Och, jak ja czekałem na premierę tego serialu. Och, jak ja liczyłem na to, że okaże się tak dobry jak książka. Voilà, serial sprostał moim oczekiwaniom i okazał się sukcesem. Mam szczerą nadzieję, że powstanie więcej projektów Malcolma XD a produkcją zajmie się Canal+. Dlaczego Emigracja XD tak bardzo mi się podobała? Ponieważ jest pełna humoru i absurdu. Takiego absurdu, w który można bez zastanawiania się uwierzyć. Produkcja opowiada o wyjeździe do Wielkiej Brytanii dwóch przyjaciół - Malcolma i Stomila. Kumple mieszkający w niewielkiej miejscowości, znanej przez miejscową ludność z organizowania corocznych Dni agrestu decydują się na emigrację za granicę i zarobienie większej sumy pieniędzy. W ramach promocji serialu pierwszy odcinek został udostępniony na YouTube. Odcinek znajdziecie pod tym linkiem.
Niewątpliwą zaletą Emigracji XD są aktorzy odgrywający główne role. Tomasz Włosok i Michał Balicki świetnie czują swoje postacie i czuć między nimi chemię. Bohaterowie znają się od dziecka, są najlepszymi przyjaciółmi i przez niejeden problem wspólnie w życiu przeszli. Pomimo sporych różnic charakterów świetnie się ze sobą dogadują. Malcolm odgrywany przez Tomasza Włosoka, którego karierą zainteresowałem się po obejrzeniu Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, jest spokojnym nastolatkiem. Na jego barkach spoczywa zachowanie powagi i rozwiązywanie problemów, w które pakuje się ze Stomilem. Drugi bohater to z kolei dusza towarzystwa i jest w stanie w moment nawiązać nowe znajomości. Michała Balickiego nie kojarzyłem z jego wcześniejszych ról, ale zacznę zwracać na niego uwagę. Stomil w jego wykonaniu to ziomeczek, z którym można się mimowolnie od razu zaprzyjaźnić. Duet ten jest tak dobry też dlatego, że widz się z nimi utożsamia. Introwertycy bardziej będą pasować do Malcolma, a ekstrawertycy do Stomila.
W każdym odcinku poznajemy nowych bohaterów, którzy dosyć krótko towarzyszą chłopakom na emigracji i w większości przypadków już nie wracają na ekran. Te epizodyczne role sprawiają niesamowitą frajdę, a słuchanie życiowych mądrości nowych bohaterów potrafi w zależności od kontekstu rozśmieszyć albo wystraszyć. Pisząc rozśmieszyć mam głównie na myśli Michała Czerneckiego, który wystąpił w dwóch rolach - Pana Zbyszka i Pana Wojtka. Zbychu to kierowca ciężarówki, niemający innego życia niż praca i umawianie się na wódeczkę z kolegami na trasie, natomiast Wojtuś jest kierownikiem na plantacji kapusty. A poprzez wystraszenie mam na myśli Romana. Gdy dowiedziałem się, że Emigracja XD powstaje, pierwsze pytanie, jakie przyszło mi do głowy to kto zagra Romana. To właśnie na ten występ najbardziej czekałem. W tej roli obsadzono Piotra Trojana znanego z 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy i Johnny'ego. Oglądając jego epizod, czułem pewien niepokój i narastające napięcie.
Tak jak wcześniej wspomniałem, każdy odcinek opowiada nieco odrębną historię. Wszystkie te historie łączy pobyt na emigracji w Wielkiej Brytanii i chęć zarobienia pieniędzy. Malcolm i Stomil wpadają w wir pokręconych akcji, które niestety często sami wywołują. Serial w ciekawy sposób pokazuje motyw wyjazdu Polaków w celu zarobienia i odłożenia jakiegoś grosza. Jest tu poruszone naprawdę wiele aspektów takich jak: trudności w dogadaniu się w innym języku, stereotypy o Anglikach i Polakach, droższe życie czy znalezienie pracy i towarzystwa, żeby nie czuć się osamotnionym w obcym kraju. Nasze ziomki chwytają się przeróżnych prac. Do CV mogą sobie wpisać np.: granie na gitarze bez żadnych umiejętności gry, jazda rikszą bez znajomości mapy miasta czy zrywanie kapusty.
Serial naprawdę bardzo mi się podobał. Śmiałem się głośno podczas oglądania przygód chłopaków i mocno im kibicowałem. Miałem dużą frajdę z poznawania nowych postaci, których ilość była całkiem spora. Końcówka serialu zapowiada możliwy powrót chłopaków i kontynuowanie ich przygód na nowej emigracji. Czekam na dalsze ekranizacje tekstów Malcolma XD, które mam nadzieję, że na dobre zakorzenią się w polskiej kulturze internetowej. Szkoda, że sezon tak szybko się zakończył, bo liczyłem, że Malcolm i Stomil posiedzą na emigracji trochę dłużej.
Ilustracja wprowadzenia: Canal+
Geek i audiofil. Z wykształcenia dziennikarz. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.