Kuriozalna krytyka serialu Luther ze strony szefowej BBC ds. różnorodności

Luther to świetnie oceniany brytyjski serial produkcji BBC, który przyniósł Idrisowi Elbie, odtwórcy tytułowej roli, wiele prestiżowych nagród, w tym Emmy czy Złotego Globa. Kryminalno-psychologiczna produkcja spotkała się ostatnio z krytyką ze strony Mirandy Wayland, szefowej BBC ds. różnorodności, która oceniła serial i postać czarnoskórego detektywa jako „nieautentyczne”.

Na czym polega owa „nieautentyczność” serialu Luther i postaci londyńskiego detektywa wg Mirandy Wayland? Otóż na niedawnej konferencji poświęconej strategii stacji wobec różnorodności i inkluzji szefowa BBC ds. różnorodności stwierdziła, że tytułowy bohater nie jest autentyczny jako czarnoskóra postać, gdyż „nie posiada czarnoskórych przyjaciół i nie jada karaibskiej żywności”.

Zobacz również: Recenzja dwóch odcinków specjalnych brytyjskiego serialu Luther vel 4 sezon

Taka krytyka wydaje się być o tyle kuriozalna, że detektyw John Luther to postać, która działa głównie w pojedynkę ze względu na balansujące na granicy prawa metody, a do tego kompletnie zatraca się w pracy i ściganiu przestępców oraz z powodu problemów osobistych nie posiada życia prywatnego i jest samotnikiem. Jedyną stałą relacją, którą na wyrost uznać można za quasi-przyjacielską, jest ta z ściganą przez siebie psychopatką i morderczynią Alice Morgan. Natomiast kwestię diety detektywa ograniczmy do tego, że pomijając takie postaci jak Hannibal Lecter, to jadłospis postaci raczej nie należy do najistotniejszych rzeczy w charakteryzowaniu bohatera kryminalnej produkcji, a wymuszanie, by Luther jadł karaibskie jedzenie podchodzi pod stereotypizację czarnoskórej postaci, czyli ideę sprzeczną z tymi, które powinna promować szefowa BBC zajmująca takie stanowisko jak Miranda Wayland.

Luther

Fot. Materiały prasowe

Serial Luther powstawał w latach 2010-2019 i doczekał się 5. sezonów. Według ostatnich informacji w planach jest pełnometrażowy film,  który miałby kontynuować losy brytyjskiego śledczego. Gwiazdami produkcji BBC są Idris Elba oraz Ruth Wilson. W serialu pojawiali się także: Indira Varma, Sienna Guillory, Dermont Crowley, Michael Smiley, Warren Brown, Paul McGann, Steve Mackintosh czy Nikki Amuda-Bird.

Zobacz również: Najlepsze brytyjskie seriale kryminalne na Netflix | TOP 10

W Polsce, 5. sezonów serialu Luther dostępnych jest obecnie w ramach abonamentu na HBO GO.


Źródło: comicbook.com / ilustracja wprowadzenia: fot. kadr z serialu Luther

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?