Znana i ceniona powieść George'a Orwella, Folwark zwierzęcy, doczeka się nowej, animowanej adaptacji w reżyserii Andy'ego Serkisa. Właśnie dowiedzieliśmy się, że będzie ona miała gwiazdorską obsadę dubbingową, w której znajdą się aktorzy znani między innymi ze Stranger Things, Teorii wielkiego podrywu oraz MCU.
Oparta na noweli George'a Orwella o tym samym tytule, nadchodząca animowana produkcja, zaplanowana jeszcze na 2025 rok, opowiada historię grupy zwierząt gospodarskich, które buntują się przeciwko ludziom i postanawiają same sobą rządzić. Książka jest często czytana w szkołach średnich jako alegoria rewolucji rosyjskiej i ponadczasowy komentarz polityczny.
Pełna obsada dubbingowa filmu została ogłoszona przez Variety i obejmuje wiele hollywoodzkich gwiazd. W projekt zaangażowani są Seth Rogen (The Studio), Gaten Matarazzo (Stranger Things), Steve Buscemi (Rodzina Soprano), Glenn Close (101 dalmatyńczyków), Laverne Cox (Orange is the New Black), Kieran Culkin (Sukcesja), Woody Harrelson (Detektyw), Jim Parsons (Teoria wielkiego podrywu), Kathleen Turner (The Estate) oraz Iman Vellani (Ms. Marvel). Oprócz reżyserii, Serkis użyczy głosu przynajmniej jednej postaci.
Postać Napoleona, w którego wciela się Rogen, znajduje się w centrum fabuły filmu jako nowy lider zwierząt po obaleniu ludzkich właścicieli. Podobnie jak jego współgwiazdy, Rogen ma na swoim koncie udział w licznych animacjach, takich jak Kung Fu Panda, gdzie użyczył głosu Mantysowi, Sausage Party jako Frank oraz Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos, w którym był Bebopem. Film będzie również pierwszą rolą dubbingową poza MCU dla Iman Vellani, która do tej pory występowała wyłącznie w projektach Marvela.
Nicholas Stoller, autor scenariusza do filmu, zdradził, że wprowadzono pewne ekscytujące zmiany w dynamice postaci, obiecując mroczniejszą i bardziej współczesną adaptację, 80 lat po pierwszym wydaniu noweli w 1945 roku. Premiera filmu zaplanowana jest na 11 lipca.
Folwark zwierzęcy to satyryczna alegoryczna nowela w formie bajki zwierzęcej autorstwa George’a Orwella, opublikowana po raz pierwszy w Anglii 17 sierpnia 1945 roku. Opowiada historię grupy antropomorficznych zwierząt gospodarskich, które buntują się przeciwko swojemu ludzkiemu farmerowi, pragnąc stworzyć społeczeństwo, w którym zwierzęta będą równe, wolne i szczęśliwe.
Powieść została dwukrotnie zaadaptowana na film, jednak obie adaptacje różnią się od oryginału i były oskarżane o znaczne odstępstwa od pierwowzoru, w tym łagodzenie pewnych aspektów. Folwark zwierzęcy z 1954 to animowany film, w którym Napoleon zostaje ostatecznie obalony w drugiej rewolucji. W 1974 roku E. Howard Hunt ujawnił, że został wysłany przez wydział wojny psychologicznej CIA, aby uzyskać prawa do ekranizacji od wdowy po Orwellu. Folwark zwierzęcy z 1999 to wersja telewizyjna z udziałem aktorów i zwierząt na żywo, w której reżim Napoleona ostatecznie upada, a gospodarstwo przejmują nowi ludzcy właściciele. Historia ta miała odzwierciedlać upadek komunizmu w Związku Radzieckim.
Źródło: Screen Rant / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.