Co obejrzeć po: The Crown. Seriale podobne do hitu Netflixa

Dzisiaj już 15 listopada, co oznacza, że czwarty sezon The Crown już można oglądać na Netflix! Serial o brytyjskiej rodzinie królewskiej oraz rządach królowej Elżbiety II to jedna z najlepiej ocenianych przez krytyków i widzów produkcji historyczno-kostiumowych w historii. My już teraz podrzucamy kilka podobnych propozycji do zapisania na okres, gdy zakończycie tę serię i pozostanie Wam oczekiwanie na 5. sezon. Wspólnym mianownikiem zestawienia jest oczywiście fabuła skupiająca się na tematyce monarchii, sprawowania władzy, dworskich intrygach królów i królowych, ale jednocześnie odznacza się wcale niemałą różnorodnością – zarówno pod kątem formy, jak i okresu historycznego, o którym opowiada. Oto lista, na której znajdziecie seriale podobne do The Crown!

Zobacz również: The Crown – recenzja 4. sezonu 


SERIALE PODOBNE DO THE CROWN

Rodzina Borgiów

Jako pierwszy serial podobny do produkcji Netflixa wskazujemy Rodzinę Borgiów. W tym przypadku mamy do czynienia z tronem papieskim, jednak tego typu władza bywała mocniejsza od monarszej – zwłaszcza kiedy żyjesz w XV-wiecznych Włoszech w czasach Rodrigo Borgii. Patriarcha stanął wtedy na czele Kościoła, przyjmując miano Aleksandra VI. Serial odznacza się świetną realizacją, aktorstwem (brylują Jeremy Irons i Sean Harris) i ciekawie ukazanymi dworskimi intrygami. Nie jest to może poziom The Crown, ale stanowi dlań ciekawą odmianę.

 

seriele podobne the crown

fot. materiały prasowe

Wersal. Prawo krwi

Przenosimy się parę wieków do przodu na francuskie salony. Znany z roli Athelstana w Wikingach George Blagden wciela się w samego Ludwika XIV, słynnego „Króla Słońce”. Dzierżący absolutną władzę monarcha panował 72 lata, w ciągu których Francja znacząco powiększyła swoje terytorium, a on sam jest jedną z ciekawszych postaci z tamtego okresu. Zdecydowanie warto sprawdzić i obejrzeć, jeśli szuka się produkcji odcinkowych w klimacie The Crown.


Dynastia Tudorów

W swoim czasie był to jeden z najgorętszych seriali na antenie. I nie ma co się dziwić, w końcu bazuje na barwnej historii angielskiego króla Henryka VIII, a mocna produkcja przypadała dokładnie na ostatnie lata przed erą Gry o tron. W króla Anglii wcielił się brawurowo Jonathan Rhys Meyers, a show skradła Natalie Dormer, dla której była to trampolina do kariery. Można się troszkę pokrzywić, że postacie wyglądają tam chwilami nieomal jak bohaterowie teledysku MTV, ale nadal jest to porządna propozycja, której styl polubią fani netfliksowego serialu.

podobne seriale the crown

fot. materiały prasowe

Biała królowa

Tym razem w głównej roli, i to samej królowej Elżbiety, pojawia się sama Rebecca Fergusson. W tym brytyjskim dramacie kostiumowym główny nacisk położono na walkę trzech kobiet o angielski tron. W punkcie startowym Elizabeth znajduje się w dość opłakanej pozycji jako biedna wdowa po rycerzu służącym pod sztandarami Henryka VI. Epizody serialu oparto o powieści historyczne Philippy Gregor.


Nastoletnia Maria Stuart

Lekka zmiana klimatu w stosunku do poprzednich pozycji. Adelaide Kane wciela się w tytułową Marię Stuart, młodą dziewczynę, która przez 15 lat wychowywała się w zakonie, nie mając pojęcia o swoim rodowodzie. Gdy jedna z zakonnic umiera wskutek zatrucia, niespodziewanie trafia na dwór, gdzie czekają na nią damy dworu i przyszły wybranek. Ogólnie, dramat historyczny rozgrywający się na francuskim dworze królewskim z nutką romansu.

seriale podobne the crown

fot. materiały prasowe

Wolf Hall

Tak samo jak w przypadku Dynastii Tudorów, mamy do czynienia z wariacją na temat Henryka VIII, tylko… lepszą. Serial o tyle bliski temu zestawieniu, ponieważ tym razem Annę Boleyn gra Claire Foy – odtwórczyni głównej bohaterki The Crown z pierwszych sezonów – a historia koncentruje się na postaci Thomasa Cromwella (świetny Mark Rylance), nowego wikariusza generalnego Kościoła anglikańskiego, który otrzymał tę funkcję z rąk samego krnąbrnego władcy. Henryka gra z kolei Damian Lewis, a na drugim planie pojawiają się m.in. Jonathan Pryce, Bernard Hill i Mark Gatiss. Na tej pozycji kończymy obecnie zestawienie ukazujące seriale podobne do The Crown.


A może coś więcej niż seriale podobne do The Crown? 🙂

Co obejrzeć po: Emily w Paryżu. Produkcje podobne do serialu Netflixa

Co obejrzeć po: Randki od święta. Filmy podobne do komedii romantycznej Netflixa

Romantyczne filmy podobne do After


Ilustracja wprowadzenia: kadr ze zwiastuna The Crown

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?