Ranking prezentujący najlepsze filmy o rapie otwiera polskie Jesteś Bogiem. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Paktofoniki miała długą drogą od pierwotnego pomysłu do realizacji, ale gdy w końcu powstała, zainteresowała mainstreamową widownię kinową rapem. Krytycy mieli z tym filmem problem, niektórzy fani Paktofoniki również, krytykując tendencyjność ukazanych wydarzeń. Mimo wszystko jest to naprawdę dobra biografia, skupiająca się głownie na postaci Magika (w tej roli Marcin Kowalczyk). Parafrazując teksty piosenki "powiesz mi że to fakt, powiem ci, że to raczej nie jest obciach".
Jedna z najbardziej oryginalnych produkcji o tematyce rapu. Patricia Dombrowski - tytułowa Patti Cake$ - snuje marzenia o wielkiej karierze w świecie hip-hopu. Dziewczyna zgłasza się do konkursu muzycznego i poznaje swojego idola - osobę która była dla niej największym wzorcem w branży. Niestety okazuje, się że Patti miała o nim mylne wyobrażenie, co podcina jej skrzydła. Wraz z innymi oustiderami ostatecznie próbuję pokazać wszystkim drzemiący w niej potencjał, który wciąż ignorowany jest w jej otoczeniu. Chociaż film oparty jest na klasycznym schemacie spełniania niemożliwych marzeń to co rusz stara się zaskakiwać nas oryginalnymi pomysłami na ciekawych bohaterów ich dojechaną przygodę z muzyką.
Prawdopodobnie najlepszy dokument o Tupacu - artyście, który żył krótko, ale dotarł do milionów serc na całym świecie. W filmie słyszymy z offu wyznania Tupaca na temat jego życia i twórczości. Cały materiał został starannie skompletowany przez twórców filmu i autoryzowany przez matkę Tupaca - Afeni Shakur. W produkcji słyszymy oryginalną muzykę rapera i zapisy z jego koncertów. Szczery, przejmujący i inspirujący - oto intymny autoportret odsłaniający sekrety duszy kontrowersyjnego artysty.
Nie uliczne walki, narkotyki i zabójstwa leżą w sercu Sztuki rapu, ale słowo, z którym czołowi raperzy zwracają się do siebie nawzajem i publiczności. Przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji jest Ice-T. Jego rozmówcami - Dr. Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube i wielu innych przyłapanych na skwerze, w sklepie z płytami, w studiu, w barze i na basenie. W centrum jest słowo zapisane na ręce, na skrawku papieru lub na czystych kartkach eleganckiego zeszytu. Słowo, które wyraża, które jest głosem i sprawia, że jego twórcy należą prawdopodobnie do ostatniej, żywej kategorii pisarzy. Pisarzy, tworzących ad hoc. Obraz był prezentowany w ramach oficjalnej selekcji festiwalu w Sundance 2012.
Film Notorious jest kroniką nietuzinkowego życia Christophera „Notorious B.I.G.” Wallace’a. Fabularna historia rapera (znanego również jako Biggie Smalls) zaczyna się na ulicach Brooklynu, gdzie panuje ogromna bieda i rządzą twarde zasady. Jednak wewnętrzny upór i ogromny talent pozwalają mu wyrwać się z otaczających go realiów, zdobyć sławę i znaleźć się na szczycie. Zobacz jak z chaosu i kontrowersji narodził się jeden z najlepszych hip-hopowych MC na świecie.
Polecałem już film dokumentalny o Tupacu jak i produkcje fabularną o Biigiem, czas więc na obraz o obydwóch artystach. Dokument zrealizowany przez reżysera głośnego filmu o śmierci Kura Cobaina - Kurt & Courtney. Tupac Shakur został zastrzelony 13 września 1996 roku w Las Vegas. Notorious B.I.G zginął 9 marca 1997 roku w Los Angeles, również od strzału z broni palnej. Twórcy filmu w bezkompromisowy sposób pokazują historię ich przyjaźni, rywalizacji i śmierci. Wywiady z podzielonymi konfliktem twórcami ze Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża USA, rozmowa z osadzonym w więzieniu hip-hopowym "bossem", współtwórcą wytwórni Death Row Records, Marionem "Suge" Knightem, spotkania z matkami Biggiego i Tupaca oraz próba dekonspiracji policyjno-mafijnego spisku na życie raperów – to wszystko tworzy niezwykłe tło dramatu, który wstrząsnął muzycznym światem. Ten film to nie tylko dobry dokument dla fanów Tupaca i Biggiego, ale przede wszystkim lekcja historii rapu, która zaciekawi każdego!
Wciągająca historia ze świetną obsadą! Opowieść o podrzędnym alfonsie Djay'u (w tej roli wyśmienity Terrence Howard), który będąc "opiekunem" przepięknej Noli (Taryn Manning) oraz pomagając będącej w ciąży Shug (Traji Henson) zastanawia się, czy to wszystko na co go stać. Przypadek sprawia, że Djay kupuje klawiaturę za pieniądze z przemycanego towaru i postanawia napisać kilka kawałków by zaistnieć na lokalnej scenie. W filmie zaliczył gościnny udział sam Ludacris.
Film braci Węgrzyn wziął festiwal filmowy w Gdyni z zaskoczenia, bowiem okazał się być jedną z najszczerszych produkcji o rapie, jakie powstały w tym kraju. Muzyka oraz żywot rapera Tomasza Chady nie są tutaj wyłącznie pretekstem do snucia opowieści o człowieku skonfliktowanym ze sobą oraz prawem. Proceder to film, który traktuję poezję uliczną oraz rynek muzyczny bardzo serio. Tak samo zresztą, jak głównego bohatera, lekkomyślnego pakera o wrażliwym sercu, dla którego koniec mógł być jeden - przedwczesny i brutalny. W rolę Tomasza Chady wcielił się z szacunkiem Piotr Witkowski, a bracia Węgrzyn pozwolili sobie na wiele występów gościnnych ludzi powiązanych z polską scena rapu. Nie znajdziecie lepszego filmu w tym klimacie w polskiej kinematografii!
Pozycja obowiązkowa, jeśli chce się poznać wszystkie najlepsze filmy o rapie. Pierwsze wrażenie po obejrzeniu tego filmu przywołuje na myśl "Rocky'ego", gdyby ten walczył na słowa i mikrofony, a nie pięści. Eminem wciela się w młodego chłopaka, trochę popychadło, a trochę twardziela, którego życie nie rozpieszcza. Jego największą miłością jest rap, domena czarnoskórych mieszkańców Detroit. Curtis Hanson połączył elementy biografii Eminema z uniwersalną opowieścią o underdogu, rozumiejąc najważniejszą część rapu - marzenie o awansie społecznym. Niezwykle wyciszone zakończenie oraz zadziwiająco dobry warsztat aktorski Eminema sprawiają, że film pozostaje w widzu na długo. Mało tego film zdobył Oscara w kategorii najlepsza piosenka w 2003 roku!
Ten film zaczyna się jak kino akcji - pogoń, błyski kogutów radiowozów, ucieczka... Nakręcony niczym rasowy akcyjniak dramat F. Gary'ego Graya skupia się na początkach formacji NWA, która zrewolucjonizowała kulturę hip-hop. Oczywiście zdarzają się tutaj elementy obligatoryjne dla takich produkcji, czyli chciwy menedżer, trauma napędzająca artystów, początkowe niezrozumienie środowiska, a finalnie - rozłam i chwała dla potomnych. Najciekawszym i najodważniejszym zabiegiem było jednak obsadzenie O'Shea'ę Jacksona Jr. w roli... własnego ojca, słynnego Ice Cube'a. Bezkompromisowo TOP 1 w naszym zestawieniu!
Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]