TOP 10 – Arnold Schwarzenegger najlepsze role

Dziś swoje urodziny obchodzi popularny Arnie. Aktor, odkąd porzucił karierę kulturysty na rzecz kina, zagrał w wielu, wspaniałych filmach i stworzył wiele kultowych kreacji. Korzystając z okazji stworzyliśmy więc ranking, naszym zdaniem, najlepszych ról w karierze Schwarzeneggera. Dajcie znać w komentarzach, które wcielenie w dorobku Arnolda najbardziej zapadło wam w pamięć oraz które jest waszym ulubionym.


Zobacz również:

TOP 10 – Stanley Kubrick najlepsze filmy

TOP 10 – Vin Diesel najlepsze role

TOP 10 – Woody Harrelson najlepsze role

TOP 10 – Benedict Cumberbatch najlepsze role


10. Julius Benedict, Bliźniacy (1988), reż. Ivan Reitman

Kiedy Arnold Schwarzenegger gra przy genialnym komiku Dannym DeVito nie ma mowy o nudzie. Chodź nie widujemy aktora zbyt często w rolach komediowych, to jednak poradził sobie nadzwyczajnie dobrze. Bliźniacy to historia Juliusa, który dowiaduje się, że ma brata Vincenta, którego postanawia odnaleźć. Żarty są budowane na różnicach dwóch braci bliźniaków, którzy wychowali się w innych rodzinach, posiadają całkowicie inne charaktery, a mimo to mają te same geny. Kiedy Julius spotyka się z Vincentem, okazuje się, że ten drugi ma problemy z bandytami i będzie musiał go przed nimi bronić. Zabawna fabuła oparta na różnorodnościach obu postaci. Jak się okazuje Arnold też potrafi rozbawić, a nie tylko strzelać do przestępców. (D. Wajda)

TOP 10 - Arnold Schwarzenegger najlepsze role

Fot. Kadr z filmu Bliźniacy

9.  Ben Richards, Uciekinier (1987), reż. Paul Michael Glaser

W Uciekinierze aktor wcielił się w Bena Richardsa, który został oskarżony o zabójstwo ludzi na ulicach Los Angeles. Trafia do teleturnieju, w którym walczy o życie. Fabuła rozgrywa się w 2019 roku. Świat wygląda zupełnie inaczej, rządzi nim telewizja rozrywkowa. Bohaterowie filmu są traktowani jak łowna zwierzyna i muszą uciekać przed ścigającymi ich tropicielami. Jest to bezwzględna walka o życie. W tym filmie Arnold Schwarzenegger oczywiście czuje się jak ryba w wodzie. Zdecydowanie są tą jego klimaty, w których może pokazać to, co ma najlepsze.  (D. Wajda)

TOP 10 - Arnold Schwarzenegger najlepsze role

Fot. Kadr z filmu Uciekinier

8. Emil Rottmayer, Plan ucieczki (2013), reż. Mikael Håfström

Arnold w więzieniu? Zdarzają się i takie cuda. Jednak i tutaj nie daje sobie w kaszę dmuchać, a u innych więźniów budzi szacunek. W filmie Plan ucieczki Schwarzenegger tworzy świetny duet ze Stallonem, także filmowego testosteronu mamy tu aż nadto. W filmie potrafią przywalić – to fakt, a nawet sobie nawzajem, jednak tutaj widzimy ich jako twardzieli, którzy mają też łeb na karku. Muszą bowiem uciec z więzienia o najlepszych zabezpieczeniach na świecie. Trochę inna rola w dorobku Arnolda, lecz leciwy już tutaj aktor dojrzewa również pod względem kunsztu aktorskiego i wypada w Planie ucieczki naprawdę dobrze. (M. Chrzczonowski)

Schwarzenegger

Fot. Kadr z filmu Plan ucieczki

7. Conan, Conan Barbarzyńca (1982), reż. John Milius, Conan Niszczyciel (1984), reż. Richard Fleischer

W tej produkcji gwoździem programu oczywiście jest niepowtarzalna muskulatura samego Arnolda. Mocarny wojownik Conan pragnie zemścić się na wrogach i mordercach swojej rodziny. Fabuła dotyczy czasach przeszłych, o których nie można przeczytać nawet w kronikach. Pełno tu heroicznych dokonań, magii i obrzydliwego okrucieństwa. Kiedy młody chłopiec zostaje świadkiem morderstwa swoich rodziców trafia do niewoli, a następnie zostaje gladiatorem. Kiedy udaje mu się odzyskać wolność dokonuje okrutnej zemsty. Jest to jedna z lepszych ról naszego jubilata. Pokaz umiejętności aktorskich i oczywiście nieskazitelnej sylwetki. Conan jest tylko jeden. (D. Wajda)

TOP 10 - Arnold Schwarzenegger Najlepsze role

Fot. Kadr z filmu Conan Barbarzyńca

6. John Matrix, Komando (1985), reż. Mark L. Lester

Komando jest jedną z kilku bardziej znanych produkcji, w których występuje nasz jubilat. Schwarzenegger jako John Matrix, który w przeszłości był zawodowym żołnierzem w oddziałach specjalnych, musi stawić czoło przeciwko złoczyńcom, którzy porwali jego córkę. Bardzo dobra kreacja niezniszczalnego twardziela, który w obronie swojej rodziny jest w stanie dokonań nieprawdopodobnych rzeczy. Matrix jest zmuszony do zgładzenia prezydenta jednego z państw w Ameryce Południowej. Jeden emerytowany żołnierz przeciwko całej armii. Jak przystało na kino akcji z lat osiemdziesiątych, mamy tutaj dużo ognia, dużo wybuchów i niekończące się magazynki. Mimo upływu czasu, Komando wciąż jest atrakcyjnym produktem. (D. Wajda)

TOP 10 - Arnold Schwarzenegger

Fot. Kadr z filmu Komando

5. Wade Vogel, Maggie (2015), reż. Henry Hobson

Schwarzenegger w swojej długiej karierze aktorskie odegrał dużo naprawdę kultowych ról. Większość jednak bazowała na jego spektakularnej sylwetce oraz wylewającym się z niego testosteronie. W jednym z jego ostatnich wcieleń pokazał, że to nie wszystko, na co go stać, a kreacje dramatyczne nie są mu straszne. Arnold w filmie Maggie zagrał ojca tytułowej Maggie, która została zainfekowana wirusem zmieniającym ludzi w zombie, a każda chwila przybliża ją do nieuniknionego. Wade jest tu postacią tragiczną, gdyż dla swojej córki zrobiłby wszystko, jednak w tym przypadku nie może zrobić nic. Schwarzenegger wspina się w filmie na wyżyny swojej gry aktorskiej i wspaniale oddaje emocje cierpiącego ojca. Kreacja perełka w karierze naszego solenizanta. (M. Chrzczonowski)

Schwarzenegger

Fot. Kadr z filmu Maggie

4. Douglas Quaid/Hausner, Pamięć absolutna (1990), reż. Paul Verhoeven

I kolejny klasyk w dorobku aktora. Tym razem z gatunku Sci-Fi. Pamięć Absolutna to adaptacja opowiadania Philipa K. Dicka i jest futurystyczna opowieścią o wymazywaniu pamięci i zmianie tożsamości. Jedna z poważniejszych ról Arnolda, w której też ma więcej do zagrania niż zwykle. Poradził sobie doskonale, jego postać jest autentyczna i zapadająca w pamięci. No może jeszcze Pani w potrójnym biustem jako interesujący i w tamtych czasach na pewno nowatorski element. (M. Gontarski)

Fot. Kadr z filmu Pamięć absolutna

3. Harry Tasker, Prawdziwe kłamstwa (1994), reż. James Cameron

James Cameron po świetnych efektach współpracy ze Schwarzeneggerem przy dwóch Terminatorach postanowił ponownie zatrudnić aktora w filmie Prawdziwe kłamstwa. Wciela się on tutaj w tajnego agenta pod przykrywką zwykłego sprzedawcy komputerów – o jego prawdziwej tożsamości nie wie nawet jego żona. W wyniku zazdrości i podejrzeń o zdradę swojej ukochanej wszystko zaczyna się jednak wymykać spod kontroli, a Harry wciąga ją w tajemniczą intrygę. Film jest fantastycznym połączeniem komedii z kinem sensacyjnym, a Arnold miał już doświadczanie w obu gatunkach, więc czuje się tutaj naprawdę dobrze. W Prawdziwych kłamstwach mamy więc szaloną akcję niezwalniającą ani na chwilę, a to wszytko z dodatkiem świetnego humoru związanego z nawarstwiającymi się kłamstwami oraz komicznymi sytuacjami z tego wynikającymi. W filmie nie ma czasu na nudę, a Arnold co chwilę daje popis swoich możliwości aktorskich. Świetne kino. (M. Chrzczonowski)

Schwarzenegger

Fot. Kadr z filmu Prawdziwe kłamstwa

2. Major Alan „Dutch” Schaeffer, Predator (1987), reż. John McTiernan

Role twardych gości, walczących na śmierć i życie z przeciwnikami to kreacje, w których Arnold czuje się jak ryba w wodzie. Trzeba przyznać, że pojedynek Predatora z Majorem Alan „Dutch” Schaefferem było najtrudniejszym wyzwaniem. Człowiek kontra kosmita o zaawansowanym pancerzu i broni to nie byle spacerek. Jednak kto, jak nie Arnold Schwarzenegger jest najlepszym strzałem, aby pokonać –  zdawać by się mogło przeciwnika nie do pokonania. Film kultowy, podobnie jak rola naszego kulturysty. I to również w tym filmie doświadczamy najbardziej męskiego uścisku dłoni w dziejach kina. (M. Gontarski)

Schwarzenegger

Fot. Kadr z filmu Predator

1. Terminator, seria Terminator (1984-)

Czy ktoś wyobraża sobie teraz Terminatora bez Arnolda Schwarzeneggera? To zdecydowanie jego najważniejszy film, przede wszystkim dlatego, że stał się początkiem kariery znanego kulturysty. Owszem, wcześniej również wcielił się w inną ikoniczną postać, czyli Conana, ale popularność i znaczenie w świecie popkultury Terminatora jest o wiele większe. Arnold wcielił się w tę rolę bezbłędnie, oczywiście pomogła mu zdecydowanie jego muskulatura, ale również dzięki charyzmie i nieprzeszarżowanemu aktorstwu postać ta jest tak wiarygodna. Stwierdzenia „hasta la vista, babe”, czy „I’ll be back” przeszły już do historii kina i jednoznacznie kojarzą się z tym bohaterem. (M. Gontarski)

Schwarzenegger

Fot. Materiały prasowe

Ranking przygotowali:

Mateusz Chrzczonowski

Marcin Gontarski

Dawid Wajda

Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Terminator

Redaktor współprowadzący działu Gry

Zawodowy kanapowiec, którego siłą trzeba powstrzymywać przed obejrzeniem kolejnego odcinka serialu. Wieloletni fan kina azjatyckiego - żaden łamiący prawa fizyki chiński wojownik czy wytatuowany japoński gangster nie jest mu straszny. Podczas wypadu do kina ze znajomymi nie pogardzi również dobrym filmem superbohaterskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fan pisze:

i’ll be back a nie I will back.

Mateusz Chrzczonowski pisze:

Poprawione, dzięki 🙂

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?