Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

TOP 100 - Seriale warte obejrzenia! Ranking seriali wszystkich gatunków!

Autor: Tomasz Rewers
24 sierpnia 2018
TOP 100 - Seriale warte obejrzenia! Ranking seriali wszystkich gatunków!

Przedstawiamy ranking stu najlepszych seriali godnych polecenia!  Uwzględniliśmy wszystkie najpopularniejsze gatunki, z których wybraliśmy seriale warte obejrzenia! W naszym rankingu znajdziecie to czego aktualnie szukacie, w zależności od potrzeb czy nastroju. 


Seriale komediowe (kliknij i przeczytaj pełny ranking seriali komediowych)

10. Teoria Wielkiego Podrywu

Leonard, Sheldon, Amy, Penny, Howard, Bernadette i Rajesh to paczka przyjaciół, którzy niekoniecznie są do siebie idealnie dobrtani. Są grupką składająca się z silnych indywidualności, których łączy niesamowita więź. Najbardziej śmieszy postać Sheldona, zarozumiałego i egocentrycznego fizyka, który swoją dykcją, słowami, a właściwie całym zachowaniem doprowadza do zabawnych sytuacji. Penny, która idealnie kontrastuje się z nim i na dodatek jest jego sąsiadką potrafi rozbawić do łez swoją naturalnością. Tak samo jak dialogi Howarda z jego matką… Nie ma tu odcinka, przy którym się nie śmiałam, a poza tym serial zawiera także sceny innego rodzaju: od smutnych i negatywnych, aż po wzruszające i radosne.

9. Biuro

Niektórzy twierdzą, że to serial-mem. Ilość gifów, memów, krótkich scenek, które podbiły w ostatnich latach internet jest wprost niezliczona. Wszystko za sprawą Steve’a Carella, którego rola doczekała się szeregu mniej lub bardziej ważnych nagród. Choć w naszym kraju migawki z serialu są znane głównie znawcą memów internetowych, to za Oceanem jest to serial, który przez osiem lat niezmienniebawił Amerykanów. Emisje zakończono w 2013 rok po dziewięciu sezonach. Ilość wszechobecnego absurdu i humoru żywcem wyjętego z typowych amerykańskich komedii w połączeniu z idealnie dopasowanymi aktorami powoduje, że nawet najwięksi oponenci tego typu produkcji znajdą tu coś dla siebie.

8. ‚Allo ‚Allo!

Grać na kilka frontów nabiera dosłownego znaczenia w przypadku ‚Allo, ‚Allo!. Akcja brytyjskiego serialu rozgrywa się w małym francuskim miasteczku Nouvion. Właściciel kawiarni, Rene Artois, marzy tylko o zwyczajnym bezpiecznym życiu, byciu szczęśliwym ze swoimi sekretnymi romansami i dostateczną ilością pieniędzy. Niestety, nie jest to takie łatwe – jego kawiarnia jest ulubionym miejscem spotkań nazistów z okupującego miasteczko garnizonu, oraz miejscem … konspiracji francuskiego ruchu oporu. Aby uniknąć śmierci zarówno z rąk Niemców jak i Francuzów wbrew własnej woli współpracuje z jednymi i drugimi. Trudną sytuację pogarszają angielscy lotnicy, ukrywający się w jego kawiarni pod nosem przesiadujących tam całymi dniami nazistów. W tej świetnej farsie twórcy wykorzystują liczne zabawne stereotypy (idealnie, ponieważ parę nacji tu spotkamy), kreują postacie wyjątkowe, żywe karykatury jak np. Helga nosząca bieliznę ze swastykami. Na pochwałę zasługują znakomite kreacje aktorskie, które kumulują w swoich postaciach ogromną dawkę humoru.

7. Jak poznałem waszą matkę

Wielu uważa ten serial za bardziej współczesną wersję Przyjaciół, złośliwi posądzają nawet twórców o mały plagiacik… Grupa znajomych, spotykających się na co dzień w knajpce? Brzmi znajomo? Nawet jeśli, to nie szkodzi. Serial to ciepła i przezabawna, bystra opowieść o przyjaźni i miłości, która tak samo jak Przyjaciele będzie bawić widzów latami i będzie oglądana raz za razem. „Legend…wait for it…dary!” Barney’a Stinsona przeszło już do historii, nie wspominając o „when I’m sad, I stop being sad and be awesome instead”. Historia „poznawania matki” jest opowiadana przez bohatera opowieści, Teda Mosby’ego swoim dzieciom. Zabiera mu to co prawda dziewięć sezonów, ale czasu spędzonego nad tym serialem nikt nie pożałuje.

6. Ekipa

W dzisiejszych czasach trudno trafić na serial komediowy, który oprócz głupich żartów mających wywoływać śmiech, prezentuje sobą coś więcej. Na szczęście stworzona przez HBO Ekipa nie tylko potrafi rozbawić do łez, ale również posiada dobry scenariusz. Po tym, jak seria pojawiła się na małych ekranach w 2004 roku, została okrzyknięta męską wersją Seksu w wielkim mieście. Porównanie te jednak nie odzwierciedla prawdziwego ducha serialu. Tutaj chodzi nie tylko o seks, imprezy i blichtr Los Angeles (choć i to się pojawia), ale o męską przyjaźń, gonienie za marzeniami… no dobra, żartowałam. Chodzi tu głównie o robienie kariery i zdobywanie pieniędzy. Jednak nawet jeśli głównymi bohaterami kierują często niskie pobudki, wciąż nie da się ich nie lubić. Oprócz czwórki głównych bohaterów (utalentowanego Vincenta Chase’a okrzykniętego „nowym Johnnym Deppem”, Erica Murphy’ego, który jest jedyną logicznie myślącą osobą w ekipie, Turtle’a — grupowego lenia i podrywacza, a także Johnnego, brata Vince’a, próbującego odzyskać utraconą popularność) w każdym odcinku spotykamy hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Scarlett Johansson, Dennis Hopper, czy James Cameron. W końcu to serial o mieście aniołów i spełnionych (lub niespełnionych) marzeniach.

5. Jaś Fasola

Jaś Fasola to postać kultowa. Dorosłego mężczyznę, który zachowuje się jak dziecko i popełnia wiele głupstw, pokochały miliony. Jaś ma swój samochód, mały i oryginalny, sam sobie robi kanapki (jeden z najlepszych odcinków) i próbuje się dostosować do nowych technologii. To co on wyprawia, na początku szokuje a potem rozbawia do łez. Ten serial jest właściwie teatrem jednego aktora, który na swoich barkach ma zadanie zabawiać – i wychodzi mu to fantastycznie! Rowan Atkinson został świetnie dobrany do tej roli i już zawsze będzie kojarzony z najbardziej zabawną postacią w dziejach Wielkiej Brytanii. Jaś Fasola to mistrz ekranu, tworzący prawdziwe komediowe przedstawienia dostosowane do widza w każdym wieku. Szczerze polecam!

4. Miasteczko South Park

Tego serialu animowanego raczej nie polecilibyśmy najmłodszym, jednak dorosłym – jak najbardziej. Jak dotąd jego czas na antenie w przypadku seriali animowanych przebili jedynie Simpsonowie. Mali bohaterowie Miasteczka South Park utrzymują się na antenie od 1997 roku, a ich twórcy – Trey Parker i Matt Stone – od tego czasu nieprzerwanie śmieją się z fali krytyki, jaka na serial spada. Spowodowane jest to głównie ciętym językiem, wulgarnymi żartami, często seksizmem i niepoprawnością polityczną… ale, bądźmy szczerzy – krytyka boli. A South Park to tak naprawdę bystra, cięta satyra na amerykańskie społeczeństwo, prawdziwa do bólu i zabawna jak mało która dzisiejsza produkcja. Oczywiście serial ma ogromne rzesze wielbicieli więc krytyką przejmować się zbytnio nie musi.

3. Zwariowany Świat Malcolma

Serial nieco zapomniany, a wielka szkoda. Mało jest dzisiaj tak zabawnych produkcji, a przede wszystkim, tak zdolnych dziecięcych aktorów. W dużym skrócie: serial opowiada o genialnym nastolatku, Malcolmie, który wszystkich dookoła uważa za idiotów; opowiada również o zabawnej rodzinie Malcolma, wiecznie borykającej się z kłopotami finansowymi. Świat Malcolma pełen jest nieporawnych politycznie żartów, które dziś by prawdopodobnie nie przeszły – to czyni go wyjątkowym i tak zabawnym. Ambitny, inteligentny humor, doskonałe pomysły scenarzystów i pokazanie szarej codzienności w tak barwny sposób to największe zalety Zwariowanego Świata Malcolma.

2. Przyjaciele

Kto ich nie zna? Rachel, Phoebe, Monica, Chandler, Ross i Joey to ukochani bohaterowie przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, których pokochały również i nowe pokolenia widzów. Dlaczego? Bo pewne rzeczy po prostu się nie starzeją. Świetny, naturalny humor, doskonałe, inteligentne dialogi, a przede wszystkim dużo ciepła jakie płynie od Przyjaciół sprawiają, że chcemy ich oglądać raz po razie. Dowodem na popularność produkcji są liczne, świetne występy gościnne najpopularniejszych gwiazd Hollywood, z Brucem Willisem i Julią Robert na czele. Serial zakończył się w 2004 roku, mając na koncie rzesze fanów i mnóstwo zasłużonych nagród – m.in. nagrodę BAFTA i nagrodę People’s Choice Award jako „ulubiony serial komediowy” oraz kilkadziesiąt nominacji.

1. Latajacy Cyrk Monty Pythona

Zapewne spodziewaliście się tej pozycji na liście równie mocno, co hiszpańskiei inkwizycji. I słusznie, bo piątka brytyjskich megakomików (John Cleese, Terry Jones, Graham Chapman, Eric Idle oraz Michael Palin) to bezapelacyjna światowa czołówka na liście największych inteligentnych „rozśmieszaczy” (a żeby hiszpańska inkwizycja nie dobrała mi się do skóry dodam, że krąży fama, iż nie znajdziecie większych śmiałków w tej dziedzinie). Groteska, kultowe teksty i skecze, a przede wszystkim kwintesencja brytyjskiego humoru. Tego wszystkiego i jeszcze więcej można się spodziewać po Latającym Cyrku Monthy Pythona.

Seriale kryminalne (kliknij i przeczytaj pełny ranking seriali kryminalnych)

10. Ray Donovan (2013-)

Liev Schreiber i Jon Voight przewodzą obsadzie tego rewelacyjnego serialu o niestandardowej kancelarii prawniczej, która zajmuje się radzeniem sobie z problemami celebrytów, stosując nie zawsze zgodne z literą prawa metody. Grany przez tego pierwszego główny bohater niejednoznaczna, znakomita postać: z jednej strony pod wieloma względami wzór męża i ojca, z drugiej – brutalny i bezwzględny w egzekwowaniu obowiązków w swojej specyficznej pracy. Bez kompleksów w jednym rzędzie może stać z takimi serialowymi tuzami o podwójnej moralności jak Walter White z Breaking Bad. Przy tym wszystkim serial nie zaniedbuje wątków obyczajowych, szczególnie związanych z rodziną tytułowego protagonisty. Po prostu najwyższa klasa i godne rozpoczęcie pierwszej dziesiątki.


9. Zakazane imperium (2010-2014)

Polityka, interesy, alkohol, prohibicja. Kolejna znakomita produkcja HBO z ogrommym budżetem i jeszcze większymi ambicjami może być przykładem serialu, który pod względem jakości i rozmachu przewyższa wiele hollywoodzkich filmów. Na wyróżnienie zasługuje na pewno przywiązanie do detali produkcji – każdy element scenografii, każdy strój, mebel, butelka czy telegraf są idealnie dopasowane i autentyczne względem czasu, w którym rozgrywa się akcja serialu. A to co się dzieje także jest skreowane z mistrzowską precyzją. Historia i postacie odgrywające w niej role są wyśmienite, tak że widz nie może oderwać się od produkcji. Osadzona w czasach prohibicji akcja Zakazanego Imperium skupia się na Enochu Thompsonie (granego przez utalentowanego Steve’a Buscemi), polityku, który utrzymuje kontakty zarówno z kolegami po fachu, jak i gangsterami. Prawdziwa uczta dla wielbicieli mocnego kryminału ze świetną fabułą i znakomicie oddanymi realiami tamtych czasów.

8. Luther (2010-2018)

Pracujący w londyńskiej jednostce zajmującej się poważnymi przestępcami detektyw Luther (jedna z najbardziej charakterystycznych ról Idrisa Elby) jest ofiarnym policjantem, doskonałym śledczym i błyskotliwym geniuszem. Rozwiązywanie kryminalnych spraw jest jego obsesją dlatego bywa brutalny i niebezpieczny. Luther toczy psychologiczne pojedynki z przestępcami. Jego praca jest jak potyczka myśliwego ze zwierzyną, drapieżnika z ofiarą. Stawka staje się coraz wyższa i detektyw coraz bardziej osobiście się angażuje w sprawy. Jego samotnicze nawyki mogą doprowadzić go na skraj przepaści. Jedna z najlepszych produkcji telewizji BBC!

7. Peaky Blinders (2013-)

Z sezonu na sezon rodzina Shelbych nadal trzyma poziom. Choć ostatnie serie nie mają już takiej siły przebicia, jako całokształt jest to absolutne mistrzostwo! Cillian Murphy jako ambitny weteran wojenny, który stając na czele tytułowego gangu postanawia zagarnąć dla siebie rodzinne Birmingham, na drodze napotykając kolejnych wrogów do pokonania. Świetna scenografia, okraszona rewelacyjną muzyką są tutaj nieodłączną częścią widowiska. Ale przede wszystkim znakomita fabuła z jedną z najciekawszych familii gangsterskich w tle.

6. Sherlock (2010-)

Współczesna odsłona przygód najsłynniejszego detektywa w historii! W rolach głównych bezbłędni Benedict Cumberbatch i Martin Freeman. Sherlock umie rozpoznać programistę po krawacie, a pilota samolotów po kciuku. Ma niezwykły, analityczny umysł i zabija nudę rozwiązując zagadki kryminalne. Kiedy na drodze Holemsa staje były żołnierz, John Watson, od razu widać, że trudno o dwa bardziej różniące się od siebie charaktery. Jednak intelekt Sherlocka w połączeniu z pragmatyzmem Watsona tworzą niezwykły sojusz. W trzech poruszających, przerażających, pełnych akcji i widowiskowych filmach telewizyjnych, Sherlock i John poruszają się w plątaninie wskazówek, pośród niebezpiecznych zabójców, by dotrzeć do prawdy.


5. Fargo (2014-)

Niezwykle klimatyczny serial inspirowany filmem braci Coen o tym samym tytule. Jak dotąd  Fargodoczekało się 3 sezonów, z których każdy opowiada inną historię lekko nawiązując do poprzednich. W produkcji telewizji FX wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak Martin Freeman, Billy Bob Thornton, Bob Odenkirk, Kirsten Dunst czy Ewan McGregor. Największym atutem serialu jest bez wątpienia jego scenariusz, który gwarantuje mrożącą krew w żyłach akcje i masę doksonałego czarnego humoru.

4. Detektyw (2014-)

Tuż za żelazną wielką trójką gatunku sytuuje się serial, który dał nam jeden z najwspanialszych sezonów, jakie kiedykolwiek powstały. Niektórzy z pewnością zwrócą uwagę na to, że mimo wszystko rozczarowująca druga seria to już zupełnie inna rozmowa. Jednak osiem odcinków z Rustem i Martym w rolach głównych to prawdziwa uczta nie tylko dla fanów gatunku, ale i zwolenników głębokiej, złożonej historii i niesamowitych aktorskich kreacji (na czele z Matthew McConaugheyem, który zagrał tam prawdopodobnie rolę życia). Senna Luizjana, niesamowity klimat i zwalający z nóg scenariusz i realizacja – to są główne przyczyny przebicia genialnego Fargo i wielu innych pozycji.

3. Rodzina Soprano (1999-2007)

Bijący rekordy oglądalności serial TV, który wyróżniono licznymi nagrodami. Tony Soprano mieszka w domku na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i… szefem miejscowej mafii. Kłopoty w „pracy” i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do lekarki-psychiatry, która nie do końca zdaje sobie sprawę, kim jest jej pacjent. Produkcja doczekała sie aż 6 sezonów i uważana jest za jeden z najlepszych seriali oryginalnych HBO.

2. Breaking Bad (2008-2013)

A oto numer drugi – a dla wielu nawet i lider Breaking Bad jest doskonałym studium  ludzkiej natury pokazującym, do czego zdolny jest człowiek w akcie desperacji. To historia chemika chorującego na nowotwór płuc, który aby zapewnić byt rodzinie decyduje się na produkcję metamfetaminy z jednym ze swoich byłych uczniów. Początkowo serial nie spieszy się z rozwojem fabuły na korzyść ekspozycji dwójki protagonistów i ich bliskich, ale z kolejnymi sezonami dostarcza pokaźnej dawki adrenaliny, perfekcyjnie buduje napięcie, aby w odpowiednim momencie wgnieść nas w fotel. Wszystko to okraszone wybitnym aktorstwem, wspaniałymi zdjęciami, świetną muzyką i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Po zakończeniu historii Waltera a.k.a. Heisenberga w sercu tworzy się niesamowita pustka i zazdrość wobec tych, którzy dopiero zaczynają ją poznawać.

1. Prawo ulicy (2002-2008)

Nie bójmy się tego powiedzieć: to prawdopodobnie najbardziej złożony serial w historii telewizji. Ilość wątków, idealnie współgrających z szarą rzeczywistością amerykańskiej społeczności, jest wręcz przytłaczająca. Mamy wgląd w salony polityków, życie codzienne policjantów czy toksyczną rzeczywistość ulicznych band – a to tylko maleńka cząstka całości, to można wręcz zagwarantować. Momentami ciężko się połapać, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna paradokument (kilku aktorów to osoby literalnie wzięte z ulicy). A co najlepsze, w żaden sposób nie zubaża to genialnej, wielowarstwowej fabuły czy jakości odegranych ról (jedną z ikonicznych postaci jest np. Idris Elba, i to zanim stał się rozpoznawalny). Absolutny i niepodzielny numer jeden na liście. Można jedynie żałować, że w naszym kraju nigdy nie zdobył należnej mu popularności…

Na następnej stronie seriale fantasy oraz Sci-Fi!

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Tomasz Rewers

Redaktor naczelny
Tomasz Rewers

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.