Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Mars
Cinema City

Najlepsze horrory w historii | TOP 50

Autor: Kacper Domański
2 lipca 2024
Najlepsze horrory w historii | TOP 50

Lubicie oglądać horrory? Jeśli tak, trafiliście w idealne miejsce. Przygotowaliśmy zestawienie 50 najlepszych horrorów wszech czasów. Znajdują się w nim zarówno najnowsze hity, słynne serie, jak i kultowe klasyki, które swoją wyjątkowością wyznaczyły gatunkowe trendy na dekady.

Przedstawiamy najlepsze horrory

50. Piątek trzynastego (1980)

Nasz ranking najlepszych horrorów w historii otwiera klasyczny horror z 1980 roku w reżyserii Seana S. Cunninghama, czyli Piątek trzynastego. Film opowiada o grupie młodych ludzi, którzy przybywają do opuszczonego obozu letniego Crystal Lake, aby go odnowić i ponownie otworzyć. Nie wiedzą jednak, że miejsce to ma mroczną przeszłość – wiele lat wcześniej utonął tu chłopiec imieniem Jason Voorhees. W trakcie przygotowań obozu, bohaterowie zaczynają ginąć w brutalny sposób, jeden po drugim, zabijani przez tajemniczego mordercę. Produkcja stała się jedną z najbardziej kultowych serii slasherów, wraz z postacią Jasona Voorheesa, mimo że w pierwszej części ten pojawia się jedynie w retrospekcjach. 

 49. Krzyk (2022)

Krzyk w 2022 roku powrócił z nową odsłoną, która, jak zostało przytoczone w filmie, nadała serii miano franczyzy. Piąta część opowiada historię nowych, młodych bohaterów w miasteczku Woodsboro, którzy stają się celem tajemniczego mordercy w masce Ghostface’a. Sidney Prescott, Gale Weathers i Dewey Riley, znani z poprzednich części, powracają, aby pomóc w walce z nowym zagrożeniem. Film łączy elementy klasycznego slashera z nowoczesnym podejściem do gatunku, a na dodatek pełen jest zwrotów akcji i odniesień do poprzednich części serii. Krzyk z 2022 roku to pełen napięcia i emocji powrót do korzeni kultowego cyklu horrorów.

48. X (2022)

X to pierwsza część hitowej trylogii w reżyserii Ti Westa. Akcja filmu rozgrywa się w 1979 roku i opowiada historię grupy młodych filmowców, którzy wynajmują odizolowaną farmę w Teksasie, aby nakręcić film erotyczny. Właściciele farmy, starsze małżeństwo, są nieświadomi prawdziwego celu wizyty swoich gości. Sytuacja przybiera mroczny obrót, gdy gospodarze odkrywają, co się dzieje na ich terenie, co prowadzi do serii brutalnych i krwawych wydarzeń. Produkcja porusza tematy takie jak pragnienie sławy, moralność i strach przed starością, jednocześnie oddając hołd klasycznym horrorom lat 70. i 80. 

47. To (2017)

W naszym zestawieniu najlepszych horrorów wszech czasów nie mogło zabraknąć adaptacji twórczości Stephena Kinga. Akcja To rozgrywa się w małym miasteczku Derry, gdzie dzieci zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach. Grupa siedmiorga z nich, zwana "Klubem Frajerów", odkrywa, że za zaginięciami stoi przerażający klaun o imieniu Pennywise, który budzi się co 27 lat, by się żywić strachem swych ofiar. Bohaterowie muszą zmierzyć się ze swoimi największymi lękami, by pokonać złowrogą istotę. Film jest pełen napięcia i strachu, ale to również opowieść o przyjaźni i odwadze w obliczu niewyobrażalnego zła.

46. Barbarzyńcy (2022)

Barbarzyńcy to horror opowiadający historię Tess, młodej kobiety, która przybywa do Detroit na rozmowę kwalifikacyjną i wynajmuje dom przez internet. Na miejscu odkrywa, że miejsce to jest podwójnie zarezerwowane, a drugi najemca to tajemniczy mężczyzna o imieniu Keith. Początkowo zaniepokojona, Tess zgadza się zostać na noc. Wkrótce oboje odkrywają, że w domu czai się coś znacznie bardziej przerażającego niż błędna rezerwacja. Barbarzyńcy to intensywny, pełen napięcia film, który łączy elementy klasycznego horroru z nowoczesnymi lękami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

45. Piła (2004)

Piła to horror z 2004 roku w reżyserii Jamesa Wana opowiadający o dwóch mężczyznach, Adamie i Lawrence'ie, którzy budzą się przykuci łańcuchami w opuszczonej łazience. Nie znają się i nie wiedzą, jak się tam znaleźli. Wkrótce odkrywają, że są ofiarami sadystycznej gry zorganizowanej przez tajemniczego seryjnego mordercę znanego jako Jigsaw. Muszą wypełniać jego makabryczne zadania, aby przeżyć. W miarę postępu fabuły odkrywane są mroczne tajemnice i zaskakujące zwroty akcji, które prowadzą do szokującego finału. Pierwsza część zapoczątkowała serię brutalnych thrillerów, znanych z inteligentnie skonstruowanych pułapek i psychologicznego napięcia.

44. Omen (1976)

Omen opowiada historię Roberta Thorna, amerykańskiego dyplomaty, który adoptuje osieroconego chłopca imieniem Damien po tym, jak jego własne dziecko umiera tuż po narodzinach. W miarę jak Damien dorasta, wokół niego zaczynają dziać się przerażające i niewytłumaczalne zjawiska, a ludzie w jego otoczeniu giną w tragicznych okolicznościach. Thorn zaczyna podejrzewać, że jego przybrany syn może być wcieleniem Antychrysta. Film buduje atmosferę narastającego napięcia i grozy, jednocześnie poruszając tematykę zła i przeznaczenia. Całość uważana jest za jeden z najważniejszych horrorów w historii kina, ikonicznych scen i niezapomnianej muzyki autorstwa Jerry'ego Goldsmitha.

43. Dracula (1931)

Dracula to klasyczny horror Toda Browninga, będący adaptacją powieści Brama Stokera oraz sztuki teatralnej Hamiltona Deane'a i Johna L. Balderstona. Film opowiada historię hrabiego Draculi, wampira z Transylwanii, który przenosi się do Anglii, aby znaleźć nowe ofiary. W rolę Draculi wciela się niezastąpiony Bela Lugosi, którego kreacja stała się ikoniczna. Po przybyciu do Anglii, Dracula zaczyna prześladować młodą kobietę imieniem Mina, co prowadzi do serii mrocznych wydarzeń. Profesor Van Helsing, ekspert w dziedzinie wampiryzmu, podejmuje próbę powstrzymania hrabiego. Film jest uważany za kamień milowy w gatunku horroru i za jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii kina, ze względu na swoją atmosferę, scenografię i niezapomniane kreacje aktorskie.

42. Obecność (2013)

Obecność to horror Jamesa Wana, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia znanych demonologów Eda i Lorraine Warrenów. Film opowiada historię rodziny Perronów, która wprowadza się do starego, odosobnionego domu na Rhode Island. Wkrótce zaczynają doświadczać przerażających i niewytłumaczalnych zjawisk. Zdesperowani, zwracają się o pomoc do Warrenów, którzy odkrywają, że dom jest nawiedzony przez mroczną, złośliwą siłę. W miarę jak zjawiska się nasilają, Warrenowie stają przed największym wyzwaniem w swojej karierze, próbując uratować rodzinę przed nadprzyrodzonym zagrożeniem. To film pełen napięcia i atmosfery grozy, który zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i widzów, stając się jednym z najważniejszych horrorów dekady.

41. Wywiad z wampirem (1994)

Wywiad z wampirem to gotycki horror w reżyserii Neila Jordana, oparty na powieści Anne Rice. Film opowiada historię Louisa de Pointe du Laca, wampira, który opowiada swoje życie dziennikarzowi Malloyowi. Historia zaczyna się w XVIII wieku, gdy Louis, pogrążony w żałobie po śmierci swojej żony i dziecka, spotyka wampira Lestata, który zamienia go w nieśmiertelnego krwiopijcę. Wspólnie przemierzają wieki, a ich relacja jest pełna konfliktów i dramatów. Wkrótce dołącza do nich mała dziewczynka Claudia, także przemieniona w wampira przez Lestata. Film eksploruje tematy samotności, nieśmiertelności i moralnych dylematów, z jakimi muszą zmierzyć się wampiry.

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Fan kina z gatunku Tim Burton. Poza tym miłośnik dobrego dramatu, często wracający do luźniejszych produkcji. Stara się nadrobić wszelkie zaległości serialowe, których końca nie widać. W wolnych chwilach sięga po literaturę obyczajową.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.