Studio Ghibli, legendarne japońskie studio animacyjne, od ponad trzech dekad zachwyca widzów na całym świecie swoimi magicznymi opowieściami i wyjątkowym stylem animacji. Założone w 1985 roku przez dwóch wizjonerów, Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę, stało się synonimem jakości i artystycznej doskonałości. Filmy takie jak Spirited Away: W krainie bogów, Mój sąsiad Totoro czy Księżniczka Mononoke nie tylko zdobyły liczne nagrody, w tym Oscara, ale także wpisały się na stałe w kanon światowej kinematografii. Dzięki wszechstronności tematów rezonują z widzami w każdym wieku. Poznaj 5 ciekawostek o Studiu Ghibli!
Logo Studia Ghibli przedstawia Totoro, postać z filmu Mój sąsiad Totoro z 1988 roku. Sama nazwa Ghibli pochodzi jednak od włoskiego słowa oznaczającego gorący wiatr pustynny, co miało symbolizować przewiew świeżości w świecie animacji.
Dwóch założycieli Studio Ghibli przeżyło naloty bombowe na Japonię. Hayao Miyazaki i Isao Takahata jako dzieci doświadczyli trudów II wojny światowe, w tym traumatycznych ataków ze strony Stanów Zjednoczonych. Wydarzenia te miały ogromny wpływ na nich i ich pracę. Efektem tych trudnych wspomnień jest film w reżyserii Takahaty Grobowiec świetlików z 1988 roku.
fot. kadr z filmu Ruchomy Zamek Hauru
Aktorzy Michael Keaton i Christian Bale, którzy grali w swojej karierze Batmana, stali się również częścią projektów ze studia Ghibli. W angielskiej wersji językowej zajęli się dubbingiem dwóch postaci. Michael Keaton zagrał Porco Rosso w filmie o tym samym tytule, a Christian Bale zagrał Howla z Ruchomego zamku Hauru.
Studio ma rygorystyczną politykę „żadnego wycinania scen”. Wprowadzono tę zasadę, gdy niektóre sceny w Nausicaa z Doliny Wiatru zostały bezmyślnie wycięte przez New World Pictures, aby dopasować film do amerykańskiej publiczności. Po 14 latach Studio Ghibli wysłało firmie Miramax miecz samurajski z prostym przesłaniem: „Bez cięć” . Podjęto te decyzję, gdy zastępca prezydenta będzie próbował wyciąć niektóre sceny z filmu, aby uczynić go bardziej komercyjnym.
fot. kard z filmu Tajemniczy świat Arrietty
W 2001 roku w Mitaka, w Tokio, otwarto Muzeum Ghibli, które jest poświęcone twórczości studia. Znajdują się tam wystawy, repliki postaci z filmów oraz specjalne krótkie animacje, które można obejrzeć tylko na miejscu.
Źródło: britannica.com/ Ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Członkini Zespołu Edukatorów Filmowych. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty.