Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Stare polskie seriale | TOP 20 kultowych produkcji

Autor: Marek Wasiński
29 lipca 2024
Stare polskie seriale | TOP 20 kultowych produkcji

Choć pojawienie się w Polsce nowych platform streamingowych przyniosło swego rodzaju renesans polskich seriali i wysyp nowych tytułów, to ich poziom wciąż pozostaje bardzo zróżnicowany, dlatego dla wielu widzów to stare polskie seriale pozostają najlepszymi rodzimymi produkcjami telewizyjnymi. Z nostalgią patrzymy na produkcję, z którymi dorastaliśmy i które w niejednym przypadku złotymi zgłoskami zapisały się w historii polskiej telewizji. Tym razem zabieramy was w podróż w czasie, przyglądając się najlepszym takim tytułom sprzed lat.

Stare polskie seriale - ranking kultowych produkcji:

20. Lalka (1977)

Zaczynamy od jednej z najbardziej uznanych serialowych adaptacji polskiej literatury. Lalka wielokrotnie była przenoszona zarówno na mały jak i wielki ekran, ale to właśnie 9-odcinkowa wersja w reżyserii Ryszarda Bara najbardziej zapadła w pamięć widzom i krytykom. Oprócz tego, że produkcja przedstawia historię Stanisława Wokulskiego, przedsiębiorcy, który zakochuje się w arystokratce Izabeli Łęckiej, stanowi ona również doskonały przekrój społeczeństwa XIX w., od arystokracji po najbiedniejsze warstwy społeczne.

19. Siedem życzeń (1984)

Przechodzimy do prawdopodobnie najpopularniejszego serialu młodzieżowego czasów PRL-u. Polska po okresie stanu wojennego, ale wciąż pod rządami komunistów, a w telewizji pojawia się historia o magicznym kocie Rademenesie. Ten nie dość, że mówi ludzkim głosem, to jeszcze ma spełnić tytułowe siedem życzeń swojemu wybawcy, nastoletniemu Darkowi Tarkowskiemu. W czasie wszechobecnej szarzyzny, serial pobudzał wyobraźnię młodych widzów i wnosił do ich życia wiele kolorytu. Drugiej takiej pozycji z czasów poprzedniego ustroju nie znajdziecie

18. Tulipan (1986)

Okres PRL-u często korzystał zarówno z wartościowych dzieł polskiej literatury jak i z prawdziwych historii. Jedną z nich opowiadał serial Tulipan. Jego bohaterem jest Jacek Kalinowski, pseudonim "Tulipan", który jest przystojnym, czarującym mężczyzną, uwodzicielem i oszustem. Jacek wykorzystuje swoje uroki osobiste, aby w kolejnych odcinkach manipulować i oszukiwać kobiety, od których wyłudza pieniądze i cenne przedmioty. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy tego oryginalnego i jedynego jak na tamte czasy antagonisty, którego postać oparta jest na prawdziwej osobie.

17. Stawka większa niż życie (1967-1968)

Mówisz stare polskie seriale, myślisz produkcje wojenne. Te zawsze zdawały się dobrze wychodzić Polakom, w szczególności zaś w czasach reżimu komunistycznego. Serial opowiada o losach Stanisława Kolickiego, który po ucieczce z obozu jenieckiego przyjmuje tożsamość niemieckiego oficera Hansa Klossa. Jako agent J-23, Kolicki pracuje dla polskiego wywiadu i infiltruje niemieckie struktury wojskowe, przeprowadzając różnorodne misje szpiegowskie. Kultowe cytaty z serialu przeszły do języka codziennego ("W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle" czy “Takie sztuczki nie ze mną, Brunner”) i po dziś dzień inspiruje on polskich artystów.

16. Pogranicze w ogniu (1992-1993)

Inną świetną produkcją w wojennych klimatach jest Pogranicze w ogniu. To historia dwóch młodych przyjaciół, Władysława Niwińskiego i Józefa Kellera, których ścieżki życiowe rozdzielają się na skutek wydarzeń historycznych i ich osobistych wyborów. Niwiński zostaje oficerem polskiego wywiadu, a Keller w wyniku różnych okoliczności znajduje się po stronie niemieckiej. Serial przyniósł rozgłos odtwórcom głównych ról, Cezaremu Pazurze i Olafowi Lubaszence, w realistyczny sposób przedstawiał okres międzywojenny i chwalony był za aktorstwo, scenariusz i realizację

15. Dom (1980-2000)

Dom to jeden z najważniejszych polskich seriali, który przedstawia losy mieszkańców warszawskiej kamienicy na przestrzeni kolejnych dekad, zaczynając od końca II wojny światowej. W serialu pokazano przemiany społeczne, polityczne i gospodarcze w Polsce z perspektywy zwykłych ludzi. Dom skupiał się na ich problemach, marzeniach i aspiracjach, a także na dramatycznych wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie. To również kolejna z produkcji telewizyjnych, w których wystąpiła plejada polskich gwiazd, m. in. Jan Englert, Bożena Dykiel, Wacław Kowalski, Jerzy Bończak czy Zbigniew Buczkowski.

14. Samochodzik i templariusze (1971)

Kolejną z kultowych telewizyjnych produkcji okresu PRL-u jest adaptacja jednej z powieści Zbigniewa Nienackiego, która rozpalała wyobraźnię polskie młodzieży, a niedawno doczekała się nowej wersji od Netflixa! W końcu stare polskie seriale, to również historie skierowane do młodszych widzów. Na 14. miejscu mamy opowieść o przygodach historyka sztuki i detektywa amatora, znanego jako Pan Samochodzik, który posiada niezwykły pojazd, wyglądem przypominający zwykły samochód, ale wyposażony w wiele niesamowitych gadżetów. To także kolejna z ikonicznych ról Stanisława Mikulskiego, którego pamiętamy nie tylko z roli Hansa Klossa, ale również Pana Samochodzika.

13. Czarne chmury (1973-1974)

Tym razem cofamy się, aż do XVII wieku i ponownie widzimy jak historyczne produkcje cieszyły się przed laty ogromną popularnością, nie tylko wśród widzów, lecz również krytyków. Głównym bohaterem serialu jest Krzysztof Dowgird, oficer wojsk polskich, który po konflikcie z księciem Bogusławem Radziwiłłem zostaje oskarżony o zdradę. Razem ze swoim wiernym towarzyszem, Kacprem Pilchem, ucieka i prowadzi działalność konspiracyjną przeciwko szwedzkim okupantom oraz zdradliwym magnatom. W czasach głębokiej komuny była to kolejna z patriotycznych pozycji, która pod przykrywką XVII w. historii podtrzymywała w Polakach duch patriotyzmu i walki o lepszą przyszłość.

12. Zmiennicy (1986-1988)

Z pewnością stare polskie seriale wielu starszym widzom kojarzą się ze Stanisławem Bareją. Mistrza polskiej komedii większość osób może kojarzyć przede wszystkim z filmów, ale na swoim koncie ma też fantastyczne seriale. Jednym z nich są właśnie Zmiennicy. Serial opowiada absurdalną historię młodej dziewczyny ze stolicy, która przebrana za mężczyznę zatrudnia się jako kierowca taksówki. Z czasem dochodzi tu wątek kryminalny, bohaterce coraz trudniej utrzymać sekret w tajemnicy, a Bareja zarzuca nas kolejnymi absurdami polskiej rzeczywistości tamtych czasów. Plejada polskiego aktorstwa, fantastyczny scenariusz i niezapomniane dialogi dały produkcji status kultowej.

11. Kariera Nikodema Dyzmy (1980)

Kolejna satyra, kolejny fantastyczny portret polskiego społeczeństwa oraz jego absurdów. Kariera Nikodema Dyzmy to przede wszystkim wspaniała rola przedwcześnie zmarłego Romana Wilhelmiego. Serial opowiada historię Nikodema Dyzmy, prostego człowieka z prowincji, który przypadkowo wkracza w świat polityki i finansów. Dyzma, będąc początkowo drobnym oszustem i nieudacznikiem, dzięki serii przypadków i zbiegów okoliczności, zdobywa coraz wyższe stanowiska w społeczeństwie. Produkcja zyskała uznanie widzów i krytyków za swoje inteligentne i zabawne podejście do tematyki korupcji i manipulacji w polityce.

10. Janosik (1973)

Kto nie zna motywu muzycznego z tego serialu, ten niech się wstydzi. Młodzi chłopcy zawsze są wpatrzeni w filmowych lub telewizyjnych twardzieli. W latach 70. kimś takim był tytułowy Janosik, w którego wcielił się Marek Perepeczko, przy okazji rozkochując w sobie miliony Polek. Serial opowiada o losach legendarnym zbójnika, który w XVIII wieku walczył przeciwko uciskowi panów feudalnych i niesprawiedliwości społecznej w regionie górskim, który dziś leży w granicach Polski i Słowacji. Janosik to piękne krajobrazy, akcja, przygody, zapadający w pamięć motyw muzyczny oraz wspaniałe kreacje aktorskie. Stare polskie seriale w najlepszym wydaniu!

9. Wakacje z duchami (1971)

Kolejny z młodzieżowych seriali na tej liście może zaskoczyć niejednego z was. Nie tylko przez fakt, że wyreżyserował go Stanisław Bareja. Serial opowiada o przygodach grupy młodych ludzi, którzy spędzają wakacje w starym, pełnym tajemnic dworku. Podczas pobytu w dworku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które wprowadza młodych bohaterów w atmosferę pełną zagadek i niespodzianek. To jedna z najlepszych wakacyjnych produkcji i przykład tego, że polscy artyści nie bali się wprowadzać pewnych nadprzyrodzonych elementów do swoich historii już w czasach PRL.

8. Wojna domowa (1965-1966)

Wojna domowa to nie tylko najstarszy serial na tej liście, ale także jeden z pierwszych telewizyjnych hitów naszego kraju. Pierwotnie planowano jedynie 7 odcinków, jednak olbrzymie powodzenie serialu sprawiło, że nakręcono następne 8 odcinków. Serial przedstawia codzienne życie dwóch rodzin: Pawlaków i Kaczmarków, które żyją obok siebie w Warszawie. Jego akcja koncentruje się na relacjach między członkami obu rodzin oraz ich sąsiedzkich konfliktach, które mają charakter zarówno komediowy, jak i dramatyczny. 

7. Jan Serce (1982)

Przyglądając się starym polskim serialom nie sposób uciec wrażeniu, że często przecierały one szlaki dla przyszłych artystów, poruszając ciekawe tematy w oryginalny sposób. Dobrym tego przykładem jest kolejna pozycja na tej liście, czyli Jan Serce z Kazimierzem Kaczorem w roli głównej. To historia tytułowego warszawskiego kanalarza, człowieka wrażliwego i romantycznego, który mimo 40 lat na karku, wciąż nie odnalazł swojej bratniej duszy. Serial koncentruje się na jego poszukiwaniach odpowiedniej partnerki, balansując na granicy dramatu i komedii. Wraz z kolejnymi życiowymi porażkami i tragediami kibicujemy bohaterowi by w końcu odnalazł tę jedyną.

6. Polskie drogi (1976-1977)

I znów mamy Kazimierza Kaczora, chociaż w jednej z kilku głównych ról w przepięknej, patriotycznej opowieści o kolejach losu Polaków w trakcie II wojny światowej, którzy na różne sposoby przyłączają się do walki o wolność kraju. Serial cieszył się ogromną popularnością widzów, został obsypany nagrodami, chociaż jego produkcja trwała trzy lata i nastręczała twórcom różnych problemów. Fabuła serialu koncentruje się na perypetiach plutonowego podchorążego Władysława Niwińskiego (Karol Strasburger) i jego podkomendnego – kaprala, a następnie pracodawcy i przyjaciela – Leona Kurasia (Kazimierz Kaczor). Na ich bazie pokazano losy polskich obywateli w czasie wojny, jednocześnie przedstawiając różne postawy Polaków oraz ich poglądy na postępowanie w czasie wojny.

5. Czterdziestolatek (1975-1978)

Kto wychował się w latach 70, ten wie, że “czterdzieści lat minęło jak jeden dzień”. Czterdziestolatek to jedna z wielu wspaniałych produkcji w reżyserii Jerzego Gruzy. Stare polskie seriale i pan Gruza zdecydowanie idą ze sobą w parze. Produkcja ukazuje losy, wkraczającego w czterdziestkę inżyniera Stefana Karwowskiego, który mierzy się z różnymi wyzwaniami osobistymi i zawodowymi - romans na boku, próby rzucenia palenia, obsesja na punkcie utraty włosów i wiele innych. To jeden z wielu seriali okresu PRL-u. w przypadku którego widzowie mogli doskonale utożsamić się z jego bohaterami. To również kolejna satyra, ukazująca polską rzeczywistość tamtych czasów, do czego przyczynił się błyskotliwy scenariusz, reżyseria i gwiazdorska obsada.

4. Daleko od szosy (1976)

Kolejny z pamiętnych seriali czasów poprzedniego ustroju to również kolejna historia z życia wzięta. Daleko od szosy opowiada historię młodego chłopaka ze wsi, który opuszcza rodzinny dom i w pogoni za miłością próbuje ułożyć sobie życie w dużym mieście. Leszek opuszcza wieś aby pracować jako kierowca ciężarówki, a później kontynuuje naukę w technikum samochodowym. Serial ukazuje jego zmagania z codziennymi problemami, aspiracje do lepszego życia oraz relacje z bliskimi, w tym także miłosne perypetie. Niejeden młody człowiek stawał i staje przed podobnymi wyzwaniami i stąd niezwykła popularność serialu.

3. Czterej pancerni i pies (1966-1970)

Największy wojenny klasyk polskiej telewizji i zarazem jeden z najbardziej kultowych seriali. Opowiada historię załogi czołgu "Rudy 102" podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Janek Kos, Gustlik Jeleń, Grigorij Saakaszwili i Olgierd Jarosz, a także wierny pies Szarik. Serial przedstawia ich przygody na froncie wschodnim, relacje z innymi żołnierzami oraz walkę z wrogiem. Serial w odróżnieniu od wielu podobnych produkcji, które zadebiutowały przed nim, miał w sobie więcej luzu i humoru, za sprawą czego zaskarbił sobie serca widzów i to pomimo promowania w nim wizji historii korzystnej dla ówczesnych władz.

2. 07 zgłoś się (1976-1987)

Okazuje się, że milicja wcale nie musi być taka zła. Najlepszym tego dowodem był właśnie serial 07 zgłoś się, który za sprawą postaci porucznika Borewicza niewątpliwie ocieplił wizerunek służb mundurowych w polskim społeczeństwie. Realizowany na przestrzeni kilkunastu lat serial opowiada o śledztwach porucznika Sławomira Borewicza, który rozwiązuje różne zagadki kryminalne w PRL-owskiej Polsce. Charyzmatyczny, inteligentny i nieustępliwy milicjant, zaskarbił sobie uwielbienie wielu widzów zaś sam serial oferował wciągające historie, dynamiczną akcję, a bohater zyskał sobie miano "polskiego Bonda”.

1. Alternatywy 4. (1983-1986)

Stare polskie i najbardziej kultowe tytuły naszej telewizyjnej produkcji kojarzą się większości osób z jednym tytułem. Mowa o kolejnym wyrazie komediowego geniuszu Stanisława Barei, czyli serialu Alternatywy 4. Opowiada on o mieszkańcach nowo wybudowanego bloku mieszkalnego przy ulicy Alternatywy 4 na warszawskim Ursynowie. łównym bohaterem jest Stanisław Anioł, gospodarz domu, który wprowadza swoje absurdalne i despotyczne rządy, wywołując liczne konflikty i komiczne sytuacje. Serial ukazuje codzienne życie mieszkańców bloku, ich relacje, konflikty oraz starania o przetrwanie w trudnych warunkach PRL-u, często ukazane w krzywy, zwierciadle.

Zobacz również inne rankingi:

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Marek Wasiński

Dziennikarz

Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.