Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

lenovov

Najlepsze seriale dla nastolatków na Netflix | TOP 20

Autor: Katarzyna Janicka
14 lutego 2021

Po takich tytułach, jak Plotkara, Pogoda na miłość czy 90210, produkcje typu young adult odeszły do lamusa. Seriale dla młodzieży traktowano po macoszemu, co bardzo dziwi, ponieważ młodzi dorośli są ogromną grupą odbiorców. Dopiero od niedawna teen dramy powróciły do łask, a Netflix bardzo przyczynił się do rozwoju tego gatunku. Poniżej znajdziecie 20 tytułów, które można opisać jako najlepsze seriale dla nastolatków na Netflix.


Najlepsze seriale dla nastolatków na Netflix

(miejsca 20-10)

20. Julie and the Phantoms

Ranking wskazujący najlepsze seriale na Netflix otwieramy amerykańską produkcją opartą na brazylijskim formacie o tym samym tytule. Nastoletnia Julie (Jadah Marie) odnajduje w sobie pasję do muzyki, kiedy zaczyna pomagać zespołowi duchów. Julie and the Phantoms to ciepła i szczera komedia. Obsada świetnie ze sobą współpracuje, dzięki czemu serial Netflixa ogląda się z przyjemnością.

19. Degrassi: Next Class

Ten serial Netflixa to kontynuacja kanadyjskiego hitu sprzed lat. Jest dokładnie piątym serialem z serii Degrassi. Podobnie, jak w poprzednich produkcjach, tak i tutaj śledzimy losy grupy nastolatków, którzy uczęszczają do Degrassi Community School. Serial porusza tematy tabu – seks, nastoletnia ciąża, gwałt, uzależnienie od narkotyków, kwestie homofobii, aborcji, rasizmu i wiele innych.

Zobacz również: Seriale gangsterskie Netflix | TOP 10

18. Outer Banks

Dzięki temu serialowi Netflixa poczujecie powiew wolności i przygody. Outer Banks opowiada o grupie przyjaciół – JJ, Pope, Kiara i Johnny, którzy po przejściu huraganu odnajdują wrak łodzi, a w nim kompas. Postanawiają więc przemierzyć wyspę w poszukiwaniu skarbu. Outer Banks to serial całkiem przyjemny i dobrze zrealizowany. Sprawi, że razem z bohaterami doświadczycie przygody, o którą teraz bardzo trudno.

17. The Society

Ten serial Netflixa doczekał się tylko jednego sezonu, a szkoda. The Society skupia się na grupie młodzieży, która musi odnaleźć się w dość niecodziennej sytuacji. Wszyscy inni mieszkańcy ich miasteczka znikają, a oni, żeby przetrwać, muszą opracować nowy system funkcjonowania. Serial zaprezentował dość ciekawy koncept. Fabułę poprowadzono sprawnie i szkoda, że Netflix nie zdecydował się na kontynuację.
seriale dla nastolatków netflix
fot. Netflix

16. Control Z

Control Z można porównać do Plotkary. W meksykańskiej szkole El Colegio Nacional zaczyna grasować haker, który ujawnia tajemnice najbardziej popularnych uczniów. Bohaterowie są zastraszani, szantażowani i zmuszani do podejmowania ciężkich decyzji – byle ich sekret nie ujrzał światła dziennego. Główną bohaterką serialu Netflixa jest Sofia, ogromnie inteligentna samotniczka, która dzięki swoim umiejętnościom dowie się, kto prześladuje uczniów. Control Z to ciekawy obraz społeczeństwa uzależnionego od internetu, braku prywatności oraz dbania o pozory.

Zobacz również: Najlepsze seriale o zombie | TOP 10

15. Trinkets

Trinkets oparto na książce autorstwa Kirsten Smith o tym samym tytule. Serial opowiada o nieoczekiwanej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy dziewczynami uczęszczającymi na anonimowe spotkania kleptomanów. Elodie, Moe i Tabitha chodzą do tej samej szkoły, ale połączy ich dopiero wspólny problem. Spotkania kleptomanów są jedynie katalizatorem fabuły, bo później serial schodzi na inne, bardziej codziennie tematy. Trinkets wyróżnia się za sprawą głównych bohaterek, które są ciekawie zbudowane i dobrze zagrane.

14. Trzynaście Powodów

Trzynaście powodów swoją premierę miał w 2017 roku i wywołał niemałe zamieszanie. Serial oparto na powieści autorstwa Jaya Ashera o tym samym tytule. Generalnie serial przy pomocy retrospekcji opowiada historię uczennicy Hanny Baker, która popełnia samobójstwo. Następnie jej znajomy otrzymuje trzynaście nagrań, w których dziewczyna zdradza powody odebrania sobie życia. Trzynaście powodów porusza dość istotną kwestię, jaką jest popełnianie samobójstwa wśród młodzieży i to jak najbliższe otoczenie może się do tego przyczynić. Niestety zdecydowano się na kontynuację serialu i miejsce ciekawego, psychologicznego podejścia do postaci zastąpiły intrygi.

13. Tiny Pretty Things

Jeżeli chcielibyśmy oddać sam klimat serialu Netflixa, to porównanie do Pretty Little Liars wydaje się być odpowiednie. Tiny Pretty Things skupia się na grupie uczniów szkoły baletowej. Katalizatorem wydarzeń w serialu jest wypadek jednej z obiecujących baletnic, co dla wielu jej kolegów ma pozytywne konsekwencje. Przez cały pierwszy sezon próbujemy dociec prawdy, kto stoi za wypadkiem Cassie. Przez to serial przepełniony jest intrygami i zwrotami akcji. Typowe teen drama z elementami kryminału.
seriale dla nastolatków netflix
fot. Netflix

Zobacz również: Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!

12. Riverdale

Riverdale to jeden z najchętniej oglądanych seriali dla młodzieży na Netflxie. Oparty na komiksach Archie Comics, opowiada o grupie przyjaciół z małego miasteczka. W pierwszym sezonie Archie i jego przyjaciele poszukują zabójcy Jasona Blossoma. W trakcie ich śledztwa na jaw wychodzą mroczne tajemnice pozostałych mieszkańców. Na przestrzeni kolejnych odcinków w serialu pojawił się seryjny morderca. Niestety z każdym kolejnym sezonem poziom serialu spada, choć jego początkowe epizody zasługują na uwagę.

11. Przeznaczenie: Saga Winx

Przeznaczenie: Saga Winx to z założenia wersja aktorska włosko-amerykańskiego serialu animowanego Klub Winx. Serial rozpoczyna się od przyjazdu Bloom do szkoły dla wróżek. Tam poznaje swoje nowe współlokatorki i jak się później okazuje, przyjaciółki. Na przestrzeni kilku odcinków obserwujemy, jak główne bohaterki uczą się zapanować nad swoją magią, ale również borykają się z typowymi dla nastolatek problemami (pierwsza miłość, złamane serca i rozczarowania). Fabuła prowadzona jest dość prostolinijnie, ale konsekwentnie brnie do punktu kulminacyjnego. Przeznaczenie: Saga Winx opowiada też o sile przyjaźni i jednoczeniu się ponad podziałami.

10. On My Block

Jak przystało na teen drama, tak i tutaj mamy do czynienia z grupką nastoletnich bohaterów. On My Block jest serialem o grupie przyjaciół z tej samej okolicy, których relacja zostaje wystawiona na próbę, kiedy zaczynają szkolę średnią. Bohaterowie przeżywają wszystkie bolączki typowe dla nastolatków, ale urozmaicone kilkoma innymi elementami. On My Block łączy w sobie elementy różnych gatunków, a naturalność młodych aktorów sprawia, że serial wypada wyjątkowo na tle innych tego typu.

Najlepsze seriale dla nastolatków na Netflix

(miejsca 9-1)

9. To nie jest OK

To nie jest OK opowiada o młodej dziewczynie, która próbuje sobie poradzić z życiem licealistki, sytuacją rodzinną, swoją seksualnością i dziwnymi zdolnościami, które zaczyna u siebie obserwować. Produkcja powstała we współpracy reżysera The End of the F***ing World i producentów Stranger Things. To nie jest OK to świetna propozycja na jeden wieczór.

Zobacz również: Seriale podobne do Sabriny! Co obejrzeć po: Chilling Adventures of Sabrina?

8. The End of the F***ing World

Pierwszy sezon tego serialu Netflixa zachwycił. Drugi już niekoniecznie. Generalnie produkcja skupia się na dwójce bohaterów – Jamesie, który twierdzi, że jest psychopatą i Alyssie, jego buntowniczej koleżance z klasy. James postanawia, że chce zabić człowieka, więc Alyssa proponuje mu, że razem uciekną i przeżyją największą przygodę ich życia. Tak naprawdę chce uciec z problematycznego domu. Podczas tej podróży zbliżą się do siebie i odkryją kilka rzeczy na swój temat. Pozycja obowiązkowa na liście przedstawiającej najlepsze seriale Netflix dla nastolatków i młodzieży!
seriale dla nastolatków netflix
fot. Netflix

7. Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina jest jak sinusoida. Ma momenty bardzo dobre, które wprost zachwycają widza, ale też takie, które po prostu zawodzą i są nudne. Sama główna bohaterka taka właśnie jest. Jej zachowania momentami są irracjonalne, po to, żeby za chwilę z podniesioną głową mogła ponieść konsekwencje podejmowanych decyzji. Pierwszy sezon serialu jest zdecydowanie najlepszy, chociaż pozostałe również mają dobre momenty. Chilling Adventures of Sabrina jest zróżnicowany pod względem bohaterów i jest idealny dla fanów gatunku.

6. Szkoła dla Elity

Szkoła dla elity rozpoczyna się w sposób bardzo prosty, a nawet oczywisty. Do szkoły dla bogaczy trafia trójka stypendystów – Samuel, Christian i Nadia. Mamy więc pewien konflikt pomiędzy tymi bogatymi i biednymi. Ci pierwsi przedstawieni są w gorszym świetle, jako rozpieszczone bachory, które mają problem z rozróżnieniem dobra od zła. W każdym z dostępnych sezonów fabułę napędza wielka tajemnica, do której rozwiązania dochodzi w ostatnim odcinku. Typowy teen drama wzbogacony o wątki kryminalne.

Zobacz również: Najlepsze filmy historyczne na Netflix. Ranking TOP10

5. Jeszcze nigdy...

Mindy Kaling stworzyła serial inspirowany własną młodością i dała nam Jeszcze nigdy.... Komediowy serial Netflixa opowiada o młodej dziewczynie, Devi, która ma korzenie indyjskie. Główna bohaterka zmaga się z traumą po śmierci ojca i nie dogaduje się z matką. Jeszcze nigdy to ciepła komedia o trudach dorastania, nie tylko Devi, ale i jej przyjaciółek Eleanor i Fabioli. Serial zachwyca różnorodnością, humorem i świetnymi kreacjami aktorskimi.

4. Ania, nie Anna

Już pierwszy sezon Ania, nie Anna udowodnił, że nie jest jedną z tych ekranizacji Ani z Zielonego Wzgórza, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia – co generalnie według mojej oceny działa na plus. Twórcy obrali konkretną ścieżkę i trzymali się jej przez cały serial. Mimo że Ania, nie Anna różni się od książek, to scenarzyści w sposób bardzo konsekwentny budowali wszystkich bohaterów. Serial ten obejrzeć może zarówno dziecko, jak i dorosły, i w obu przypadkach sprawi tą samą przyjemność odbiorcy.
sex education brytyjskie produkcje
fot. Netflix

3. Atypowy

Głównym bohaterem serialu Netflixa jest Sam, nastolatek z autyzmem. Chłopak chce w końcu dorosnąć i stwierdza, że najlepszym na to sposobem będzie znalezienie dziewczyny. Nie jest to jednak takie proste, bo nawiązanie jakiejkolwiek relacji z drugim człowiek to dla Sama duże wyzwanie. Bo chłopak, chcąc nie chcąc, tworzy swojej głowie swój obraz rzeczywistości, który dla innych jest trudny do zrozumienia. W Atypowym dramat przeplata się z komedią. Serial potrafi wzruszyć i generalnie wzbudzić ogrom emocji. Porusza też bardzo ważne problemy i to w sposób bardzo przystępny i niebywale przyjemny.

2. Stranger Things

Przenosimy się do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy nie było telefonów komórkowych, nikt nie słyszał o Cyberpunku, a filmy pożyczano z wypożyczalni i potem oglądano na kasetach VHS. Dzieci uciekały z domu, aby bawić się z kolegami albo grać w RPG, jak nasi mali bohaterowie. Serial Netflixa to pochwała w kierunku magicznych lat 80., które większość z nas pamięta tylko z ekranów telewizorów. Stranger Things zachwyci każdego. Nawet kogoś, kto nie przepada za tego typu produkcjami. Serial trafi do dorosłych, nastolatków, a nawet dzieci. Każdy znajdzie tam coś dla siebie - przemyślaną fabułę, brak przypadku, zaangażowanie aktorów i realizację.

Zobacz również: Najlepsze miniseriale Netflix | TOP 10

1. Sex Education

W 2019 roku Sex Education przebojem wdarło się na listy najlepszych seriali, więc także i do zestawienia prezentującego najlepsze seriale Netflix dla nastolatków. Jak powszechnie wiadomo, trudno utrzymać tak wysoki poziom. Nowe odcinki okazały się jeszcze lepsze od poprzednich. Sex Education w drugim sezonie potwierdza, że można zrobić dobry serial o nastolatkach – bez intryg, narkotyków i alkoholu na każdym kroku, wielkich i wystawnych imprez czy popełniania przestępstw. Każdy wątek jest poprowadzony w sposób kompletny – nie ma tu dziur fabularnych, nie czujemy niedosytu. Każdy z bohaterów, nawet tych trzecioplanowych ma swój moment, swój wkład i prezentuje zupełnie inny problem. No i jest tam Gillian Anderson.

To były najlepsze seriale dla nastolatków od Netflix!

Sprawdź również:

Netflix filmy 2021. Najciekawsze nowości Netflix Original!

Filmy science-fiction 2021. Sci-Fi wyczekiwane przez fanów gatunku!


ilustracja wprowadzenia: Netflix

Większość wolnego czasu spędza na oglądaniu seriali i pisaniu o nich.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.