz cechujące się postapokaliptycznym klimatem ujęcia, tworząc niebezpieczny, szary, jak również pozbawiony nadziei świat. Brzmi okropnie, a może intrygująco bądź zagadkowo? Niezależnie od udzielonej przez Was odpowiedzi, 9 ujmuje świetną atmosferą i naprawdę gęstym, niepowtarzalnym klimatem. Wyobraźcie sobie, że budzicie się w zdewastowanym świecie, jako jedna z dziewięciu lalek, na które polują straszliwe maszyny. Czemu przyszło Ci żyć w takiej rzeczywistości? Jaki jest Twój prawdziwy cel? Kim jesteś? Być może odpowiedzi na zadane przed chwilą pytania przyniosą ratunek całej ludzkości. Zapytacie: Dlaczego? Po odpowiedź zapraszamy do seansu animacji 9.


Aladyn (1992), reż. John Musker

520788.1Fot. Walt Disney Pictures

Klasyka, kto nie widział, powinien się naprawdę wstydzić. Macie dość tradycyjnych bajek i szukacie czegoś niepowtarzalnego? Zapraszamy zatem do krain Bliskiego Wschodu, gdzie przeżyjecie niesamowitą przygodę jako ubogi chłopiec, w którego ręce wpada lampa z dżinem mogącym spełnić wszystkie wasze najskrytsze życzenia. Za mało? Na wyciągnięcie ręki macie niebywała piękność tej orientalnej krainy – Dżasminę. Czyżbym zapomniał wspomnieć, że jest ona również księżniczką, poszukującą aktualnie wolności i miłości, a Ty znajdujesz się akurat na jej radarze? Jedyne, co musisz zrobić, to zaimponować ojcu swojej przyszłej dziewczyny i pokonać złowieszczego wezyra - wielkiego Dżafara. Podejmiecie się wyzwania i weźmiecie udział w przygodzie swojego życia?


Anastazja (1997), reż. Don Bluth

359421.1Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation

Bajka sprawiająca wrażenie klasycznej produkcji wytwórni Disney, ten sam urok, charakterystyczna dla poczatków wspomnianego giganta kreska oraz zaskakująca i poruszająca historia wypełniona znanymi wzorcami bądź wartościami. Tymczasem Anastazja to animacja Fox Animation Studios. Historia koncentruje się na tytułowej bohaterce, księżniczce Rosji, która w wyniku nieszczęśliwego splotu okoliczności trafia do sierocińca i traci pamięć. Dziewczyna wiele lat później udaje się w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż, dzięki której rozwikła zagadkę swojej przeszłości. Być może odkryje też własne miejsce na świecie, naprawdę zakocha oraz odnajdzie odebrane jej dawno temu szczęście. Anastazja stanowi połączenie urokliwego romansu, wyważonego musicalu, zabawnej komedii i zuchwałego kina przygody. Jeśli taka mieszanka Wam niestraszna, to sięgajcie śmiało, omawiane dzieło mieni się niczym diament w słońcu niegasnącym do lat światłem.


Atlantyda: zaginiony ląd (2001), reż. Kirk Wise

411299.1Fot. Walt Disney Feature Animation

Kino Nowej Przygody w wersji dla najmłodszych. Początkowo prosta i przewidywalna historia wraz z rozwojem fabuły okazuje się być brutalna i o wiele bardziej dojrzała niż w większości tego typu produkcji aktorskich. Choć starsi widzowie mogą się tu poczuć momentami znużeni (ileż można wałkować motyw wybrańca) o tyle dla młodszych Atlantyda będzie z pewnością niezapomnianą przygodą.


Balerina (2016), reż. Eric Summer, Éric Warin

672178 1.1Fot. Caramel Film

Co powiecie na podróż do Francji, a dokładniej rzecz ujmując, uroczej stolicy tego pięknego kraju - Paryża, gdzie podobno spełniają się sny i marzenia? Śniliście kiedyś o byciu wspaniałą baleriną i występach przed międzynarodową publicznością? A może wolelibyście być uczniem pewnego uzdolnionego wynalazcy, pod którego skrzydłami zachwycilibyście świat i odmienili jego oblicze? Cóż, jeśli odpowiedź na jedno z powyższych pytań jest twierdząca, to nie jesteście sami. Podobne marzenia mają bohaterowie filmu Balerina, Felicie i Victor, którzy są niespełnionymi sierotkami, co nie przeszkadza im śnić i planować ich wspólną przyszłość. Razem podejmują się wielkiej ucieczki z sierocińca, a potem prą ku gwiazdom! Mimo iż marzenia niełatwo spełnić, brak pieniędzy i głód daje się nastoletnim dzieciom we znaki, to nie poddają się i uparcie dążą do realizacji celów, odkrywając po drodze, iż na życiowe szczęście trzeba sobie zasłużyć ciężką pracą, a dojrzewanie to niezwykle skomplikowany okres, pełen trudnych decyzji. Brzmi zachęcająco? To na co jeszcze czekacie, łapcie za tę francuską baśń, z pewnością nie będziecie zawiedzeni!


Bambi (1942), reż. Ben Sharpsteen

612153 1.1Fot. Walt Disney Productions

Kto nie płakał na Bambim? Opowieść o jelonku, który w tragiczny sposób stracił mamę, ma już 75 (!) lat, a nadal wzrusza tak dzieci, jak dorosłych. To piękny przykład ręcznej animacji użytej w słusznym celu: ma pokazywać najmłodszym, że przyjaźń i odwaga są nieodzowne, by przetrwać. Co ciekawe, w momencie premiery film zbierał bardzo mieszane opinie - był często krytykowany za brak elementów fantastycznych czy za pokazywanie dramatycznej walki zwierzaków o przetrwanie. Bambiego nazywano nawet “nieprzyjemnym”! Na szczęście przez lata odbiór filmu zmienił się drastycznie. Jak tu go nie polecać?


Epoka lodowcowa (2002), reż. Chris Wedge

214876.1Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation

Któż nie kojarzy naszego wesołego stadka, w którego skład wchodzi mamut, tygrys szablozębny i leniwiec. Ciekawa zbieranina. Epoka lodowcowa była jedną z pierwszych udanych animacji komputerowych, które nie wyjechały z taśmiociągu Disneya. Poruszająca opowieść, w której zwierzęta okazują więcej uczuć niż sami ludzie. Pierwsza część serii, która liczy obecnie aż 5 filmów (ostatnie z nich okazały się niestety przeciętnymi tasiemcami) okazała się bezapelacyjnie najlepszą. Zabawna, pouczająca, godna polecenia nielicznemu procentowi osób, które jeszcze jakimś cudem go nie zobaczyły. Niechaj żałują.


Fantastyczny Pan Lis (2009), reż. Wes Anderson

167298.1Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation

Disney, Ghibli, Pixar odmieniamy tutaj przez wszystkie przypadki, ale próżno szukać wielkich reżyserów Hollywood. Dopóki nie spojrzymy w kierunku Fantastycznego Pana Lisa. Wes Anderson znalazł tutaj złoty środek między prostszym dla bajek opowiadaniem historii a swoim unikatowym i niepowtarzalnym stylem dzięki temu dostaliśmy jedną z najbardziej oryginalnych animacji ostatnich lat. Może nie jest dobrym pomysłem oglądanie jej ze swoimi najmłodszymi pociechami, to gdy trochę podrosną warto im wpisać ten film na listę Must see!


Gdzie jest Nemo? (2003), reż. Andrew Stanton

215932.1Fot. Walt Disney Pictures

Najpopularniejszy film rynku DVD w historii i jedna z tych bajek, które na stałe wbiły się do świadomości kinomanów na całym świecie. Piękna opowieść o młodości, o relacji ojciec dziecko, a także, a może przede wszystkim, pięknie kontrastująca zachowania Marlina i młodego Nemo. Nie jest to może wybitnie odkrywcza historia, ale osiąga poziom mistrzowski jeśli chodzi o realizację. Ocean w dalszym ciągu robi wrażenie, a epizody z rekinami czy meduzami to jedne z mocniejszych elementów filmu.

Wiesz, co z tym zrobić


Bartosz Kęprowski

Bartosz Kęprowski

Redaktor

O mnie:

Redaktor prowadzący działu: Z ostatniej chwili. Miłośnik kina akcji lat 80., produkcji młodzieżowych oraz wysokobudżetowych filmów przygodowych, fantasy i science-fiction. Widz szczególnym podziwem darzący oldskulowe animacje, a także pełne magii i wdzięku obrazy Disneya. Poza tym meloman i zwolennik gier komputerowych - fan Tomb Raidera i urody panny Lary Croft - który ukończył Politechnikę Gdańską i z wykształcenia jest specjalistą w dziedzinie szeroko pojętej chemii. Poza tym osoba publikującą na wielu portalach, którymi są: Filmweb.pl, Altao.pl i CdAction.pl.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.