Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Najlepsze polskie filmy wojenne. II wojna światowa

Autor: Kacper Domański
5 września 2024
Najlepsze polskie filmy wojenne. II wojna światowa

Polskie kino wojenne od lat cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Szczególnie filmy o tematyce drugiej wojny światowej zapisały się na trwałe w historii polskiej kinematografii, ukazując dramatyczne losy bohaterów, trudne wybory moralne oraz heroiczne poświęcenie w walce o wolność. Takich produkcji powstało wiele, dlatego przygotowaliśmy tekst, w którym prezentujemy przede wszystkim te najlepsze, potrafiące oddać ducha tamtego dramatycznego okresu, wzruszając swoją autentycznością.

Najlepsze polskie filmy - II wojna światowa

Kanał (1956)

Najlepsze polskie filmy poruszające temat II wojny światowej otwieramy pierwszą rodzimą produkcją nagrodzoną na Festiwalu w Cannes. Kanał w reżyserii Andrzeja Wajdy przedstawia losy powstańców warszawskich ciekających przed niemieckimi wojskami kanałami miasta. Film ukazuje desperację, chaos i tragiczne losy bohaterów, symbolizując upadek powstania i nieuchronną klęskę.

Pianista (2002)

Jedno z najgłośniejszych dzieł w karierze Romana Polańskiego to opowieść o życiu Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty, który przeżył okupację niemiecką w Warszawie. Film ukazuje jego dramatyczną walkę o przetrwanie w getcie i w ruinach miasta, a także wstrząsającą brutalność wojny.

Eroica (1957)

Eroica to składająca się z dwóch aktów tragikomedia przedstawiająca dwa epizody wojenne. Pierwsza część filmu Andrzeja Munka opowiada o Polaku próbującym uniknąć działań wojennych, a druga ukazuje dramat więźniów obozu jenieckiego, którzy marzą o ucieczce.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969)

Choć wojna to na ogół trudny temat, niektórzy potrafią wykorzystać ten motyw do opowiedzenia komicznej historii. Udało się to niewątpliwie Tadeuszowi Chmielewskiemu przy filmie Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Kultowa komedia o przygodach Franka Dolasa, polskiego żołnierza, który przypadkiem wywołuje drugą wojnę światową. Film pełen humoru i absurdalnych sytuacji, śledzi losy Dolasa, który podróżuje przez całą Europę w czasie konfliktu.

Świadectwo urodzenia (1961)

Złożony z trzech różnych opowieści film w reżyserii Stanisława Różewicza ukazuje losy dzieci w czasie drugiej wojny światowej. Każda ze zrealizowanych opowieści przedstawia dramatyczne wydarzenia, które kształtują młodego człowieka w obliczu brutalnej rzeczywistości okupacji.

Wołyń (2016)

Jeśli mówimy o kinie wojennym ostatniej dekady, zdecydowanie godną polecenia pozycją jest Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. To poruszający dramat o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu w latach 1943–1944, kiedy ukraińscy nacjonaliści dokonali masowych mordów na ludności polskiej. Film ukazuje brutalność konfliktu etnicznego, przedstawiając losy młodej Polki w samym jego centrum.

Biała odwaga (2024)

Biała odwaga opowiada o braciach Andrzeju i Macieju Zawratach, którzy wywodzą się z jednej z najbardziej wpływowych rodzin na Podhalu. Różni ich temperament, styl bycia, poglądy. Łączy jedno – miłość do pięknej Bronki. Wola ojców, a potem wichry historii stawiają ich po przeciwnych stronach barykady. 

Zakazane piosenki (1946)

Film Leonarda Buczkowskiego to pierwszy powojenny polski film fabularny, który stał się klasykiem. Ukazuje codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy poprzez pryzmat popularnych wówczas piosenek, które stały się symbolem oporu i ducha walki mieszkańców stolicy.

Jeszcze tylko ten las (1991)

Wzruszający dramat opowiadający historię starszej kobiety, która próbuje ocalić młodą Żydówkę, prowadząc ją przez las do bezpiecznego miejsca. Jeszcze tylko ten las Janusza Nasfetera ukazuje tragedię Holokaustu, a także dramatyczne wybory moralne mające miejsce w czasach wojny.

Wolne miasto (1958)

Wolne miasto w reżyserii Stanisława Różewicza przedstawia losy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Bohaterami są pocztowcy, którzy z determinacją walczą z niemieckim wojskiem, próbując bronić budynku przed najeźdźcami. Historia ta symbolizuje opór Polaków wobec niemieckiej agresji.

Korczak (1990)

Jak wiemy, II wojna światowa to materiał na opowiedzenie ciekawych biografii znanych osób. Jedną z nich jest Korczak Andrzeja Wajdy, który opowiada o życiu i działalności Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i pisarza, który w czasie drugiej wojny światowej prowadził żydowski dom dziecka w Warszawie. Mimo możliwości ocalenia, Korczak decyduje się towarzyszyć swoim podopiecznym do końca, idąc z nimi na śmierć do obozu zagłady.

Europa Europa (1990)

Europa Europa to dramat wojenny Agnieszki Holland oparty na prawdziwej historii Solomona Perela, żydowskiego chłopca, który w czasie wojny ukrywa swoją tożsamość, by przeżyć. Zostaje on członkiem Hitlerjugend, co prowadzi do wielu napiętych i dramatycznych sytuacji. Film ukazuje brutalność wojny i skomplikowane moralnie wybory jednostki

Filip (2022)

Najnowsza pozycja naszego rankingu najlepszych polskich filmów o II wojnie światowej to ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda. Akcja rozgrywa się w czasie wojny we Frankfurcie, gdzie Filip, polski Żyd ukrywający swoją tożsamość, pracuje jako kelner w luksusowym hotelu. Film Michała Kwiecińskiego opowiada o jego próbie przetrwania, miłości i zemście, w brutalnych realiach okupowanej Europy.

Hubal (1973)

Hubal Bohdana Poręby opowiada o losach majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim "Hubal", który po klęsce kampanii wrześniowej nie złożył broni i kontynuował walkę partyzancką. Ukazuje heroiczną walkę garstki żołnierzy przeciwko niemieckim okupantom, a także dramatyczne skutki tej decyzji.

W ciemności (2011)

Nasze zestawienie polskich filmów o II wojnie światowej zamyka kolejna produkcja Agnieszki Holland - W ciemności. To poruszający dramat oparty na prawdziwej historii Leopolda Sochy, który w czasie niemieckiej okupacji Lwowa ukrywał grupę Żydów w kanałach miasta. Film przedstawia skomplikowaną relację między Sochą a ukrywającymi się, pełną napięcia, strachu i niełatwych wyborów moralnych.

Inne rankingi, które pomogą Ci wybrać filmy i seriale:

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Fan kina z gatunku Tim Burton. Poza tym miłośnik dobrego dramatu, często wracający do luźniejszych produkcji. Stara się nadrobić wszelkie zaległości serialowe, których końca nie widać. W wolnych chwilach sięga po literaturę obyczajową.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.